V prvním čtvrtletí počet poskytnutých hypoték oproti loňskému roku klesl. Někteří ekonomové říkají, že hypotečnímu boomu dochází dech.
Podle Aleše Michla, analytika Raiffeisenbank, ale ještě není čas na ukvapené závěry. „Zatím máme data jen za první čtvrtletí. Byl bych proto velice opatrný s hodnocením,“ uvedl Deníku.

Na úbytek podle něho měla zřejmě vliv Česká spořitelna, která udělala změny v distribuci a prodej hypotečních úvěrů tím mohl klesnout. „První čtvrtletí bývá vždycky o něco horší a je třeba si počkat na druhé a třetí čtvrtletí, abychom mohli hodnotit,“ dodává.
Úrokové sazby jsou v současnosti poměrně vysoké. O několik málo let zpátky byly nižší i o dvě procenta. Návrat do těchto úrovní ale asi nehrozí.
„Jakkoliv se zdá sazba vysoká, stále je nejnižší v Evropské unii. Podle mého názoru v příštích dvanácti měsících zřejmě úrokové sazby dolů nepůjdou. Očekávám buď setrvalý stav nebo zvýšení,“ uvedl Aleš Michl.

Podle něho na úbytek hypoték neměla vliv ani hypoteční krize.
U nás se totiž hypotéky nedávaly každému, tak jako ve Spojených státech. Banky si své klienty prověřovaly a stále prověřují.
Hypoteční trh v loňském roce zaznamenal třicetiprocentní nárůst. V plusových číslech by se měl udržet i letos. Odhady hovoří o deseti až dvaceti procentech.
Většina obyvatel tachovského regionu, kteří uvažují o stavbě rodinného domu, si podobný zámysl bez hypotečního úvěru nedokáže vůbec představit.

"Postavit dům bez půjčky? Tak to u mne nepřichází v úvahu. Vzhledem k mému příjmu je to naprosto nemyslitelné,“ podotkl Jan Kastner z Tachova.
„Když sečtu můj plat s manželčiným, vychází mi, že bychom si na barák ušetřili zhruba za dvacet let,“ dodal Tachovan.
Stejného názoru je i Františka Kolátorová ze Stříbra. „Bez hypotéky to vůbec nejde. Rozhodovali jsme se dlouho, zda oslovíme nějaký bankovní ústav anebo si půjčíme od příbuzných. Nakonec vyhrála banka. Ta naše nám dala docela dobré podmínky,“ podotkla šestačtyřicetiletá budoucí majitelka nemovitosti.

Více o tomto tématu ve středečním Tachovském deníku