VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hezký výlet za motýlem nebo vydrou říční

KLADRUBY - Údolí Úhlavky u Kladrub přilákalo ledňáčka, černého čápa, luňáka červeného a jeřába

29.7.2008
SDÍLEJ:

Výhled na Kladruby.Foto: DENÍK/Jaroslav Veselý

Návštěva Kladrub může být zajímavým tipem na výlet, pokud si návštěvník naplánuje cestu do údolí řeky Úhlavky.
Žije tu spousta ohrožených, nebo silně ohrožených zvířat, motýli, brouci, i savci.
Podle Jana Čechury, který zpracoval na internetových stránkách města přehled těchto živočichů, vyhovuje rozmanité zvířeně hlavně teplotně příznivé prostředí údolí.

Čechura píše, že v údolí se vyskytují vzácní motýli, například batolec duhový, batolec červený, bělopásek topolový, bělásek ovocný, otakárek fenyklový.
„V údolí Úhlavky se daří i broukům, střevlíkovi zrnitému, střevlíkovi Scheidlerovu i zlatitému, nebo měděnému a mnoha dalším,“ vyjmenovává Čechura.
V údolí dále žije svižník polní, zdobenec skvrnitý, krasec lipový, tesařík zavalitý.
„Ve všech okolních lesích se stále udržuje poměrně početná populace mravence lesního, i když počet mravenišť vlivem nepříznivých klimatických podmínek neustále klesá,“ připomíná autor.

V některých úsecích řeky Úhlavky a v jejích přítocích se stále, i přes určité znečistění vody, ještě vyskytuje rak říční a ojediněle i rak kamenáč.
Z obojživelníků se na Kladrubsku lze setkat s většinou druhů našich žab. V bývalé pískovně, která nyní slouží jako řízená skládka komunálního odpadu, se kdysi vyskytovala v hojném množství kuňka žlutobřichá, v době páření ropucha obecná, a z dalších obojživelníků i čolek obecný.
Před začátkem jejího zavážení na počátku 90. let byla většina těchto obojživelníků přenesena ochránci přírody do jiných lokalit.

Dále je možné v okolí obce spatřit ropuchu zelenou, a poblíž soutoku Žďárského potoka s Úhlavkou i vzácného mloka skvrnitého.
Z plazů se na lesních a lučních cestách setkáváme, ovšem stále méně častěji, se slepýšem křehkým, ještěrkou obecnou, užovkou obojkovou, zmijí obecnou a výjimečně i s užovkou podplamatou.

„Z chráněných ptáků si zasluhuje zvláštní pozornost ledňáček říční,“ upozorňuje Čechura.
Břehy řeky Úhlavky a jejích přítoků jsou jako stvořené pro hnízdění tohoto vzácného ptáka.

„Patří mezi klenoty naší přírody a pro jeho pestré zbarvení, modrozelené a okrové, se mu říká létající drahokam. Můžeme ho zastihnout při jeho velice rychlém průletu nízko nad hladinou řeky, zvláště v úseku mezi Střížkovým a Pekelským mlýnem,“ upřesnil autor.
V okolí Kladrub hnízdí i vzácný čáp černý, nebo jeřáb popelavý. Ze savců tu žije vydra říční, lze ji vidět u břehu Úhlavky poblíž Petrova mlýna.

Autor: Jaroslav Veselý

29.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Indiáni v přípravě narazili. Motor je přejel v přesilovkách

Ilustrační foto.

Někteří prodejci na slavnostech obcházeli EET

Táborníci se stali svědky únosu. Pod dohledem policistů stříleli i ze samopalu

Bonětice – Policisté z Plzeňského kraje využili prázdninových pobytů dětí na táborech, aby jim zde předvedli své schopnosti.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Na nájezdu i výjezdu D5 u Nové Hospody pokračují stavební práce

Nová Hospoda/Bor – Z důvodu právě probíhající rekonstrukce, která potrvá do středy 30. srpna, upozorňujeme řidiče na úplnou uzavírku výjezdní i nájezdové větve dálnice u Nové Hospody.

Fotbalisté Tachova snadno přehráli Okulu Nýrsko

Tachov – Fotbalisté FK Tachova po výhře v Mýtě se poprvé v KPM představili domácím fandům. V cestě za výhrou jim měla být Okula Nýrsko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení