VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Eduard Šimůnek vyhrál krajské kolo olympiády

Tachov – Jedno absolutní prvenství, tři umístění v první desítce, postup do celostátního kola. To je bilance účasti studentů Gymnázia Tachov v krajském kole Logické olympiády.

19.11.2014
SDÍLEJ:

STUDENTŮM poděkovala za reprezentaci školy ředitelka tachovského gymnázia Irena Volkovinská (vlevo). Druhá zleva sedmá v krajském kole olympiády Klára Švejdová, vedle ní učitelka Renata Koubková a zcela vpravo vítěz krajského kola Eduard Šimůnek.Foto: DENÍK/Jiří Kohout

K výčtu úspěchů můžeme přidat ještě jedno umístění v první desítce pro zástupce Gymnázia Stříbro.

Soutěž pořádá společnost Mensa, která sdružuje a vyhledává nadané lidi s IQ nad 130. „Soutěž začala školním kolem, kterého se zúčastnili všichni naši žáci formou řešení zadaných úloh na internetu," řekla Deníku učitelka Renata Koubková.

Do krajského kola se dostalo pět studentů – Eduard Šimůnek, Klára Švejdová, Jan Jirmus, Michaela Dolejšová a Martin Rössler.

Krajské kolo se uskutečnilo v Plzni. „Soutěž se skládala ze dvou testů, v každém bylo kolem třiceti úloh, které se řešily na časový limit," popsala Klára Švejdová, která v krajském kole skončila sedmá.

Absolutním vítězem se stal žák pátého ročníku gymnázia Eduard Šimůnek. „V testech jsme řešili různé logické úlohy, jako doplňování číselných řad, tabulek, vyplňovat symboly a čísla, aby odpovídala ve sloupcích a řádcích," přiblížil soutěž student, který bude školu a kraj reprezentovat v národním kole. To se bude konat prvního prosince v Míčovně Pražského hradu.

„V rámci přípravy si budu zkoušet řešit různé logické úlohy, procvičím si i možnosti, s nimiž bych se tam mohl setkat," doplnil Šimůnek.
Ten zatím neví, co bude studovat, přál by si nějaký technický nebo matematický obor, nejlépe spojený se sportem. „Postup do národního kola je úspěchem sám o sobě a pokud by účast v něm měla mít vliv na další studium, bude to jedině dobře," dodal student.

Jak doplnila jeho vyučující, například jedna z technických fakult ČVUT bere při přijímacích řízeních zřetel na výsledky studenta v této logické olympiádě.

Ředitelka školy Irena Volkovinská má z úspěchu pochopitelně radost. „Jsme na ně pyšní. Hrdí, že to vůbec dokázali. Obdivuji je, že při té studijní zátěži dokázali ještě takhle působit," uvedla.

Úspěch Eduarda Šimůnka není v posledních letech ojedinělým vavřínem tachovského gymnázia. Dnes už bývalý student Le Anh Dung (kterému všichni říkali Tonda) byl velmi úspěšný v matematické olympiádě, kde se dostal až do mezinárodního kola. Dnes studuje na prestižní a světoznámé univerzitě v Cambridge.

„Dokonce nám z této britské univerzity přišel děkovný dopis, kde nám děkují za to, že jsme jim poslali tak šikovného studenta. Což je úžasné. Takže v Edovi vidím jeho následovníka," sdělila Volkovinská.

Z tachovských studentů se podařilo ještě umístit v první desítce Janu Jirmusovi, který ve své kategorii skončil devátý. Gymnázium Stříbro má v uvedené soutěži jedno umístění mezi deseti nejlepšími, když Michaela Matúšová obsadila desáté místo.

Logická olympiáda je soutěž pořádaná Mensou České republiky a je založená na logických úlohách, jejichž řešení vyžaduje samostatný a kreativní přístup. Nerozhodují zde naučené znalosti, ale schopnost samostatného uvažování a pohotového rozhodování.

Logická olympiáda je svým pojetím unikátní soutěží, protože se nejedná o znalostní soutěž, ale o soutěž rozvíjející především schopnost samostatného logického uvažování. Soutěž se poprvé konala v roce 2008.

Autor: Jiří Kohout

19.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nejdelší vlasy
5

Kraj rekordní a kuriózní

Ilustrační foto.

O víkendu startuje okresní přebor

AKTUALIZOVÁNO

FOTO, VIDEO: Ulicemi Tachova tekla nafta, skvrna se táhla devět set metrů

Tachov – Skvrnu vyteklé nafty v délce několika stovek metrů museli ve středu dopoledne likvidovat hasiči ve spolupráci s silničáři v centru Tachova.

Zemřel Robert Gilbert, velitel jednotky, která osvobodila Domažlice

Domažlice – V pátek 11. srpna zemřel ve věku 102 let Robert Irvine Gilbert. Americký veterán, který se v roce 1945 aktivně podílel na osvobození Domažlic. Robertu Gilbertovi byl v loňském roce jmenován čestným občanem Domažlic.

FOTO: Černobílá kafírna nabídla pouťové koláčky i kávu

Kladruby – Uplynulý víkend patřil v Kladrubech pouti. Tradičně už ji město Kladruby pořádá na několika stanovištích, kde si každý návštěvník pouti najde to, co je mu nejbližší.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení