VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do nitra Sedmihoří na Stinný vrch

Tachovsko – Uprostřed Sedmihoří nachází se 544,5 m vysoký vrch zvaný Stinný.

5.10.2010
SDÍLEJ:

Kamennou misku najdeme, kromě jiných zajímavých přírodních útvarů, na Stinném vrchu v Sedmihoří.Foto: Miroslav Trégler

Je vyjímečný svojí polohou mimo obvodový věnec vrchů. Co je příčinou této anomálie? Jak se dalo tušit, geologická minulost území. Žulové těleso Sedmihoří je typickou kruhovou intruzí (tuhnutí magmatu – žhavé tekuté nerostné hmoty – v hloubce) s nápadnou prstencovou stavbou. Vlastnosti hornin (jejich minerální složení) se směrem od středu k okraji mění a s nimi i odolnost proti zvětrávání a rozpadu. Nejméně odolný je prstenec prostřední. To – společně s tektonickými podmínkami – umožnilo vznik geomorfologicky výrazné vrchoviny tak, jak známe Sedmihoří dnes.

Stinný vrch je tvořený odolnou turmalinicko – muskovitickou žulou a je místem, kde se můžeme seznámit s celou řádou projevů zvětrávání žul. Probírám se poznámkami z loňského výšlapu s kolegou geologem, který samozřejmě okem cvičeným rozpozná ve shlucích balvanů daleko více než já. Pseudojeskyně, skalní miska naplněná vodou, pseudokar, mrazový srub, kamenné moře … vše na malém prostoru. Není to úžasné? Když k tomu ještě připočtu několik zezlátlých dubů, lip a bříz, nemusím vás jistě dlouho přesvědčovat o cíli skvělého podzimního výletu do krajiny Tachovska.

Při modře značené turistické cestě pod jižním úpatím Stinného vrchu se nachází zajímavý kámen zvaný „U ručiček“. Stojíte – li před ním, není těžké pochopit jeho pojmenování. Vedle dalších nápisů a letopočtů jsou tu vytesány dvě proti sobě natažené ruce. V okolí, při troše pozornosti, najdete žulové balvany s odlámanými částmi. Jsou připomenutím práce zdejších kameníků. Práce jistě fyzicky velmi náročné.

Z tohoto pohledu se vám výstup na některý z dalších vrchů Sedmihoří bude zdát doslova jako procházka lesem. Který vrch zejména doporučuji? To opravdu není lehká otázka. Nádherné žulové útvary najdete na každém vršku i stráni, každý je tvarovým originálem. Mám – li přece jen nějaké místo v jižní polovině Sedmihoří vybrat, bude to Rozsocha (599,6 m). Jedině tady jsem zatím našel útvar připomínající kamenné okno. Kousek pod vrcholem. Ještě prozradím, že k němu nevede žádná značená cesta, přestože ta žlutě vybarvená klikatí se na dohled …

Použitá literatura: Mergl M, Vohradský O.: Vycházky za geologickými zajímavostmi Plzně a okolí

Miroslav Trégler

5.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Fotbalisté Tachova snadno přehráli Okulu Nýrsko

V Plané se uskutečnil multižánrový festival Vyletnění
17

FOTO: Vyletnění se neslo v duchu svateb

FOTO: Druhý koncert kapel z partnerských měst měl úspěch

Stříbro – Již od odpoledních hodin začalo stříbrské náměstí ožívat proudícími lidmi. Na programu dne totiž byl v pořadí druhý koncert kapel z partnerských měst Stříbro a Vohenstrauss.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Plzeň – Viktoria Plzeň vyhrála 2:1 v Jihlavě gólem z 92. minuty.

Obrazem: Dobrovolní hasiči soutěžili ve Ctiboři

Ctiboř - Na fotbalovém hřišti obce Ctiboř se opět konal již tradiční Memoriál Františka Žejdla a Memoriál Ing. Josefa Dvořáka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení