VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Flakony u mě doma dominují, mám parfémové sklo všude

Stříbro, Blovice - Sběratelka parfémového a bižuterního skla Hana Štollová o svém velikém koníčku v rozhovoru pro Deník.

15.7.2016
SDÍLEJ:

Hana ŠtollováFoto: Archiv sběratelky

„Neznám jiné sklo, kterému by bylo dáno tolik péče, lásky a snad někdy i něhy, aby se ve finále stalo nosičem dalšího mistrovského díla – parfému," říká sběratelka Hana Štollová ze Stříbra o zrodu flakonových skel. A právě láska, péče a něha jsou vlastnosti, se kterými ona sama pečuje o svoji sbírku.

Sběratelské činnosti se věnuje nějakých patnáct let a prý to vše začalo plíživě a nenápadně. Dnes ale pečuje o takové unikáty, jakými jsou například flakon ze starého Egypta či římskou fiolu.

Jak to tedy vše začalo?
Nejdříve pár moderních flakonků od manžela, pak se ke mě dostal jeden toaletní flakon a ten mi jasně řekl, že parfémové sklo má historii a že je třeba se do ní podívat. Začala jsem cíleně hledat české dekorativní toaletní sklo. Posléze jsem zjistila, že právě Česká republika byla v tomto směru prvořadá. Kolem roku 1750 zařadily naše sklárny toaletní sklo do svých výrobních programů, byla to vlastně reakce na módní vlnu, která přinesla oblibu vůní. A vůně žádaly obaly.
Když se Vám sejde vícero těchto krásných skel, pochopíte jakou variabilitu toto specifické sklo má. Týká se to nejen tvarů, skloviny – její barvy, ale i různého zpracování – lisování, broušení, pískování, leptání, oroplastiky a dalších způsobů opracování, nad kterými se tají dech.

Váš zájem o parfémové sklo posunujete dál, mezi veřejnost…
Střed mého zájmu je české staré parfémové sklo. Sbírám jej proto, abych formou výstav oslovila naši mladou generaci, aby viděla jaká krása vznikala v našich sklárnách, za píle, umu a fortelnosti našich sklářů. Ruku v ruce s ním jde sklo bižuterní, které má u nás také dlouhou historii. Krásné věci, je třeba ukazovat. Nejsem sběratel, který koupí a obratem dráž prodá. Ne, cíleně vybírám a tvořím sbírku. Přiznávám, že mám v sobě genetickou zátěž ze strany mého dědečka, byl sklář, vyučil se v naší nejstarší sklárně v Harrachově, z které mám mimochodem také pár krásných kousků ve sbírce.

Vaše současná výstava je právě k vidění v Blovicích. Co a kolik exponátů tam návštěvníci uvidí?
Na zámek Hradiště v Blovicích jsem dovezla skla, která jsem pečlivě vybírala. Prostory jsou úžasné, zámek mě okouzlil svým stylem. Opravdu nejsem schopna říci kolik flakonů tam je, protože některá jsou v toaletních sadách. Ale odhadem ke zde kolem 200 toaletních flakonů a kolem 300 komerčních flakonů. Jen pro orientaci, toaletní flakon je flakon, který vyrábí sklárny a jde do prodeje prázdný, dnes jsou to historické flakony a komerční flakon jde z výroby plný a má většinou jméno a značku, tady se jedná spíše o parfémy ať našich firem, nebo zahraničních.

Jaké unikátní kousky máte ve sbírce?
Nejstarším flakonem, který ve sbírce mám, je flakon datovaný 800 let.př.n.l. Byl vykopán na nalezišti v Egyptě. Dalším kouskem je římská fiola z 2. stol.n.l. Když se budete ptát na české sklo, tak zde mám nejstarší flakony kolem roku 1850.

Ve sbírce mám např. flakony ze světových skláren, jako je třeba sklárna Mdina na Maltě, mám tu i porcelánové flakony japonské firmy Satsuma, jsou tu i flakony z Thajska. Současné parfémové lahvičky mám prakticky z celého světa. Poslední KRASNAJA MOSKVA doletěl na letiště ve Varech měsíc před výstavou. Ač se jedná o parfém, který zde byl za socialismu velmi znám, dnes jej neseženete. Znalci ví, že se jedná o kvalitní parfém a že má díky svým tvůrcům velmi blízko k legendě parfémového světa Chanelu No.5.

Ze sbírky Hany ŠtollovéCo se mezi sběrateli, vašimi kolegy a kolegyněmi, cení?
Záleží co sběratel upřednostňuje. Já, protože sbírám české sklo, cením starou práci našich skláren. Takovým BMW mezi flakony je pro sběratele určitě sklo zaniklé firmy Hoffmann, to je cílem mnoha sběratelů i ve světě. Většinou to jsou flakony firem, které pracovaly do roku 1948 a díky znárodnění zanikly. Sběratelé tohoto sortimentu u nás nejsou moc k vidění. Osobně vím asi o třech lidech. Ale je zde hodně sběratelů starého skla a i oni mezi své úlovky parfémové sklo řadí.

Čeho si ceníte vy?
Osobně si cením flakonů firmy Halama ze Železného Brodu. Zde se jedná o flakony ze zaniklé sklárny v roce 1948 a pak následně po roce 1990, kdy nastartovala rodina Halamů opět výrobu. Sklo Halama má ve světě jméno, vystavuje v Tokiu, New Yorku a naše spolupráce na třech mých výstavách je důkazem, že má sbírka má smysl. Právě ono propojení z historie do současnosti je unikát.

Po kolikáté jste už svou sbírku představila veřejnosti?
Výstava v Blovicích, je první v tom ohledu, že poprvé jsem propojila parfémové sklo a bižuterii. Jinak je to čtvrtá má výstava a tři výstavy mám před sebou. Bižuterii představím samostatně příští rok v muzeu ve Stříbře…

…a u vás doma? Kde sbírku uchováváte?
Flakony u mě doma dominují, kolem sebe mám parfémové sklo všude. Jinak mám speciální místnost. Manžel chtěl mít vinotéku, vyhrála parfémtéka. Mají svá místečka v regálech, abych měla přehled. Mnoho z nich mám i u rodičů. Není místo pro všechny, ale v poslední době už sbírku nerozšiřuji, ale zkvalitňuji, cíleně hledám a doplňuji. Jenže se obávám, že díky tomu, jakou vazbu na tato krásná skla mám, budu muset koupit nový regál, už teď na mě v krabici čeká nový kousek, co ráno doručila pošta.Ze sbírky Hany Štollové

Vraťme se k výstavě v Blovicích. Jak byste zachytila celkovou atmosféru?
Vernisáž výstavy byla neobyčejně působivá včetně hudebního zahájení v kapli sv. Ondřeje. Velice hodnotím vysoce estetické aranžmá ve výstavních zámeckých prostorách blovického muzea, kde exponáty umístěné ve vitrínách jsou na stěnách doprovázeny graficky zdařilými texty na tmavém pozadí. Zpestřením výstavy jsou i exponáty z uranitového skla fi. Halama s vybuzenou luminiscencí. Výsledný dojem pak dotváří figuríny v dobových oblecích ozdobené bižutérními šperky. Určitě všem doporučuji navštívit tuto výstavu neboť její tématická náplň je v českých zemích ojedinělá.

Výstava na zámku Hradiště v Blovicích potrvá do 30. září.

Uvedli o sběratelce…

Sběratelská práce paní Štollové je velice náročným koníčkem, pominu-li čas věnovaný vlastním sběrům a jejich uspořádání, je zde i velká časová náročnost věnovaná odbornému studiu dané problematiky, o financích ani nemluvě. Časem se tak i amatérský sběratel může stát významným odborníkem ve svém oboru.
Paní Štollová už v roce 2014 uspořádala v Městském muzeum ve Stříbře výstavu s názvem "Cesta staletím vůní aneb za parfémy do historie", která měla velký úspěch. Do budoucna s ní chystáme výstavu v letních měsících roku 2017, kdy hlavním výstavní námětem bude jablonecká bižuterie.
Zbyněk Navrátil, ředitel muzea ve Stříbře
___

Ohromila mě komplexnost a šíře záběru sbírky. Ta expozice je také krásně a přehledně a lákavě pro oko uspořádaná. Vystavované předměty jsou zařazené do nějakého kontextu a souvislostí, je to zároveň krásné (dámy si přijdou na své) a zároveň poučné. Mohu návštěvu výstavy jen doporučit. Paní Štollová bude vystavovat příští rok v létě ve stříbrském muzeu a věřím, že tam dostane ještě větší prostor a vystaví více ze své sbírky.
Příjemný byl také rozhovor s paní Štollovou na výstavě. Je vidět, že o tom, co sbírá, hodně ví, zajímá se o původ a historii jednotlivých předmětů a díky svým předkům, kteří byli skláři, sklu i rozumí a má k němu vztah. No a zaujala mě kolekce zeleného parfémového skla, protože pár kousků z téhle série máme doma po babičce. Dokonce máme i jeden kousek, který paní Štollová ve své sbírce, zatím, nemá.
Václav Votava, 
poslanec PS PČR

Autor: Antonín Hříbal

15.7.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nejdelší vlasy
5

Kraj rekordní a kuriózní

Ilustrační foto.

O víkendu startuje okresní přebor

AKTUALIZOVÁNO

FOTO, VIDEO: Ulicemi Tachova tekla nafta, skvrna se táhla devět set metrů

Tachov – Skvrnu vyteklé nafty v délce několika stovek metrů museli ve středu dopoledne likvidovat hasiči ve spolupráci s silničáři v centru Tachova.

Zemřel Robert Gilbert, velitel jednotky, která osvobodila Domažlice

Domažlice – V pátek 11. srpna zemřel ve věku 102 let Robert Irvine Gilbert. Americký veterán, který se v roce 1945 aktivně podílel na osvobození Domažlic. Robertu Gilbertovi byl v loňském roce jmenován čestným občanem Domažlic.

FOTO: Černobílá kafírna nabídla pouťové koláčky i kávu

Kladruby – Uplynulý víkend patřil v Kladrubech pouti. Tradičně už ji město Kladruby pořádá na několika stanovištích, kde si každý návštěvník pouti najde to, co je mu nejbližší.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení