Nový plynovod má vést v délce téměř sto sedmdesát kilometrů z Hory svaté Kateřiny na Mostecku do Rozvadova. Náklady na jeho stavbu RWE Transgas odhaduje na zhruba deset miliard korun, stavět by se mělo začít už letos. „Nová trasa spojí dvě hraniční předávací stanice. Krušnohorskou Horu Svaté Kateřiny s německým Waidhausem nedaleko hraničního přechodu Rozvadov, uvádí transgasnet.cz a pokračuje: „Českou republiku napojí na ruský zemní plyn, který má v budoucnu do Evropy proudit zejména takzvanou Severní cestou.“

Městský úřad ve Stříbře vydal začátkem prosince minulého roku územní rozhodnutí ke stavbě plynovodu v celé jeho délce. „Co se jeho umístění týče, tak v podstatě plynovod povede souběžně s ropovodem Ingolstadt,“ upřesnil umístění na Tachovsku Pavel Žíla ze stříbrského stavebního úřadu.

Kolem potrubí má být čtyři metry na každou stranu vyhlášeno ochranné pásmo, 200 metrů bezpečnostní. To znamená, že do budoucna ovlivní podobu okolních pozemků a i rozvoj obcí. Ty tak jednají s plynaři o kompenzacích. Této možnosti také využilo město Stříbro, které si podalo žádost k RWE Transgas o finanční přispění na zřízení vodovodu v obci Otročín. „Získali jsme tak grantový příspěvek ve výši jednoho milionu korun,“ řekl starosta Stříbra Miroslav Nenutil.

Stavba plynovodu Gazela přímo navazuje na výstavbu plynovodu OPAL v Německu a Nord Stream na dně Baltického moře. Jde o posílení kapacity sítě plynovodů, které dokážou zajistit zásobování ČR a dalších zemí Evropské unie zemním plynem.

Potrubí s průměrem 1,4 metru bude vedeno v zemi, podél něj půjde optický kabel. RWE Transgas plánuje výstavbu plynovodu z česko – německých hranic, který bude mít strategický význam pro celou střední Evropu. Propojí několik současných plynovodů.

Stavební práce na plynovodu by mohly přinést i nějaká nová pracovní místa. „Bylo by to hezké, ale řádově počítám, že jen v desítkách pracovních míst,“ dodal první muž stříbrské radnice.

Provoz plynovodu je projektován jako obousměrný. V případě potřeby může být provoz obrácen. K tomu by mohlo dojít například v okamžiku, kdy by podmořský plynovod byl neprůchodný a bylo by potřeba přepravit větší množství plynu do Německa z plynovodů přes Ukrajinu, Slovensko a ČR.