VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dráty s elektrickým proudem už nebudou zabíjet dravce

Tachovsko – S batůžkem na zádech vylétli opeření dravci z Dolů na Tachovsku. Ornitologové takto označili luňáky červené a do batůžku jim instalovali satelitní přijímač s vysílačkou, umožňující monitorovat jejich pohyb. Jaké bylo ale jejich překvapení, když jeden z vysílačů se několik dní hlásil z jednoho místa.

22.5.2016
SDÍLEJ:

Instalace zábran.Foto: DESOP

Luňák, který ho nesl, totiž uhynul po úrazu elektrickým proudem na sloupu vysokého napětí. Právě, aby nedocházelo k poranění dravců, byly v minulých dnech na nebezpečné sloupy instalovány speciální chrániče. Impulsem k tomu byla i zmíněná smrt jednoho z dravců. Příběh se ale začal psát už téměř před rokem a to v pátek 31. července 2015. „Dostávám zprávu od kolegy Ivana Literáka, přednosty ústavu Veterinární a farmaceutické univerzity Brno o tom, že jeden z našich satelitních, vysílačkou označených a sledovaných luňáků červených, kroužkovaných toho roku na Tachovsku u obce Doly, se již několik dní hlásí u obce Neblažov z jednoho místa a bez pohybu," popisuje událost Karel Makoň ze záchranné stanice živočichů v Plzni a dodává, že: „Podle mapy v místě, odkud přicházel signál, je linka elektrického vedení a jedná se o pastvinu. Pravděpodobně došlo k poranění či úhynu luňáka na sloupu a bylo by dobré situaci prověřit."

Následoval telefonát a na místo vyrazili ornitologové Karel a Růžena Machačových z Tachova. „Odhad kolegy Ivana Literáka, který celou pátrací akci svým emailem rozjel a zastřešuje tento nákladný výzkumný projekt monitoringu luňáků na celém území ČR, se potvrdil," uzavírá popis někdejší události Makoň.

O deset měsíců později, tedy v minulých dnech, vyrazili ornitologové na místo, kde uhynul luňák. S nimi i několik pracovních čet energetiků. „Muži v přilbách a montérkách s logem Skupiny ČEZ se pod sloupem, kde nám shořel náš luňák, chystají na jeho zabezpečení. Poměrně nákladná akce, speciální plošina, technické prvky a hlavně plastové kryty, tak zvané ´ptákosedy´, na zakrytí nebezpečných izolátorů," uvádí ornitolog s tím, že osazení plastových chráničů se dělalo pod proudem. Vše bylo nutné pečlivě připravit a dbát zvýšené opatrnosti i pravidel bezpečné manipulace na vedení.

„Je to poměrně náročná akce, přičemž za jeden den dokáží zkušení montéři tímto způsobem zabezpečit tři až pět sloupů. Na každý sloup přijde celkem šest chráničů, a tím pádem se ze sloupu pro ptáky smrtelně nebezpečného, stane sloup relativně bezproblémový."

Ornitologové jsou rádi, že energetici vyslyšeli jejich prosbu a operativně zabezpečili další kus této nebezpečné linky vedení. Trasa od Tachova je již zabezpečena z let minulých, teď přibylo dalších několik nebezpečných sloupů a podle ochránců zvířat se výhledově počítá, že by byl dozabezpečen i ten zbytek k Plané.

„Do roku 2024 by to mělo být ze zákona zabezpečeno vše, a to na celém území ČR a všech sítích", dodává Michaela Jirovcová, regionální manažerka komunikace a mluvčí Skupiny ČEZ pro západní Čechy. „Tady však bylo třeba jednat rychle a operativně, a tak jsme zvolili tento způsob. O problému víme a snažíme se na jeho řešení pracovat. Mimo jiné, dlouhodobě finančně podporujeme i činnost záchranných stanic živočichů a nejrůznější ekologicky zaměřené projekty".

Karel Makoň z plzeňské záchranné stanice živočichů děkuje nejen energetikům. „Ale hlavně kolegovi Petru Jindrovi ze ZČU Plzeň. Ten si vzal problém za svůj a dojednal vše potřebné k realizaci této mimořádné akce."

Zabezpečený úsek byl podle ochránců zvířat jedním z nejhorších. „Dravci, sovy a čápi využívají totiž sloupů elektrického vedení v krajině jako stromů, usedají na ně, vyhlíží z nich potravu, odpočívají. Pokud je pod vedením navíc pastvina, jetel či vojtěška, je tam i velký výskyt hraboše polního a ten pak přitahuje všechny ty, kteří ho sem létají lovit jako potravu. Sedne-li si však pták na ocelovou konzoli, která se chová jako uzemněná, tak při skládání křídel překoná výšku izolátoru a škrtne si o ´živý´ vodič pod proudem. Okamžitě jím proběhne elektrický proud a pták padá dolů na zem jako nevzletný a trvalý handicap, nebo rovnou jako škvarek.

Popáleniny tohoto typu jsou u ptáků neléčitelné. Poškozená tkáň zčervená, zčerná, odumře a odpadne. Většina ptáků tak končí s upáleným stojákem a špičkou křídla, přičemž 99% takto poškozených ptáků následně uhyne, anebo musí být na základě kritického zdravotního stavu utraceno. Je to určitá daň naší lidské civilizaci a elektrické energii, naštěstí se na odstranění problému pracuje, ale stále je ještě mnoho linek a tras, které na rekonstrukci či zabezpečení teprve čekají. Je to věc hlavně z minulosti, kdy se podobné věci neřešily a úhyny ptáků jdou do tisíců," uzavírá ornitolog Karel Makoň.

Autor: Antonín Hříbal

22.5.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Indiáni v přípravě narazili. Motor je přejel v přesilovkách

Ilustrační foto.

Někteří prodejci na slavnostech obcházeli EET

Táborníci se stali svědky únosu. Pod dohledem policistů stříleli i ze samopalu

Bonětice – Policisté z Plzeňského kraje využili prázdninových pobytů dětí na táborech, aby jim zde předvedli své schopnosti.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Na nájezdu i výjezdu D5 u Nové Hospody pokračují stavební práce

Nová Hospoda/Bor – Z důvodu právě probíhající rekonstrukce, která potrvá do středy 30. srpna, upozorňujeme řidiče na úplnou uzavírku výjezdní i nájezdové větve dálnice u Nové Hospody.

Fotbalisté Tachova snadno přehráli Okulu Nýrsko

Tachov – Fotbalisté FK Tachova po výhře v Mýtě se poprvé v KPM představili domácím fandům. V cestě za výhrou jim měla být Okula Nýrsko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení