VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hledači opravili třináct drobných památek

Tachovsko – Přes dvě desítky let opravuje Klub hledačů HP Tachov drobné památky. Jsou to především smírčí kříže, boží muka a křížky. Zájem o znovuobnovení drobných památek se datuje do roku 1990.

16.1.2012 2
SDÍLEJ:

BOŽÍ MUKA U POŘEJOVA členové Klubu hledačů opravili, ale už jsou znovu poničená. Foto: Klub hledačů HP Tachov

„Tehdy jsem se sešel se Zdeňkem Procházkou, autorem publikací o památkách Plzeňska. Ukázal mi dva smírčí kříže ve Vítkově,“ vzpomíná František Soukup z Klubu hledačů. „Za pár měsíců jsem chtěl to místo ukázat, ale už jsem to místo nenašel. Požádal jsem tenkrát o pomoc vítkovskou starousedlici německého původu. Věděla, kde to místo je. Jenže když jsme došli na místo, kde měly stát, byly tam po nich jen dvě díry. Tři týdny jsme tenkrát hledali zloděje a nakonec ho i našli. Křížky vrátil a my jsme je pak se Zdeňkem zasadili pod velký dub na návsi,“ vzpomíná František Soukup na první objevené a opravené smírčí kříže.

A následovaly další smírčí kříže. Některé nedaly moc práce. Například kamenný kříž u Lomu u Tachova stačilo jen postavit. Ale třeba ten u Vilémova stavěli hned třikrát. „Když jsme ho našli vyvrácený už potřetí, přivezli jsme beton a udělali z něj pro kříž betonové lůžko,“ vyprávěl František Soukup. Smírčí kříž na Valše našli vyvrácený, tak ho na kraji lesa znovu postavili.

Pak se parta hledačů pustila do oprav božích muk a křížků. „První křížek byl u Bernartic. Byl povalený a litinový kříž byl rozlámaný na pět dílů. Po opravě ale na místě dlouho nevydržel. Někdo ho urazil a ukradl,“ popsal Soukup. Další rozlámaný litinový kříž našli u Křivců. Ten je po opravě uložen v místním kostele. Pak opravili křížek u Nové Vsi, kde dlouho nemohli najít základový kámen, u Neblažova, který dal dost práce, Boží muka u Pořejova, která už jsou opět poničená. Našli a opravili i pomníček k výročí šedesáti let panování císaře Františka Josefa I. a další památky. Ta poslední, třináctá, je v bývalé vesnici Bohuslav. Všechny opravy dělali členové klubu ve svém volném čase a zcela zdarma.

Autor: Marie Podzimková

16.1.2012 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tachovští kriminalisté si opět posvítili na dealery drog. Tentokrát zatkli čtveřici, která distribuovala pervitin a marihuanu na několika místech Tachovska, především ale v jedné obci na Stříbrsku.
4

Další dealeři drog dopadeni

Představení nového loga a tabule v rámci projektu záchrany Böttgerova sloupu ve spolupráci s německou firmou v rámci projektu Böttger.

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Tachovsko – O čtvrtečním odpoledni na Stříbrsku se rozhodně nedá mluvit jako o klidném. Záchranné složky totiž museli hned třikrát vyjíždět k různým případům.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Tachovsko – Společnému soužití člověka s přírodou se věnoval příměstský tábor s Dětským domovem Domino Plzeň.

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Tachovsko – Ve čtvrtém kole nejvyšších fotbalových soutěží nebudou chybět ani jména všech tří Tachováků, kteří v nich působí. Dva z nich se vydají na Moravu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení