VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do borových lesů k Výrovskému potoku

Holostřevy – Už rok se snažím na stránkách Tachovského deníku přiblížit vám zajímavé přírodní kouty našeho okresu, vzácné druhy, jež zde rostou a žijí.

30.3.2010
SDÍLEJ:

Skála nad potokem je ukázkou blokového rozpadu žul.Foto: Miroslav Trégler

Chodím či jezdím krajinami Tachovska a do mapy si pro orientaci vybarvuji místa, o nichž jsem již psal. Stříbrská pahorkatina se jižně od dálnice vyznačuje poměrně rozsáhlými lesními komplexy a v mé mapě byly tyto končiny široko daleko dosud nevybarvené. Proto jsem se ocitl v onu březnovou sobotu v Holostřevech.

Holostřevy jsou zmiňovány již ve 12. století, kdy náležely kladrubskému klášteru. Na stěnách lodi kostela Sv. Mikuláše najdete románské fragmenty v podobě úzkého okénka a zbytků kvádrového zdiva, což koresponduje se starobylostí místa. Kvádry jsou vyrobeny ze žuly, do opěráků přesbytáře byly použity například fylity, obojí dokládá použití místních materiálů. Vůbec staré stavby nebo třeba opěrné zídky vypovídají mnohé o horninách vyskytujících se v okolí.

Přešel jsem koleje a sešel polní cestou k Havlovu Mlýnu u Výrovského potoka. Koloryt stavby dotváří socialistický transformátor, černá skládka, autovrak. No, raději rychle vylezu do stráně a ponořím se do borových lesů. Tady někde se potok zařezává do žulového masív zvaného kladrubský. Je to poznat z každého kamene, z každé skalky, z chudého bylinného patra tvořeného borůvkou, brusinkou, vřesem, lišejníky a mechy. Byl jsem zvědavý, co se skrývá pod místním názvem V jamách. Podle mne prohlubeniny vznikly odlámáním a odvezením žulových bloků našimi předky k dalšímu zpracování. Něco podobného můžete vidět i na nedalekém Sedmihoří.

Sejdu opět k potoku a to v místě studánky, u níž roste statný jalovec. Že by tu pramenila jalovcová? Ne, ne, je to „obyčejná“ voda. Potok meandruje mezi olšemi a vrbami a ze břehů a padlých stromů ve vodě visí desítky ledových varhánků či krápníčků. Pořád hledám pro tyto výtvory zimy nějaké pojmenování. Nad břehem se zvedá skála, nádherná ukázka blokového rozpadu žul.

Obcházím Výrovský rybník strání nad levým břehem, v místech, kde se svah prudce láme k vodě. Les pode mnou by mohl být reliktním borem, proč ne? Odpovídá tomu stanoviště i druhová skladba. A co jsou to reliktní bory? Jsou zbytkem souvislého rozšíření borovice z ledového a poledového období a to v místech, kde podmínky stanoviště snížily konkurenci ostatních dřevin. Jedním z takových míst jsou právě žulové skály a balvaniště.

I Výrov byl kdysi majetkem kladrubského kláštera. Několik málo chalup je dnes protkáno chatami. Ve skále vylámaný odtok z rybníka na severním konci hráze je určitě zajímavostí. Cesta zpátky do Holostřev vede – jak jinak – borovými lesy. Odbočuji z ní tu vlevo, tu vpravo. Furiantsky vyhledávám místa bez sněhu a schizofrenně fotím balvany zkrášlené sněhovou čepicí.

Miroslav Trégler

30.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Na nájezdu i výjezdu D5 u Nové Hospody pokračují stavební práce

Ilustrační foto

Fotbalisté Tachova snadno přehráli Okulu Nýrsko

FOTO: Vyletnění se neslo v duchu svateb

Planá - Město Planá během uplynulého víkendu ožilo multižánrovým festivalem Vyletnění.

FOTO: Druhý koncert kapel z partnerských měst měl úspěch

Stříbro – Již od odpoledních hodin začalo stříbrské náměstí ožívat proudícími lidmi. Na programu dne totiž byl v pořadí druhý koncert kapel z partnerských měst Stříbro a Vohenstrauss.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Plzeň – Viktoria Plzeň vyhrála 2:1 v Jihlavě gólem z 92. minuty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení