VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči slavili výročí ve velkém stylu. Celý sbor si to plně zaslouží

Tachov – Husitské oslavy v Tachově byly v plném proudu. Slavilo se v různých částech města a každý si mohl vybrat, čemu dá přednost. Slavili také tachovští dobrovolní hasiči.

10.8.2017
SDÍLEJ:

Z oslav 145 let Sboru dobrovolných hasičů v Tachově.Foto: Oldřich Voráček

A důvod k oslavám měli jako hrom. Sto čtyřicáté páté výročí založení Sboru dobrovolných hasičů v okresním městě si připomněli vskutku okázale. Už v sobotu dopoledne, kdy na náměstí z rukou starosty města Jiřího Stručka převzali pamětní stuhu k jejich slavnostnímu praporu jako výraz vyjádření pocty k záslužné, dobrovolné práci, mohli začít slavit.

Sbor dobrovolných hasičů je organizační složkou, čítající dvaaosmdesát členů. Jsou organizováni stejně jako zahrádkáři, včelaři a jim podobné organizace. Naproti tomu sdružuje i jednadvacet členů zásahové výjezdové jednotky, kterou zřizuje město. Její členové jsou tedy zaměstnanci města, pracují ovšem beze mzdy. Člen výjezdové jednotky nemusí být ovšem členem sboru dobrovolných hasičů. To si většinou lidé pletou, říkají hasiči mezi sebou, veřejnost rozdíl mezi těmito složkami většinou nezná. Jisté však je, že obě jsou jedna dobře sehraná parta, která rozdíly v ničem nedělá.

Už v pátek se prvně sešli na slavnostní schůzi. S orgány města, zástupci státní i městské policie, ale také se svými profesionálními kolegy z okraje města. A měli o čem mluvit. Předali si plakety k výročí, různé upomínkové předměty a dary a organizačně zajistili sobotní oslavy v hasičské zbrojnici.

„Máme za sebou kus poctivé práce a tak vše, čeho jsme dnes svědky, je plně zasloužené,“ říká starosta dobrovolných hasičů Miroslav Pavlíček. „Jednoduše řečeno, nemáme se za co stydět. Lidí je sice pořád ještě málo, hlavně těch aktivních, ale není, nač si stěžovat. Všechny jednotky fungují na jedničku, máme lidi od roku, do nevidím,“ říká se smíchem. „Mohlo by nás být samozřejmě víc. Nikdo nikdy neví, kdy bude vyhlášen výjezd, každý je v pracovní době ve své práci, ale u nás to funguje dobře, vše umíme zajistit. Máme také kroužek mladých požárníků, o potěr se staráme s péčí nevšední a výsledky jsou vidět.“

Z oslav 145 let Sboru dobrovolných hasičů v Tachově.

Mládí má mít zelenou, což je okřídlené tvrzení, které ovšem tady, v Tachově, má své opodstatnění. O mladé je pečováno po všech stránkách. „Máme jednadvacet dorostenců, kteří by měli nahradit pomalu stárnoucí generaci,“ doplňuje slova starosty velitel jednotky, Martin Volka. „Šestnáct je jich do patnácti let, zbytek mezi 15 až 18 lety. Mezi nimi jsou už i zástupci řemesla, a my jim dáváme všechno co potřebují, abychom je udrželi a vychovali v nich vztah k hasičské sounáležitosti. Jeden mladík už studuje, druhý odchází na studia teď a třetí už se nám připravuje na příští rok. Zálohu tedy máme. A už se těšíme, až oni vyrazí k ohni, a my budeme v poklidu někde kouřit.“

Závěr povídání s hasiči měl tedy humornou tečku. Uvedená nadsázka nemůže ovšem snížit práci tachovských dobrovolných hasičů. Bylo by samozřejmě o čem mluvit celé dlouhé hodiny. Však také výsledky, které jsou za dobrovolnými hasiči v Tachově vidět, nepotřebují dlouhé komentáře. Kdo má zájem, hravě si to zjistí. Je k tomu spousta možností.

Nabitý sál hasičské zbrojnice s oblíbenou countryovou kapelou Piková dáma, to bylo stejně, jako každý rok, nezbytnou součástí hasičských oslav. Celý večer se hrálo, zpívalo a tančilo, zkrátka nechybělo nic, co patří k dobré zábavě. A bavili se i hasiči. Ten den nikde nehořelo, i když v hasičské zbrojnici to vřelo téměř do půlnoci. Ale jak se říká, vše dobré, za dobrou práci. A že ji tachovští dobrovolní hasiči odvádí měrou vrchovatou, na to lze vzít jed. Kvalitní lidé jsou, mládí mají mezi sebou, na techniku je spolehnutí. Tam, kde přece jen něco skřípe, tam si dokáží vždycky poradit. Tak by to ovšem, mělo být všude.

Oldřich Voráček

Autor: Redakce

10.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nejdelší vlasy
5

Kraj rekordní a kuriózní

Ilustrační foto.

O víkendu startuje okresní přebor

AKTUALIZOVÁNO

FOTO, VIDEO: Ulicemi Tachova tekla nafta, skvrna se táhla devět set metrů

Tachov – Skvrnu vyteklé nafty v délce několika stovek metrů museli ve středu dopoledne likvidovat hasiči ve spolupráci s silničáři v centru Tachova.

Zemřel Robert Gilbert, velitel jednotky, která osvobodila Domažlice

Domažlice – V pátek 11. srpna zemřel ve věku 102 let Robert Irvine Gilbert. Americký veterán, který se v roce 1945 aktivně podílel na osvobození Domažlic. Robertu Gilbertovi byl v loňském roce jmenován čestným občanem Domažlic.

FOTO: Černobílá kafírna nabídla pouťové koláčky i kávu

Kladruby – Uplynulý víkend patřil v Kladrubech pouti. Tradičně už ji město Kladruby pořádá na několika stanovištích, kde si každý návštěvník pouti najde to, co je mu nejbližší.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení