VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dvě obce chtějí být vesnicí roku

Tachovsko – Broumov a Kostelec jsou jediné dvě obce z tachovského okresu, které se letos chtějí stát Vesnicí roku 2011.

11.5.2011 3
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Alena Kaňková

Mají ovšem přes tři stovky soupeřů z celé České republiky. Obě vsi již mají se soutěží zkušenosti, v minulých letech získaly několik dílčích ocenění.

„Do sedmnáctého ročníku soutěže se přihlásilo 305 obcí ze třinácti krajů České republiky. Soutěž vyzdvihuje aktivity podporující nejen zvelebení obce, ale i místní tradice a vesnický společenský život,“ informoval Jan Dvořák z odboru komunikace pořádajícího Ministerstva pro místní rozvoj.

Do konce června se budou přihlášené obce hodnotit na úrovni krajů. Třináct finalistů se pak utká o titul Vesnice roku 2011, jehož nový majitel bude znám 10. září. „Nehledáme vesnici, která bude nejhezčí či nejvíce fotogenická. Hledáme takovou, která bude nejživější. Důležitější než bezvadné fasády jsou například fungující spolky,“ uvedl ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský.

Právě za spolkový život získala v roce 2007 modrou stuhu obec Broumov. A společenský život se podle starosty Ondřeje Lišky za uplynulé čtyři roky ještě zintenzivnil. „Více se snažíme do společenského života obce zapojovat děti. Například ty, které jsme před několika lety vítali do života při obnoveném vítání občánků, už teď dalším občánkům zpívají a přednášejí,“ uvedl Liška. Děti se také zapojují do společného předvánočního zpívání koled a letos poprvé vynášely na konci zimy Moranu. „To je novinka, ze které bychom chtěli udělat tradici,“ uvedl starosta.

Také Kostelec se podle starosty Františka Trhlíka může pochlubit bohatým spolkovým životem. „Zachovali jsme v obci veškeré tradice kulturního a společenského života. A tak směřujeme i náš projekt, a to prohlásit naši obec za Pohodovou a na to lákat třeba návštěvníky,“ uvedl Trhlík s tím, že tomuto projektu odpovídá také strategie budování zázemí pro společenský život obyvatel.

Obec Kostelec vybudovala v poslední době několik míst pro setkávání generací. „Chceme, aby lidé v každé osadě měli místo, kde by se mohli setkávat, posedět, popovídat si a podobně. Klubovnu už mají v Popově, v Kostelci, vybudovali jsme také zázemí pro kostelecké hasiče a letos zahájíme přestavbu jednoho objektu na společenskou klubovnu v Nedražicích,“ upřesnil Trhlík.

Kostelec chce porotu zaujmout také vybaveností. „Tu jsme loni opět posunuli na vyšší úroveň, protože jsme dokončili plošnou plynofikaci Nedražic a připravili podmínky pro vybudování výtlak splašku z Nedražic do čistírny odpadních vod v Kostelci,“ uvedl starosta.

Kromě toho v Kostelci kompletně zrekonstruovali hřbitov a dokončili opravu kaple sv. Václava a Vojtěcha v Ostrově. Tento objekt zároveň přihlásili do soutěže o stavbu roku Plzeňského kraje a zároveň se může ucházet o titul Zlatá cihla, což je součást soutěže Vesnice roku.

Také v Broumově se podle starosty daří vytvářet lepší podmínky pro život. „Máme novou naučnou stezku údolím Hamerského potoka, plánujeme rekonstrukci bývalé školy na víceúčelový objekt a v jednání je vytvoření hezkého koutku pro obyvatele v oblasti rybníku, který se teď opravuje,“ uvedl Ondřej Liška.

Ne každý však může být přihlášením do soutěže Vesnice roku nadšen. V internetové diskusi Tachovského deníku se objevil tento názor: „Franta Trhlík by ale mohl již za ta léta přijít na to, že přihlašování každým rokem je kontraproduktivní. Takto nevyhraje nikdy a je to škoda,“ vyjádřil se diskutér podepsaný jako Pozorovatel.

Starosta Kostelce však zústává optimistický. „Jsem soutěživý typ a chci vyhrávat. Ale nemusím být za každou cenu první. V této soutěži není důležité vyhrát, ale získat ocenění v jednotlivých oblastech. My už jsme v minulosti získali bílou stuhu, modrou stuhu, cenu hejtmana a zvláštní ocenění. Tím jsme každý rok měli zajištěné dotace na zvelebení obce,“ argumentoval starosta.

Dotace získají úspěšné obce také letos. Resort místního rozvoje poskytne mimořádné přísliby dotace ze státního rozpočtu ve výši jednoho milionu korun pro vítěze krajských kol a dva milióny pro celostátního vítěze.

Autor: Jiří Kohout

11.5.2011 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Někteří prodejci na slavnostech obcházeli EET

Táborníci se seznámili s prací policistů, některé úkony si mohli i sami vyzkoušet.
2

Táborníci se stali svědky únosu. Pod dohledem policistů stříleli i ze samopalu

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Na nájezdu i výjezdu D5 u Nové Hospody pokračují stavební práce

Nová Hospoda/Bor – Z důvodu právě probíhající rekonstrukce, která potrvá do středy 30. srpna, upozorňujeme řidiče na úplnou uzavírku výjezdní i nájezdové větve dálnice u Nové Hospody.

Fotbalisté Tachova snadno přehráli Okulu Nýrsko

Tachov – Fotbalisté FK Tachova po výhře v Mýtě se poprvé v KPM představili domácím fandům. V cestě za výhrou jim měla být Okula Nýrsko.

FOTO: Vyletnění se neslo v duchu svateb

Planá - Město Planá během uplynulého víkendu ožilo multižánrovým festivalem Vyletnění.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení