VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Díky přeshraniční spolupráci zachrání německý hřbitov

Hošťka – Nevyužívaná polovina starého německého hřbitova v Hošťce se mění v důstojné pietní místo.

14.6.2017
SDÍLEJ:

Na staré části hřbitova v Hošťce se sešla česko německá brigáda, aby pomohla k jeho obnově.Foto: Deník / Hohlová Jaroslava

Neutěšený pohled na starou část bývalého německého hřbitova v Hošťce se pomalu stává minulostí. Patronkou a iniciátorkou záměru na jeho záchranu je zastupitelka a kronikářka Lucie Valíčková, která zde zorganizovala Česko – německou brigádu.

Během sobotního dne se zde sešli dobrovolníci, aby revitalizovaný prostor uklidili a provedli drobné dokončovací práce. „Naším záměrem je hřbitov vyčistit od větví a nepořádku, upravit hroby, shrabat staré listí, větve a nanesené nečistoty. Během prací jsme objevili i několik dalších náhrobků o jejichž existenci jsme nevěděli. Nyní jich tak máme už devadesát,“ řekla Tachovskému deníku organizátorka akce Lucie Valíčková a k sobotní akci doplnila „Sešlo se nás tady přes dvacet, jsem mile překvapená z počtu lidí ochotných pomoci dobré věci.“

Brigády se tak neúčastnili jen obyvatelé Hošťky, přijeli i zástupci z řad německých občanů, kterým podle jejich slov není lhostejné, jak pietní prostor vypadá a chtějí se podílet na jeho obnově. Jedním z pomocníků byl i Josef Schmidt z nedalekého Waidhausu, který má k obci silný vztah a bylo mu líto, v jakém stavu hřbitov v Hošťce byl. „Už jsem pomáhal obnovit německou část hřbitova v Rozvadově. Tam jsme ale nakonec náhrobní kameny nechali ležet, protože je stále někdo porážel. Pak jsme obnovovali pietní prostor v zaniklé obci Jedlině a nyní v Hošťce. Myslím, že je důležité to udělat, je to naše společná historie a místo odpočinku našich předků. Já sice přímo odsud nepocházím, tatínek ale žil v českém pohraničí a po válce odešel do Německa, mám to tady ale moc rád,,“ vysvětlil Josef Schmidt.

Jeho slova vzápětí potvrdili i další dobrovolníci z české strany. „Dozrál čas na to, abychom německý hřbitov obnovili a udělali z něj důstojný prostor. Chápu ale předchozí generace, že k tomu neměli chuť a motivaci. Jednak to bylo režimem, který neumožňoval se angažovat v těchto věcech a poválečné bolesti byli ještě druhou i třetí generaci čerstvé. Teď je to už ale na nás, i tady žili jenom obyčejní lidé, kteří za nic nemohli,“ poznamenal zastupitel obce a jeden z dalších dobrovolníků Marek Strapek.

Česko-německá brigáda tak mimo jiné pomáhá postupně spojit symbolicky rozdělené dvě nesourodé poloviny místního hřbitova. Svědčí o tom nejen úspěch brigády ale i navázání nových vztahů a přátelství mezi místními obyvateli a potomky generací z německé strany, jejichž rodiče zde před několik desítkami let žili. „Chtěla bych všem, kteří přišli moc poděkovat. Vážíme si německých dobrovolníků, ale i práce našich spolků, kteří dokážou vzít za práci a jít příkladem,“ uzavřela Hana Sojková.

Revitalizace německé části hřbitova v Hošťce začala letos v únoru, její dokončení je v plánu na podzim. „Hřbitov chceme připravit na pouť, během níž ho necháme znovu vysvětit. Dokončovací práce pak chystáme na podzim. Ve středu hřbitova uděláme rozptylovou loučku a kolem vysadíme zeleň a nové stromy,“ doplnila Lucie Valíčková.

Autor: Jaroslava Hohlová

14.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Dvě loupežná přepadení za noc

Rodinný dům v Bezdružicích byl zřejmě zasažený bleskem.
5

Zřejmě po zásahu bleskem vzplál rodinný dům v Bezdružicích

Invalida volal o pomoc. Pečovatel popíjel a ignoroval ho

Klatovy – Otřesný případ lidské lhostejnosti odhalili před několika dny klatovští městští policisté v jednom z tamních bytů. Na zemi tam ležel invalida a zoufale volal o pomoc. Když se do bytu strážníci spolu s hasiči dostali, zjistili, že s mužem je v bytě jeho ošetřovatel.

FOTO: Absolventi učňovských oborů přebírali výuční listy

Planá – Vskutku velký den nastal pro studenty učňovských oborů Střední školy živnostenské v Plané. V kostele sv. Petra a Pavla zde za účasti rodinných příslušníků, kamarádů a známých přebírali z rukou ředitele školy Josefa Máry, dalších zástupců školy a vedení města své výuční listy.

Plzeň se proměnila ve velkou pivní zahrádku

Plzeň - Centrum západočeské metropole se v sobotu proměnilo ve velkou pivní zahrádku.

Nález v jehličí: kožená brašna plná válečných dokumentů z Tachova

Lesná – O tom, že ještě po více než sedmi desítkách let od války se dají najít zajímavé věci ukryté v zemi, se nedávno přesvědčili tachovští hledači. V jehličí zahrabanou koženou tašku plnou dokumentů našli kousek od obce Lesná v Českém lese.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies