VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do lesa si chodím odpočinout

Nové Sedliště – /ROZHOVOR/ Celých dvacet tři let se věnuje myslivecké činnosti Tomáš Minich z Nového Sedliště.

26.7.2010
SDÍLEJ:

KONÍČKEM JSOU MU TAKÉ KONĚ. Kromě podnikání a myslivosti se Tomáš Minich věnuje také koním, které jsou jeho zálibou.Foto: DENÍK/Antonín Hříbal

Je člen místního mysliveckého sdružení Lesy Staré Sedliště a původní členský průkaz má první datování 21. dubna 1987. Do té doby se věnoval přírodě a účastnil se mysliveckých akcí. Jeho dlouholetý vztah k lesu a přírodě má hluboké kořeny. Už jeho teta i strýc byli myslivci, rovněž syn Tomáš je myslivcem a k tomu studuje lesařinu. Revír, kam dochází čítá na 2500 hektarů a do lesa si chodí převážně odpočinout.

Proč vás přitáhla zrovna myslivost?

Je to hlavně o pobytu v přírodě, o tom porozumět, co a jak funguje, stačí se umět dívat. Myslivost je také o lovecké vášni, jde totiž o tradiční lidskou činnost. A to vše mě na myslivosti přitahuje.

Kdy začíná myslivecký rok?

Ten začíná v březnu. Je to dané koloběhem přírody. Tou dobou končí jedna a začíná další lovecká sezóna. Pořádají se výroční schůze, hodnotí se uplynulý rok a plánuje se další.

Co vás na myslivosti nejvíce těší?

Když se jdu podívat do přírody a vidím, že se vše daří. V tomto ohledu je nejzajímavější jaro. Kladou se vejce, rodí se mláďata a vidíte, že ta naše práce není pro nic za nic. Dalším zajímavým obdobím je červenec, kdy začíná srnčí říje, pak říjen, kdy jdou do říje jeleni, jak již název měsíce napovídá. Když vyjde počasí je to opravdu nádherné.

Co vás trápí?

Mnoho věcí. Občas se projevuje závist nebo hloupost některých lidí. A hlouposti se v naší krásné zemi urodilo. Příroda by se měla brát v širším ohledu. Když si každý vezme kousek a bude se na něm „plácat“, hospodařit bez ohledu na celek, nikam to nepovede. V posledních letech je velký problém dochovat u nás původní drobnou zvěř, koroptev, křepelku, tetřívka, tetřeva, králíka i zajíce, ubylo i všech kachen.

Řada lidí si o myslivcích myslí, že jsou to jen lovci zvěře.

Nejsou to jen lovci. Ale jak byla kdysi myslivost odčleněna od společnosti, tak nám lidé příliš nerozumí, hovoříme mysliveckou mluvou a svého koníčka provozujeme skrytě a nenápadně. Také o sobě a svojí činnosti moc nepublikujeme, lidé moc neví o hlavní činnosti myslivců a pletou si nás s lovci z Afriky, nebo Ameriky. Vidět jsou hlavně posedy a zbraně, ne krmelce, příprava krmiva na zimu a celoroční tvrdá práce.

Je letošní velice teplé počasí škodlivé pro zvěř?

Vedra jsou pro zvěř ubíjející, jako pro lidi. Zvěř vyhledává stinná místa, omezuje svoji aktivitu a musí mít přístup k vodě. U nás v honitbě máme vody dostatek, jinak se musí budovat napajedla a mokřady.

A co nedávná vichřice, jak vás zasáhla?

Celkem minimálně, škody nejsou tragické. Na zvěř působí živly podobně, jako na lidi. Prožívá stres a může být zraněná pádem větve nebo stromu. Nic jsme ale v revíru nenašli. Horší je to při sekání píce, sklizni obilí a podél pozemních komunikací.

Prý vás trápí i někteří ochránci zvířat, v čem je problém?

Jde o lidskou hloupost. Někteří chtějí například kroužkovat motáky, kde nejsou, ale už jim unikne,že hnízdí o rybník, dva dál, kde jsou zřejmě lepší potravní i klidové podmínky. Občas něco zničí, což trvá chvíli, ale napravit to… Tady na rybníce zničili budky kachen. Byly tam pouze dvě nové a nevím, kde vzali důvod regulovat počet budek a ničit tak myslivecká zařízení.

Často se hovoří o přemnožení některé zvěře. Podle čeho se posuzuje, zda je přemnožena?

Domnívám se, že zdánlivé přemnožení nějakého druhu zvěře je pouze krátkodobý lokální problém, který v podstatě způsobují lidé svou činností. Zvěř migruje a umí velmi dobře využívat potravní nabídky i jinak výhodných stanovišť.

Množství zvěře stanovují normované stavy. Podle bonity každé honitby, je stanoveno, kolik kusů a jakého druhu zvěře by v honitbě mělo být. Abychom věděli, kolik je zvěře, na jaře a na podzim provádíme sčítání. Myslivci se rozejdou po honitbě, každý má určenou část a počítají zvěř. Z obou údajů vyplývá Plán chovu a lovu, kde se zvěř rozlišuje ještě na samčí, samičí a mláďata, případně podle věkových tříd. Normovaný stav musí být zachován, když není, není také co lovit, co je navíc je určeno k lovu, přednostně zvěř slabá, nemocná,poraněná a z hlediska chovu nevhodná, ale tato část se ponižuje o to, co nám posekají v polích a co srazí auta na silnici. A pak zjistíte, že s lovem to nebude až tak divoké. Na vše přitom dohlíží orgány státní správy myslivosti.

Co byste vzkázal návštěvníkům lesa?

Aby se v lese chovali, jako na návštěvě a nesnažili se zachraňovat domněle opuštěná mláďata. Buďme ohleduplní, žijeme na území zvěře, ne naopak, jak se mnozí z nás domnívají.

26.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

EET ilustrační foto
5

Zmatení řezníci či pekaři. Nevědí, zda mají povinně dávat účtenky

Muzeum v Přimdě
11

Muzeum zachránilo malovanou skříň, kterou někdo vyhodil

Do křesla místostarosty Chodové Plané nově usedl Luboš Hlačík

Chodová Planá – Jednomyslná volba přítomných zastupitelů vynesla Luboše Hlačíka na post místostarosty Chodové Plané. Stejný počet hlasů před tím odvolal dosavadní místostarostku Zdeňku Štěchovou.

Zámek bude mít další nová okna

Tachov – Jedním z největších projektů, který v letošním roce čeká zámek v okresním městě, bude další výměna oken.

DOTYK.CZ

Chystá se bič na soukromé lékaře

Soukromých ambulancí je jako hub po dešti. Zbytečně prodražují výdaje pojišťoven, tvrdí ministerstvo zdravotnictví. Očaři, plicaři nebo ortopedové totiž často pracují „dvoukolejně" – kromě soukromé ambulance mají i úvazek v nemocnici. Podle vedení resortu si odtud „vyzobávají" nejlukrativnější pacienty. To zarazíme, plánuje poradce ministra Roman Prymula.

V Černošíně měli Městský ples s módní přehlídkou

Černošín - V sobotu 18. února se konal v Černošíně Městský ples. Návštěvníky osobně uvítal starosta města Miroslav Plincelner, na taneční parket zase lákala skupina Amati Band.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies