VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hřiště nemají, zato kovárnu zrekonstruovali

Víchov - Občanské sdružení Víchov, si dalo za cíl obnovit kulturní dědictví ve své obci. Původně se dali dohromady za úplně jiným účelem.

7.9.2012
SDÍLEJ:

Víchovské děti při výtvarné činnosti, v prostorách KC Víchov Foto: DENÍK/Lukáš Hilpert

Občanské sdružení ve Víchově již funguje přes dva roky. Má čtyři aktivní členy a na svém kontě již několik povedených kulturních akcí pro veřejnost. Původně vzniklo za účelem vybudovat dětské hřiště pro děti.

„Radní města Černošín nám při našem požadavku na dětské hřiště řekli, abychom založili občanské sdružení, které může lépe žádat o granty a dotace. Sdružení jsme založili, ale hřiště nemáme dodnes," říká s úsměvem členka sdružení Jana Karvašová. Zato na první pohled jsou vidět pokroky na víchovské návsi, na které stojí objekt s dříve oprýskaným a vlhkým zdivem, který neměl žádné využití. „Hřiště sice nemáme, ale podařilo se nám z tohoto objektu vybudovat kulturní centrum Kovárna, které slouží právě pro pořádání akcí, nejen naším občanským sdružením," dodala Jiřina Vladařová. Sdružení se podařilo dát domu novou fasádu, usadit nová okna a kompletně opravit interiéry. Na tyto opravy přispělo město Černošín. Část byla hrazena z dotačního programu Haranti.

Z členek občanského sdružení čiší mnoho elánu a energie. „Naším cílem do budoucna je stále to dětské hřiště, ale také obnova víchovského rybníka, který tu v minulosti byl," uvedla Vladařová. „Problémem jsou samozřejmě peníze, protože sdružení žije v podstatě z grantů, členských příspěvků a dobrovolného vstupného z akcí," dodala Karvašová. Sílu pro svou činnost prý  nabírají právě ze společenských akcí. „Vždycky nás bavilo pracovat s lidmi, což je těžká a nevděčná práce, ale když vidíme, že třeba na víchovskou pouť se sešla celá vesnice, tak máme obrovskou radost. Vlastně jedinou odměnou je pro nás účast lidí a slova od některých, že to děláme dobře," dodaly ženy. „Taky nám bylo líto nepokračovat v tom, co započala Mirka Válová. My jsme vlastně následnice něčeho zaběhlého. Když jsme byly malý holky, tak s námi Mirka podnikala výlety do okolí a pořádala pro nás různé akce," řekla Vladařová.

Víchov je vesnice, která čítá 101 obyvatel, spadá pod město Černošín. Občanská vybavenost je v této obci mizivá. Chybí zde obchod, hospoda. Od té doby, co zde působí občanské sdružení, se zde začalo alespoň něco dít. Obnovují se kulturní tradice, jako jsou masopust, stavění májky, vánoční trhy.

Ve vsi se prý podle některých historických pramenů narodil Husův učeň Jakoubek ze  Stříbra, který má na Kovárně pamětní desku.  „Chceme určitě obnovit jakýsi kulturní vzorec. Rozhýbat vesnici  i okolí k aktivitě. Třeba naše práce jednou přinese své ovoce a staneme se soběstačnou obcí, která bude mít vše potřebné pro normální život," dodala Karvašová.

Lukáš Hilpert

Autor: Redakce

7.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Představení nového loga a tabule v rámci projektu záchrany Böttgerova sloupu ve spolupráci s německou firmou v rámci projektu Böttger.

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Jedním z cílů záchranných složek byl také požár valníku mezi Stříbrem a Těchlovicemi.

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Tachovsko – Společnému soužití člověka s přírodou se věnoval příměstský tábor s Dětským domovem Domino Plzeň.

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Tachovsko – Ve čtvrtém kole nejvyšších fotbalových soutěží nebudou chybět ani jména všech tří Tachováků, kteří v nich působí. Dva z nich se vydají na Moravu.

Rozhodne již Stříbro o motokrosových titulech?

Stříbro - Neděle 20. srpna bude na motocyklovém závodišti ve Stříbře patřit atraktivnímu programu BUKSA/ADOS Mezinárodního mistrovství České republiky v motokrosu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení