VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Druhá polovina dvacátého století v Kočově

Kočov – Po skončení druhé světové války bylo převládající německé obyvatelstvo (celkem 750 lidí) vysídleno. Čtyři usedlosti lehly popelem při požáru na podzim 1945. Žhářem byl údajně německý sedlák.

9.2.2011
SDÍLEJ:

U vás na návštěvěFoto: DENÍK

Do Kočova začali přicházet čeští dosídlenci, v roce 1946 měla obec 190 obyvatel. Ve stejném roce byl ustanoven místní národní výbor.

Od roku 1952 zde hospodařilo Jednotné zemědělské družstvo, které se ale brzy rozpadlo a řada lidí pokračovala hospodařit soukromě. V roce 1957 všichni přešli do Státního statku.

V roce 1953 byla založena osvětová beseda, která se starala o kulturní život. Mimo jiné do Kočova jednou týdně zajíždělo pojízdné kino.

V roce 1957 měl Kočov 225 obyvatel, v obci fungovala malá elektrárna, pekárna Jednoty Tachov, Státní statek (ve zmíněném roce 461 kusů skotu, 50 koní, 65 hříbat, 95 vepřů, 1650 slepic, 250 hus, 34 ovcí a 41 koz). V obci byla prodejna Jednoty, zajížděla sem pojízdná prodejna textilu. Dále bylo v Kočově registrováno pět automobilů, 16 motocyklů a dva televizory.

V roce 1976 byla vybudována nová prodejna Jednoty a kvůli tomu byla zbořena kaplička, která stávala u plotu při silnici.

O čtyři roky později přestal být Kočov po 130 letech samostatnou obcí a spolu s osadami byl přičleněn k Plané. Samosprávu získal Kočov znovu v roce 1990.

Budova školy sloužila po skončení výuky jako školka, obecní kino a od roku 1985 je vodáckou základnou.

V roce 1995 odkoupila obec prodejnu od Jednoty a vlastní ji dodnes, obchod je pronajímán a funguje.

V roce 2000 se středem zájmu stal pobořený kostel sv. Jana nedaleko Kočova, kde režisér Zdeněk Troška natáčel pekelné scény své pohádky Z pekla štěstí 2. Představitelé hlavních rolí se podepsali do obecní kroniky.

Před pěti lety byla na návsi v Kočově obnovena zvonička se zvonem, který v roce 1650 ulil v Norimberku zvonař Wolf Hieronymus Herold.

Podle brožury Kočov 1357 – 2007 zpracoval Jiří Kohout

Autor: Jiří Kohout

9.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Ze zákulisí veteránského motokrosového závodu ve Stříbře.

Rozhodne již Stříbro o motokrosových titulech?

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Vuřty seniorům griloval starosta

Stříbro - Nová pergola u Domova pro seniory ve Stříbře je dokončená, a tak mohla jednoho teplého odpoledne hostit obyvatele domova, kteří si zde udělali pěkné společné grilovací odpoledne. 

Na slavnosti piva pojede zvláštní pivní vlak z dolního nádraží

Karlovy Vary - Zvláštní vlak s názvem Karlovarský Chodovar Expres vypraví už podvanácté České dráhy na tradiční slavnosti piva v rodinném pivovaru Chodovar.

Starají se židovský hřbitov i o kulturní dění v obci

Stráž – Pro svou organizaci používají historické názvy, které platily v českých obcích před rokem 1850.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení