VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hospoda na vesnici? Na vymření

Tachovsko – Není to tak dávno, kdy hospoda bývala centrem vesnického dění. Domlouvaly se v ní společenské akce, a pokud někdo sháněl řemeslníka, nebylo jistějšího místa.

14.10.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/archiv

Se změnami ve společnosti a rozdílným způsobem trávení volného času se především venkovské podniky dostaly na pomyslnou křižovatku – co dál.
„Lidé na vesnicích do hospody už moc nechodí. Když přijdou jen místní, vytočím třeba jen čtyři piva za večer. Mladí už vůbec ne, ti si většinou ve městě představují jinou zábavu, kterou jim hospoda na vesnici neposkytne. Jsme národ milovníků piva a tak když někdo bez zlatavého moku nevydrží, koupí si raději v obchodu výhodně plastové velkobalení piva domů. Hodně se taky poslední dobou dělá, že se chlapi domluví, koupí si sud a vypijí ho třeba u někoho na zahradě," řekl Tachovskému deníku provozovatel hospody v Maršových Chodech Karel Davídek.

A jak shodně hospodští dodávají, stále výraznější faktor na straně zákazníků jsou i prázdnější peněženky a na straně druhé zase vysoké náklady na pořízení moderního vybavení.

Stále však platí, že většina menších obcí na Tachovsku si hospodu ve vsi přeje a přiznává, že bez hospody a obchodu život na vesnici není co býval. Objekty, ve kterých hospody na venkově jsou, patří nejčastěji obcím. Proto také obce provozovatele všemožně podporují. Žádná z oslovených obcí však přímo hospodu neprovozuje. Podle většiny starostů o tom ani neuvažovali. Důvodem je splnění podmínek pro provoz hostinského zařízení, složitá legislativa a pro obec i finanční zátěž na plat hospodského „Hospoda je pro nás důležitá, je to místo kde se na vsi mohou lidé scházet. Těší nás, když se nám ji podaří v obcích držet. V Částkově je provozovatel, který začal i vařit. Chodí mu na jídla lidi z místní firmy a ještě rozváží pro seniory. Ceny má lidové, tak snad na to lidi uslyší. Obec mu pomohla se zařízením vybavení kuchyně. Odrazilo se to ale na zvednutí nájmu. K hospodě patří ještě byt v patře, který provozovatel také využívá," řekl starosta obce Částkov Antonín Míček.

Ne všude ale hospody fungují přes celý den a hospodští jsou v nich na plný úvazek. Pro většinu provozovatelů je tak hospoda na venkově spíš koníčkem a přivýdělkem k pravidelným výplatám ze zaměstnání. Starosta Částkova k tomu dodává. „V Maršových Chodech hospoda funguje a jsme za to rádi. Pokud by se tam ale nekonaly pravidelně fotbaly, tak si myslím, že by tam provozovatel nevydržel. Místní lidi do hospody moc nechodí a tolik akcí, aby ho to uživilo, se tam taky neděje. Vždycky je dobře, když k hospodě patří i společenský sál, ten máme v Částkově i v Maršových Chodech," uzavřel Míček.

A jeho slova potvrzuje i Karel Davídek, provozovatel hospody v Maršových Chodech. „Nejsem místní, ale snažil jsem se tu být přes celý týden, to jsem ale postupně vzdal. Teď tu jsem třikrát v týdnu po odpoledních a když jsou fotbaly. Místním se do hospody moc nechce, to vytočím čtyři pět piv za večer. Na zbohatnutí to opravdu není. Šestnáct let provozuji hospodu a šestnáct let chodím ještě do druhé práce. Myslíte si, že bych měl dvě práce, kdyby mě to uživilo? Podnikat je pořád složitější. Pořád platíte nějaké poplatky, nesmím zapomenou zaplatit OSE, pak jsou to nájmy, uhlí, energie. Už jsem pětkrát končil, zatím mě ale pokaždé přesvědčili, abych ještě zůstal," uzavřel Davídek.

Také v jiných obcích na Tachovsku řeší, jak si hospodu na vesnici udržet, ačkoliv většina starostů ví, že hospoda obživu nezajistí.

Dalším z výrazných strašáků, na který se provozovatelé musí připravit, je zavedení elektronické evidence tržeb, která se bude týkat právě restaurací. „Jsme z toho znechuceni a uvažujeme, zda se nám to ekonomicky vyplatí. Nemáme pouze bistro, to provozujeme jen přes léto, ale také ubytování a prodáváme naše výrobky. Na každou činnost musíme mít vlastní elektronickou pokladnu. Peníze, které do pokladen dáme, se nám při našem objemu tržeb nikdy nevrátí. Zatím je brzy, uvidíme jak se s tím popereme, ale už teď to vypadá, že budu muset zrušit akci, na kterou nám chodí přes tisíc lidí," řekla spolumajitelka Dvoru Krasíkov Libuše Sittová.

Jaroslava Hohlová

Autor: Redakce

14.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rybník Regent u Chodové Plané na Tachovsku se připravuje na výlov.
8

FOTO: Rybník Regent u Chodové Plané na Tachovsku se připravuje na výlov

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Draci se vznášeli nad Borem

LOUČKA ZA VĚŽÁKEM V BORU PŘILÁKALA DESÍTKY DĚTÍ, kteří přišly ukázat své umění udržet létajícího draka co nejdelší dobu ve vzduchu.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Stavitelé chrámů vystavovali v Paříži

Tachov – Už během loňského školního roku se žáci Základní školy Kostelní Tachov zapojili do projektu Hraví architekt – hraví stavitelé chrámů.

Zlatá hlavička Koláře: Viktoria dobyla Letnou!

Praha – Dokázali to! Fotbalisté Viktorie Plzeň zvítězili i v desátém kole první ligy. V Praze na Letné porazili Spartu 1:0 brankou Daniela Koláře. Zároveň desátým vítězstvím v řadě překonali rekord Sparty z podzimu 2011 v počtu vítězství od začátku sezony.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení