VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Historie Trpíst

Trpísty - Z pramenů o dějinách naší vlasti a z opravdu vykopaných důkazů o osídlení zdejší krajiny můžeme říct, že kolébkou naší obce byla okolní prehistorická sídliště a později ranně středověké tvrze.

15.6.2011
SDÍLEJ:

U vás na návštěvěFoto: DENÍK

Jedna z nich stála na místě dnešního zámku a druhá na skalnatém svahu údolí Úterského potoka nedaleko Sviňomaz. Tvrz nesla jméno Hrádek nebo také Sviňomazský Hrádek. Dnes už z její dávné slávy pranic nezbylo,jen od planiny na jihu a západě je patrný příkop a jižní násep. Hrádek nebyl příliš rozlehlý,skládal se pravděpodobně z věžiště,dvorku a vodní nádrže. Příjezd k tvrzi byl od Sviňomaz a je dodnes znatelný. Stavba byla založena asi v polovině 14.s toletí a jejím prvním známým držitelem byl Sulek. který se připomíná v roce 1360 a zemřel roku 1380.

Tehdy již byly známé i Sviňomazy jako ves. Sulek mladší byl v letech 1391 až 1415 proboštem Chotěšovského kláštera. Jeho bratr Martin, zvaný Maršík držel v letech 1394 až 1424 hrad Lopatu. Další bratr Sezema patřil k předkům nejproslavenějšího rodu „z Hrádku“ Markvartů. První jeho syn Markvart byl v roce 1400 dosazen jako dvanáctiletý za faráře v Erpužicích. Z rodu z Hrádku se odvinuly i rody Lopatů z Hrádku, Drzdéřů u Hrádku a další,které spojoval v další rodové historii erb pánů z Hrádku. Ten měl štít napříč trojdílný a za klenot hořící kouli.

Téměř dvousetletou historii tvrze ukončuje rok 1520, kdy Hrádek již pustý s dvorem a vsí Mydlovary a další vesnice prodává Jan z Hrádku Linhartovi Markvartovy z Hrádku,který celý majetek připojuje k Trpístům. Podle historických pramenů Hrádek zpustl již po roce 1473, neboť tehdejší držitelé se již psali se sdělením na Erpužicích a Mydlovařích. O historii původní trpístské tvrze příliš prameny nehovoří, ale o jejím stavebním následníku již ano.

Autor: OÚ TRPÍSTY

15.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Z pobytu dětí u Kosího potoka.
30

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Tachovsko – Ve čtvrtém kole nejvyšších fotbalových soutěží nebudou chybět ani jména všech tří Tachováků, kteří v nich působí. Dva z nich se vydají na Moravu.

Rozhodne již Stříbro o motokrosových titulech?

Stříbro - Neděle 20. srpna bude na motocyklovém závodišti ve Stříbře patřit atraktivnímu programu BUKSA/ADOS Mezinárodního mistrovství České republiky v motokrosu.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Vuřty seniorům griloval starosta

Stříbro - Nová pergola u Domova pro seniory ve Stříbře je dokončená, a tak mohla jednoho teplého odpoledne hostit obyvatele domova, kteří si zde udělali pěkné společné grilovací odpoledne. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení