VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Daří se nám udržovat to, co vybudujeme

Olbramov – Také dnes přinášíme další pokračování cyklu Tachovského Deníku nazvaného U vás na návštěvě.

27.4.2011
SDÍLEJ:

Olbramov starostka Jaroslava Chaloupková JAROSLAVA CHALOUPKOVÁ, starostka obce Olbramov. Svou funkci vykonává již druhé volební období.Foto: DENÍK/Václav Šimek

Redakce se tentokrát vydala do obce Olbramov. Zde již druhé volební období sedí v židli starostky Jaroslava Chaloupková.

Ve funkci starostky jste už pátým rokem. Můžete porovnat vaše začátky s dnešním stavem?

Dnes už mám o práci starosty větší přehled. Jak se říká lidově, už vím kam sáhnout. Vím, kam se v případě potřeby obrátit. Přestože jsem předtím byla místostarostkou, musela jsem se mnoho věcí naučit. Tak je tomu i dodnes, mnoho věcí se musíte učit za pochodu, tak jak prostě přijdou.

Podařilo se vám za uplynulé čtyři roky splnit vaše plány?

Myslím, že se nám povedlo udělat spoustu věcí. Například se nám podařilo opravit některé místní komunikace, zažádali jsme o dotace na novou fasádu kostela v Kořeni. V minulosti se uskutečnila obnova židovského hřbitova v Kořeni. Také jsme pořídili stádo obecních ovcí.

Aby obec měla vlastní stádo ovcí, je neobvyklé. K čemu je využíváte?

Máme je kvůli spásání obecních pozemků. Na jejich pořízení jsme obdrželi dotaci. Měli jsme jich původně pětadvacet, časem se stádo rozrostlo na osmdesát kusů. K tomu ještě máme čtyři kozy. Stará se nám o ně jeden z místních občanů. Protože jsme malá obec s malým rozpočtem, přemýšleli jsme o tom, jak co nejlevněji udržovat naše pozemky. Tohle řešení nám připadlo jako nejlepší.

Olbramov, jako malá obec určitě nemá peněz nazbyt. S jakým rozpočtem hospodaříte v letošním roce?

Po změně zákona o rozpočtovém určení daní se nám příjmy zvýšily, zhruba o tři sta, čtyři sta tisíc. To je pro nás mnoho peněz. Letošní rozpočet se pohybuje kolem jednoho milionu dvou set tisíc korun. Zatím se nám daří držet jej jako vyrovnaný.

Jaká je pro vás nyní vaše největší investiční akce?

V poslední době to byly již zmíněné opravy komunikací v Kořeni. Částka se pohybovala kolem tři čtvrtě milionu korun. Ovšem tento projekt se realizoval za pomoci dotací. V letošním roce chceme dokončit opravu fasády na kostele v Kořeni a jeho blízké okolí. Také zde záleží na dotacích. Pokud je neobdržíme, budeme muset plány odložit.

Obec Olbramov vede statistiky nezaměstnanosti na Tachovsku. Jak se s tímto snažíte v obci vypořádat?

Už několik let se snažíme občanům nabídnout veřejně prospěšné práce. Je ale paradoxem, že přestože máme nejvyšší nezaměstnanost na okrese, tak nám byl úřadem práce snížen počet těchto míst. V minulých letech jsme takto zaměstnávali kolem pěti lidí, letos to jsou jen dva.

V čem vidíte příčinu vysoké nezaměstnanosti ve vaší obci?

Určitě tomu napomáhá špatné dopravní spojení. Přestože jsme nedaleko Černošína a Stříbra. Také nejsme dopravně propojeni například s Konstantinovými Lázněmi. Svou roli hraje určitě také vzdělání některých místních obyvatel. Dnes je situace trochu jiná. V minulosti bydlelo v naší obci několik obyvatel, kteří se již odstěhovali, ale stále jsou u nás hlášeni.

Přestože jste malá obec, snažíte se místním občanům nabídnout kulturní a společenské vyžití?

Každoročně máme pět tradičních akcí. První z nich je Tříkrálový bál, nadcházející sobotu pořádáme akci nazvanou Májové radosti. Při nich stavíme keltskou májku, tradiční májku, pálí se čarodějnice, večer je taneční zábava s dražením koláčů. V neděli pak bude přátelské fotbalové utkání s Lestkovem. V polovině května dále pořádáme pravidelnou pouť, divadelní Vendelínský jarmark, listopadové posvícení a na Štědrý den zpívání v kapličce. Pak pořádáme další kulturní akce, nedávno tu bylo autorské čtení Pavla Řepy a Rudolfa Tomšů z Tachova.

Jaké máte plány do budoucna?

Je jich několik. Patří mezi ně například pokračování vnitřních úprav sídla obecního úřadu, vybudování usazovacích rybníčků u čističky vody a oprava vodní nádrže v Kořeni.

Z čeho máte ve vaší obci radost, dobrý pocit?

Určitě z toho, že se naše obec udržuje, že tu máme hezký pořádek. Postupně tady v obci budujeme nové věci a daří se nám je udržovat.

Autor: Václav Šimek

27.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
V Tachově zasahovali hasiči při likvidaci stovky metrů dlouhé ropné skvrny na komunikaci.
AKTUALIZOVÁNO
13

FOTO, VIDEO: Ulicemi Tachova tekla nafta, skvrna se táhla devět set metrů

Robert Gilbert přebírá 5. května 2016 dekret o udělení čestného občanství Domažlic z rukou starosty Miroslava Macha.

Zemřel Robert Gilbert, velitel jednotky, která osvobodila Domažlice

FOTO: Černobílá kafírna nabídla pouťové koláčky i kávu

Kladruby – Uplynulý víkend patřil v Kladrubech pouti. Tradičně už ji město Kladruby pořádá na několika stanovištích, kde si každý návštěvník pouti najde to, co je mu nejbližší.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

FOTO: Maršovy Chody oslavily tradiční Vavřineckou pouť

Maršovy Chody – Vavřineckou pouť slavili o uplynulém víkendu obyvatelé obce Maršovy Chody.

Jana Míková se opět prosadila na stupně vítězů

Tachov – Opět na stupních vítězů, a to dokonce mezi staršími jezdci, stanula při jednom ze svých letních startů mladá tachovská automobilová závodnice Jana Míková.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení