VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do archivu mne přivedla náhoda

Tachov – Čtyři roky pracuje ve funkci ředitele tachovského archivu Jan Edl.

6.9.2011
SDÍLEJ:

JAN EDL při práci s archiváliemi. Foto: Veronika Černá

Archiváliím se ale věnuje mnohem déle, od roku 1994. Historie jej ale provází prakticky celý dosavadní život. Více Deníku řekl v rozhovoru.

Kdy jste se začal zajímat o dějiny?

Můj zájem o historii začal na základní škole a pokračoval plynule i na gymnáziu. Kupoval jsem si knihy s historickou tématikou a zajímal se především o druhou světovou válku. Žádný významný popud jsem neměl, dějiny mě prostě bavily.

Co vás přivedlo do tachovského archivu?

Víceméně náhoda. O prázdninách mezi třetím a čtvrtým ročníkem na gymnáziu jsem díky profesorce dějepisu paní Lhotákové získal možnost brigády v okresním archivu ve Stříbře. Tehdejší ředitelka a má předchůdkyně PhDr. Novotná tehdy sháněla lidi, kteří by pracovali v archivu po jeho přestěhování do Tachova. Takže hned týden po ukončení gymnázia jsem ještě s kamarádem nastoupil do archivu a ihned se zapojil do jeho stěhování. Od roku 1994 jsem pracoval jako archivář a roku 2007 jsem byl jmenován ředitelem.

Jakou školu jste vystudoval?

Po gymnáziu jsem byl přijat na Univerzitu Karlovu, kde jsem studoval na Filosofické fakultě obor archivnictví a pomocné vědy historické.

Jakým způsobem chcete pokračovat ve své kariéře?

O další posty nebo kariérní růst v tomto smyslu mi nejde, spíše bych chtěl více proniknout do historie našeho okresu. Znám mnoho archivářů, kteří se stali jakousi živoucí institucí, k níž se obracejí o radu badatelé i jejich kolegové. Přestože vím, že se tak v mém případě nestane, vždy je dobré se k tomuto ideálu malými krůčky blížit. Zároveň bych chtěl, aby se archiv dostal do podvědomí širší veřejnosti jako moderní instituce, které stojí za to svěřit cenné archiválie a zbořit dosavadní představy o archivu jako o místě, kde staří archiváři oprašují papíry, které nikoho nezajímají.

Co vám na této práci přijde jako nejuspokojivější?

Samozřejmě se mi líbí práce s dokumenty. Kdysi jsem četl knihy o historii, dnes mám možnost sám nahlédnout do jednotlivých pramenů. Nejlepší vždy je, když se nalezne nová archiválie, která byla například pokládána za ztracenou, nebo když se podaří dokončit pořádání nějakého archivního fondu. Všechny naše fondy, vztahující se k různým tématům i místům, bych přirovnal k velkým puzzle, které postupně skládáme a postupně začínají do sebe jednotlivé dílky zapadat. A když práci dokončíme, tak najednou vidíme smysl a význam fondu jasněji. Je to dáno tím, že jednotlivé archiválie bez kontextu nemají žádný význam, ten získávají až v souvislosti s dalšími. Proto taky nejsme rádi, když lidé doma mají nějakou archiválii – například kroniku nebo knihu zápisů ze schůzí – a nepředají ji do archivu. Schovávají si ji doma jako relikvii, a nevidí, že to nemá v podstatě smysl, protože u nich doma se s ní lidé nemohou seznámit a časem se většinou zničí.

Jakým způsobem propagujete svou činnost?

Samozřejmě se snažím propagovat svou práci ve sbornících formou článků vztahujících se k regionální historii. Mimoto děláme přednášky v tachovském muzeu a v letošním roce proběhl v archivu již potřetí den otevřených dveří archivu. Badatelských témat je možné nalézt nepřeberné množství a většina z nich by stála za zpracování. Osobně mám v plánu publikovat různá témata, ale zatím na to není mnoho času.

Baví vás vaše práce?

Práce v archivu musí člověka bavit, jinak ji ani nelze pořádně dělat.

Veronika Černá

6.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ve Stříbře se uskutečnil druhý koncert kapel z partnerských měst
15

FOTO: Druhý koncert kapel z partnerských měst měl úspěch

Jak reklamovat koupený dům či byt

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Plzeň – Viktoria Plzeň vyhrála 2:1 v Jihlavě gólem z 92. minuty.

Obrazem: Dobrovolní hasiči soutěžili ve Ctiboři

Ctiboř - Na fotbalovém hřišti obce Ctiboř se opět konal již tradiční Memoriál Františka Žejdla a Memoriál Ing. Josefa Dvořáka.

Chystají výstavu výpěstků

Sulislav – Malý sálek sulislavského pohostinství bude hostit nevšední výstavu. Jde o výstavu ovoce a zeleniny a k vidění bude 26. a 27. srpna. 

Další dealeři drog dopadeni

Tachovsko - Tachovským kriminalistům se v boji proti distribuci drog povedl další úspěšný zásah.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení