VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Projekt patří zvonům v Domaslavi

DOMASLAV - Že něco není v pořádku, dala věž kostela svatého Jakuba v Domaslavi vědět už v březnu minulého roku a to pomocí rezavých kusů plechové krytiny, které z výšky kostelní báně začaly odletovat do kraje coby pořádně ostrá a zoufalá psaníčka

8.11.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Milan Jaroš

Jako na zavolanou v tu chvíli přišla nabídka MAS Český Západ zúčastnit se s projektem záchrany věže grantového Programu na obnovu venkova Ministerstva pro místní rozvoj. „Vzápětí nám všem v Občanském sdružení Domaslav začalo docházet, že když jste jediní, kteří něco můžou udělat, tak to prostě udělat musíte,“ popisuje Jarek Veselák, architekt a člen Občanského sdružení Domaslav v jedné osobě.

S blížícím se termínem odevzdání grantového záměru začalo kolečko shánění podkladů, zpracování projektové dokumentace a obíhání úřadů. „Současně probíhalo ujasnění vlastnických vztahů s plzeňským biskupstvím, které nám faru s kostelem dlouhodobě zapůjčilo, hledání vhodného dodavatele stavby a také zjištění skutečného rozsahu poškození věže,“ vzpomíná Veselák.

To už se ale na věži začala projevovat po desetiletí zanedbávaná údržba v podobě rozpadajícího se zdiva nebo vyhnilých trámů krovů. Projekt pojmenovaný Sucho pro zvony však získal první grantové peníze a s opravou se mohlo začít. „Během léta loňského roku byly provizorně lepenkou vyspraveny největší díry ve střeše, provedeno bylo i statické podchycení celé soustavy krovů,“ uvádí architekt. Finanční příspěvek z Havarijního fondu Ministerstva kultury a grant na záchranu kulturních památek od Plzeňského kraje znamenaly, že rekonstrukce mohla probíhat i v letošním roce.

V nejkritičtějších místech už byla přezděna a doplněna koruna zdi a korunní římsa věže a tak konečně vznikl zase pevný základ, do kterého se bude moci opřít krov. Opravou zdegradovaných uložení tesařských prvků, tedy krokví, vazných trámů, vzpěr a námětků, bude letos dovršena druhá etapa rekonstrukce.

„Přestože péče o kostel je úkol na mnoho let, hotova je sotva jedna desetina potřebného, a akutních každodenních problémů dnešek přináší stále doast, do budoucna hledíme s nadějí, že se ´náš´ kostel v blízké době dočká třeba i nové krytiny nesené krásnými a funkčními historickými konstrukcemi, tak jako tomu bylo kdysi,“ přejí si všichni členové Občanského sdružení v Domaslavi.

8.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ve Ctiboři se konal tradiční Memoriál Františka Žejdla a Memoriál Ing. Josefa Dvořáka
19

Obrazem: Dobrovolní hasiči soutěžili ve Ctiboři

Zahradník a organizátor výstavy ovoce a zeleniny  Herbert Hacker.

Chystají výstavu výpěstků

Další dealeři drog dopadeni

Tachovsko - Tachovským kriminalistům se v boji proti distribuci drog povedl další úspěšný zásah.

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Obora – Obec Obora ve spolupráci s bývalými obyvateli pohraničí a Česko-německým fondem budoucnosti obnovují Böttgerův památník.

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Tachovsko – O čtvrtečním odpoledni na Stříbrsku se rozhodně nedá mluvit jako o klidném. Záchranné složky totiž museli hned třikrát vyjíždět k různým případům.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení