VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Investor chce u Boru postavit obří fotovoltaickou elektrárnu

Bor – Na stohektarovém pozemku poblíž Boječnice a Nového Dvoru chce německá společnost GIS Solar postavit fotovoltaickou elektrárnu. Solární panely by přitom zabraly zhruba šedesát hektarů.

29.7.2010 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto. Foto: DENÍK/Matej Slávik

Kvůli povolení projektu by se musel změnit nedávno schválený územní plán města Bor. Zastupitelé Boru ve čtvrtek večer hlasování o případné změně odložili.

Nový územní plán schválilo zastupitelstvo před měsícem. „A hned po měsíci bychom měli hlasovat o změně. Odbor životního prostředí Plzeňského kraje přitom tuto lokalitu pro fotovoltaickou elektrárnu nedoporučuje. Ani já s tímto investičním záměrem nesouhlasím, i když investor slibuje Boru nemalé peníze po dobu trvání projektu,“ sdělil Deníku starosta Boru Petr Myslivec. „Nemám nic proti fotovoltaickým elektrárnám v průmyslových zónách nebo u dálnice, ale do volné krajiny podle mého názoru nepatří,“ uvedl.

Projekt, který má celkovou hodnotu zhruba 130 milionů eur a návratnost 12 let, představil ve čtvrtek investor borským zastupitelům i veřejnosti. „Stavba by měla zachovat veškerá ochranná pásma a koridory. Výkon bude 43 megawatt. Nejedná se ale o panely na jednolité ploše, Na pozemku by byly různě rozčleněny,“ vyjádřil se za investory ing. Petruš, který odmítl Deníku sdělit své křestní jméno s tím, že nepotřebuje figurovat v nějakém článku.

Firma počítá, že by elektrárna na zmíněném pozemku, jenž je v soukromém vlastnictví, fungovala dvacet až pětadvacet let. „Po skončení životnosti projektu chceme vrátit pozemek k původnímu využití. Městu přitom nabízíme deset milionů korun ročně po dobu trvání projektu,“ dodal Petruš s tím, že projekt by měl také vytvořit přibližně deset pracovních míst po dobu svého trvání.

GIS Solar chce také garantovat ekologickou likvidaci elektrárny po skončení její životnosti.

Zastupitelé mají na projekt rozdílné názory. „Já tuto myšlenku podporuji. Zastupitelé by měli zodpovědně zvážit možnost získat pravidelný nezanedbatelný přínos do městského rozpočtu, který z tohoto projektu plynul,“ vyjádřil se František Podlipský. Jeho názor podpořil Jiří Valečka. „Evropské dotace budou postupně končit a tady máme možnost získat prostředky, které by se daly využít třeba pro budování sportovišť a zařízení pro využití volného času,“ uvedl.

Podle jiných členů vadení města taková obří elektrárna do přírody nepatří. „Vadí mi, že neustále pro takové projekty zabíráme zemědělskou půdu. Můj názor nemůže změnit ani ta lákavá částka do rozpočtu,“ uvedla zastupitelka Jaroslava Jáchimová.

„Takto rozlehlé zařízení do volné přírody nepatří. Vždyť jeho rozloha je srovnatelná s rozlohou zastavěného území města Bor včetně zámeckého parku,“ vyjádřila se místostarostka Jana Šperková.

K projektu se po prezentaci vyjádřili také někteří z přibližně pěti desítek obyvatel, kteří se na zastupitelstvo dostavili. Převažovaly negativní názory. Například podle ochránců přirody žije v lokalitě několik desítek druhů živočichů, které by stavba bezprostředně ohrozila. „Když takovému živočichovi vezmete přirozené prostředí, po dvaceti letech už se do něj nevrátí,“ uvedl ornitolog Karel Machač.

Po čtyřhodinovém jednání se nakonec zastupitelé shodli, že budou hlasovat o tom, zda projednání návrhu změny územního plánu odložit, či nikoliv. Devět z patnácti zastupitelů hlasovalo pro odložení, šest proti.

Autor: Jiří Kohout

29.7.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Představení nového loga a tabule v rámci projektu záchrany Böttgerova sloupu ve spolupráci s německou firmou v rámci projektu Böttger.

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Jedním z cílů záchranných složek byl také požár valníku mezi Stříbrem a Těchlovicemi.

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Tachovsko – Společnému soužití člověka s přírodou se věnoval příměstský tábor s Dětským domovem Domino Plzeň.

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Tachovsko – Ve čtvrtém kole nejvyšších fotbalových soutěží nebudou chybět ani jména všech tří Tachováků, kteří v nich působí. Dva z nich se vydají na Moravu.

Rozhodne již Stříbro o motokrosových titulech?

Stříbro - Neděle 20. srpna bude na motocyklovém závodišti ve Stříbře patřit atraktivnímu programu BUKSA/ADOS Mezinárodního mistrovství České republiky v motokrosu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení