VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do Chodové Plané přijede mezinárodně uznávaná moravská kapela Túfaranka

Chodová Planá - Dechová hudba Túfaranka z moravských Šakvic zahájí nový cyklus dechovkových koncertů nazvaný Do Chodovky na dechovky. Tento cyklus nahrazuje nedávno ukončený Do Tachova za dechovkou. Koncert Túfaranky se koná v pátek 22. května od 18 hodin v tamním kulturním domě

18.5.2009
SDÍLEJ:

Túfaranka.Foto: Jef Kratochvil

Túfaranka, to není jenom pravá moravská kapela, to jsou především mladí a veselí chlapci ze Šakvic, kteří si svým nezkrotným temperamentem a upřímnou láskou k muzice získávají stále větší obdiv svých posluchačů nejen doma, ale i v zahraničí.

Túfaranku založil v roce 1978, tehdy jako mládežnickou kapelu, šakvický muzikant Josef Šural. Od roku 1993, kdy tato kapela zvítězila na celosvětovém festivalu dechových hudeb v nizozemském Kerkrade, začala popularita Túfaranky postupně narůstat. A to hlavně díky působení uměleckého vedoucího Bohumíra Kameníka a výborného muzikanta a kapelníka Jana Bílka.

Umělecká spolupráce zmiňovaných osobností dostává tuto amatérskou kapelu na vynikající uměleckou úroveň, o čemž svědčí významné úspěchy. Vítězství v soutěži Zlatá křídlovka 1996, absolutní vítězství na Wereld Muziek Concours Kerkrade 1998 (profikategorie) a zisk titulu Mistr Evropy 2005 (profikategorie).

Hráčská i umělecká spolupráce muzikantů z Túfaranky je neobvyklou ukázkou jedinečného muzikantského cítění, pochopení a prezentování moravské dechovky.

V rozmanitém repertoáru Túfaranky se objevují úpravy lidových písní, skladby významných českých, moravských a slovenských autorů (J. Slabák, Vl. Pfeffer, B. Kameník, V. Maňas, M. Irša, J. Tesařík, L. Kubeš a další), ale i skladby jiných žánrů, které jsou určeny především pro sólové nástroje. Ty nejlepší z nich si můžete poslechnout na zvukových nosičích, které Túfaranka vydává ve spolupráci s hudebním vydavatelstvím Profiton a Kubešovým hudebním vydavatelstvím.

V současné době má Túfaranka na svém kontě dvanáct hudebních titulů: Chlapci ze Šakvic, Návrat z Francie, Podruhé vám nepovím, Veselí bratři, Něžná slůvka, Katka dovádí, Best of 30, Podesáté, Koncert, Měla jsem milého, Muzikanti z Moravy a znovu Best of 30.

Diváci, kteří zavítají na páteční koncert Túfaranky do kulturního domu do Chodové Plané, se mohou podle kapelníka Jana Bílka těšit především na tradiční moravskou dechovku. „Máme ucelený koncertní program založený na moravské dechovce. Prokládáme jej také několika skladbami netypickými pro dechovku. Když ale vidíme příznivou reakci publika, snažíme se zařadit to, co by mohlo znát, co by si diváci mohli zazpívat s námi,“ sdělil nám kapelník.

Koncert v Chodové Plané je zastávkuo kapely na cestě do Francie. „Jedeme na jeden čtyřhodinový koncert do Alsaska. Podobně cestujeme do zahraničí častěji, hráli jsme například i v New Yorku a Chicagu našim krajanům,“ dodal Bílek.

Zdroj: www.tufaranka.cz

Autor: Jiří Kohout

18.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Představení nového loga a tabule v rámci projektu záchrany Böttgerova sloupu ve spolupráci s německou firmou v rámci projektu Böttger.

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Jedním z cílů záchranných složek byl také požár valníku mezi Stříbrem a Těchlovicemi.

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Tachovsko – Společnému soužití člověka s přírodou se věnoval příměstský tábor s Dětským domovem Domino Plzeň.

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Tachovsko – Ve čtvrtém kole nejvyšších fotbalových soutěží nebudou chybět ani jména všech tří Tachováků, kteří v nich působí. Dva z nich se vydají na Moravu.

Rozhodne již Stříbro o motokrosových titulech?

Stříbro - Neděle 20. srpna bude na motocyklovém závodišti ve Stříbře patřit atraktivnímu programu BUKSA/ADOS Mezinárodního mistrovství České republiky v motokrosu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení