VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Havran nahnal turistům strach

TACHOVSKO - Když se po sametové revoluci objevily první mapy a textové informace o tehdy veřejnosti uzavřené a tudíž téměř neznámé pohraniční oblasti Tachovska, přímo magicky přitažlivě vyčníval jméno vrchu Havran

10.2.2008 6
SDÍLEJ:

Dnes už historická fotka, představující americkou helikoptéru Cobra tzv. Redcatchers, čili „Lovců rudých“, přilétající z nepřátelské strany k hlásce na Havranu.Foto: Mark Carlisle

Po německu Rabenberg. A to nejen díky skutečnosti, že díky 894 m. n. m. šlo o nejvyšší vrchol střední části Českého lesa, ale hlavně kvůli zmínkám o chátrající vojenské hlásce ze systému ostrahy hranic, budovaného vČechách od konce 60. let. Lákavá byla zejména zmínka, že hláska by si zasloužila stát se turistickou rozhlednou.

Dříve, než cesty vbývalém hraničním pásmu začaly vyznačovat turistické značky, bylo hledání správné cesty na Havran celkem dobrodružnou záležitostí. Ideální cesta vedla od zámečku v Ostrůvku, kolem zaniklé lokality Skláře při Zlatém potoce. Za zdevastovanými plochami bývalé vojenské střelnice, zaniklé počátkem 90. let je nutno nepřehlédnout odbočku ksilničce, dlážděné panelovými bloky, vedoucí vzhůru přímo kHavranu. Jinak cesta lesem kolem zaniklé sklárny, kdy na dně Zlatého potoka tu a tam dodnes září barevné úlomky skla, působí neobyčejně romanticky.

O to větší překvapení zažili před několika léty dva přátelé, kteří vyrazili na víkendový tramping kHavranu. Po dlouhé cestě lůnem takřka panenské přírody prázdné človíčka začaly je míjet policejní dodávky a muži zákona si oba poutníky přeměřovali značně zamračeně i podezíravě. To se stalo na přístupové komunikaci kvrcholu Havranu. Tam pak čekalo rozuzlení. Vprostorách zdevastovaného vojenského zařízení, za dvojitou hradbou ostnatého drátu, avšak svylomenými vraty, bylo živo jak vPraze na Václaváku. Roztodivná auta od dodávek po sportovní holkolapy, spousty lidí skabely, do toho řvaly nejrůznější agregáty i elektrocentrály a přímo na vrchu vojenské hlásky svítil oranžový stan. Poutníci usedli na povalené panely, aby mohli sledovat rozvášněnou komunikaci mezi konsternovanými policisty a nic netušícími radioamatéry, účastnícími se mezinárodního závodu. Jádrem pudla byla snad skutečnost, že muži sradiostanicemi sice měli příslušná povolení, leč muže zákona zTachova jaksi nikdo o akci neinforoval, takže ti kránu údajně vyhlédli zoken a ke svému zděšení spatřili zářivý stan na vrcholu vrcholně nebezpečné rozpadající se konstrukce vojenského zařízení. I neváhali, vsedli do vozů a vyjeli do akce. Tak alespoň praví legenda.

Po odjezdu policie a svolení lovců rádiových vln nastala příležitost vystoupat šesti patry ocelové konstrukce srozpadajícími se pláty izolace stěn. Na vrcholu pak muž slaptopem obýval malý stan, stojící vmístě, kde se kdysi do výše tyčila další dvacetimetrová dřevěná nástavba, kryjící anténní systém. Způvodní hlásky tak dodnes zbyla prakticky jen polovina původní výše. Protože vše na Havranu bylo zrezivělé nebo uvolněné, pocity strachu trochu kazily dojmy znádherného rozhledu. Zejména na německé straně romantickou atmosféru dokreslovaly zříceniny hradu Schellenbergu. I tak oba na návštěvu Havrana vzpomínají slehkým mrazením vzádech.

David Růžička

10.2.2008 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Ze zákulisí veteránského motokrosového závodu ve Stříbře.

Rozhodne již Stříbro o motokrosových titulech?

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Vuřty seniorům griloval starosta

Stříbro - Nová pergola u Domova pro seniory ve Stříbře je dokončená, a tak mohla jednoho teplého odpoledne hostit obyvatele domova, kteří si zde udělali pěkné společné grilovací odpoledne. 

Na slavnosti piva pojede zvláštní pivní vlak z dolního nádraží

Karlovy Vary - Zvláštní vlak s názvem Karlovarský Chodovar Expres vypraví už podvanácté České dráhy na tradiční slavnosti piva v rodinném pivovaru Chodovar.

Starají se židovský hřbitov i o kulturní dění v obci

Stráž – Pro svou organizaci používají historické názvy, které platily v českých obcích před rokem 1850.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení