VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Historie obce Ošelín

Ošelín - První známé zmínky o obci Ošelín pochází z roku 1379, kdy obec vlastnil rytíř Ulrich von Oschelin neboli rytíř Oldřich z Ošelína, k tomuto vlastnictví mu náležily ještě tři další obce.

20.4.2011 4
SDÍLEJ:

U vás na návštěvěFoto: DENÍK

Rytíř Oldřich z Ošelína byl v létech 1380 až 1402 spolupatronem kostela v Meclově. O Ošelín přišel ještě za života a to před rokem 1413, kdy obec Ošelín přešla do vlastnictví pana Habarta z Malenic a po něm následně na pana Petra mladšího Kováře ze Strhař. Ten byl pánem na Ošelíně v letech 1419 až 1425, kdy přešel majetek na jeho potomky. O tvrzi, která byla pravděpodobně později přestavěna na zámek se hovoří až v létech 1497. Tvrz v těchto letech odkoupil Jan Lejtolt z Ebrnic, po jeho smrti přechází majetek na jeho potomky. V roce 1545 byl Ošelín rozdělen majetkově na dvě poloviny, kdy jednu polovinu získal Lejlolt a druhou Jáchym. Ke sjednocení Ošelína došlo znovu až léta 1585 a to pánem Kašparem z Kečova, jež jednu půlku zdědil a druhou půlku tvrzi odkoupil od paní Maruše z Ebrnic. Po smrti Kašpara z Kečova zdědila statek a tvrz Anna z Kečova která se provdala za pana Jana Bartoloměje Širntyngara ze Širtynku ktery byl protestantské víry, z tohoto důvodu došlo k tomu, že mu roku 1622 byl majetek konfiskován. Ošelín pak zůstává nadále v majetku jeho ženy Anny. Rok na to Jan Bartoloměj umírá. Oba jsou pohřbeni v Ošelínském kostele.

Po smrti Anny přechází Ošelín na jejich potomky. Za zmínku stojí Jindřich Zikmund, jež byl léta 1717 povýšen do stavu svobodných pánů. Jindřich skonal roku 1719 a je pochován v kostele v Úlicích. Po jeho smrti zdědil Ošelín pan Rudolf Jindřich Schirnding, který léta 1722 požádal Pražské arcibiskupství o udělení povolení k opravě chátrajícího Ošelínského kostela. V té době byla vybudována krypta rodu Schirndingů. Po jeho smrti jeho potomci Ošelín prodali a Ošelín tak putoval od jednoho majitele k druhému. V roce 1798 se dostal Ošelín do majetku rodu Bigatto, kde Josef von Bigatto spojil Ošelínské panství se Svojšínským. Bohužel byl Josef bezdětný a tak jeho majetek zdědil jeho příbuzný Karl Anton svobodný pán von Juncker, který nadále užíval přízvisko Bigatto. Bigattové vlastnili zámek Ošelín do roku 1935, poté zdědil zámek doktor Klement Podevile. Co se dělo se zámkem během drůhé světové války bohužel nevíme, po roce 1945 přešel zámek do vlastnictví státu, který jej využíval pro obecní účely. Ze státu přešel zámek na Státní statky. Typrovedly na zámku v roce 1971 opravy. Nyní vlastní zámek soukromá osoba. Za zmínku také stojí to, že již v roce 1925 byla na zámku umístěna česká menšinová škola. Jako škola byl ze začátku využíván i po válce. Poté byl zámek využívan jak statky tak úřadem. Nyní není využíván.

Obec Dolní Plezom prakticky zanikla, na místě kde původně byla zůstala jen budova bývalého statku, která je nyní v dezolátním stavu. Obec nyní existuje hlavně jako katastrální území.

Lobzy neboli take Labes. Malebná vesnička Lobzy se nachází v nadmořské výšce 462 metrů, z okolí Ošelína je nejníže položenou vsí. Leží v údolí jižne od Ošelína, kde protéká potůček jménem Šárka. Kdy obec vznikla bohužel není doloženo, první písemná zmínka o obci je z roku 1115 kdy byla přiřazena k majetku nově vzniklého Kladrubského kláštera.

Autor: Václav Šimek

20.4.2011 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Starají se o židovský hřbitov i o kulturní dění v obci.
2

Starají se židovský hřbitov i o kulturní dění v obci

Ilustrační foto.

Nechceme hrát na jedna nula, říká tachovský trenér Martin Knakal

Ženu týral tak, že chtěla skočit pod vlak

Klatovsko – Cítila se jako kus hadru. Přála si, aby se druhý den ráno už neprobudila a vážně přemýšlela o sebevraždě skokem pod vlak. Až do takového stavu dohnal svoji o 18 let mladší partnerku 63letý invalidní důchodce z Klatovska.

Modelka Diana Kobzanová podpořila tachovský útulek

Tachov – Psí Útulek U Šmudliny v Tachově si vybrala modelka Diana Kobzanová pro svoji charitativní akci.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

FOTO: Chovatelka plemene Aljaška získala pohár starostky

Kladruby – Výstava drobného zvířectva, kterou uspořádala Základní organizace Českého svazu chovatelů v Kladrubech ve spolupráci s tamními chovateli, byla součástí programu pouťových oslav v Kladrubech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení