VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak jsme na Tachovsku točili film. Díl čtrnáctý

Tachovsko - 50 let plánského kina aneb U Zlaty jsme nezabodovali

14.12.2009
SDÍLEJ:

Zlata Adamovská při natáčení ve Žďáru. Foto: Archiv Jiřího Kalaše

U hájovny ve Žďáru bylo tu noc rušno. Nákladní auta, mikrobusy, osobní vozy i taxi- služba, to vše se shromáždilo na úzké silničce před hájov-nou. Opět ten charakteristický tvůrčí mumraj, který pro nezasvěceného působí jako neorganizovaný zmatek. Ovšem my jsme už věděli, že to pobíhání a přenášení věcí z místa na místo, má svou logiku a vždy vyústí k přípravě dalšího záběru.

Dnes se má v této hájovně stát dvojnásobná vražda. Také se měla na natáčení objevit začínající herečka Zlata Adamovská. Věděli jsme o ní, že je jí dvacet let, že před rokem zazářila jako Kateřina ve filmu Jaromila Jireše Mladý muž a bílá velryba. Společně s Vladimírem Novotným, který si chystal své fotoaparáty, jsme se připravovali na velký rozhovor z touto půvabnou mladou herečkou.

Před hájovnou se prozatím natáčely záběry okna v podkroví a také se připravovala scéna s „mrtvým“ psem před vchodem do budovy. A najednou přijelo auto. Vystoupila drobná, milá dívka, která měla na sobě slušivé letní šaty. Někdo ze štábu jí pohotově dal nějaký svetr, který si přehodila přes ramena. Ono to na teplou letní noc moc nevypadalo.

Už jsme se chystali vykročit a položit první otázku, když se objevil pomocný režisér a odvedl Zlatu Adamovskou do budovy, kde na ní čekaly maskérky. A tak jsme si jen tak pro sebe opakovali otázku:

Jaké jste měla dětství? Předurčilo vaše povolání?

Možná ano, možná ne. Myslím, že rozhodující bylo přijetí na konzervatoř. Moji rodiče byli velkými fanoušky divadla, a když jsem žila v dětství v Klecanech u Prahy, tatínek hrával divadlo s ochotníky. A protože jsem se jako malá ráda producírovala, slýchávala jsem často, jak jsem roztomilá, po tatínkovi. Moji rodiče myšlenku jít k divadlu podpořili, když mě přihlásili do Prahy do dramatického kroužku. To byla vlastně moje jediná seriózní průprava a šance na projevení talentu, před přijímačkami na konzervatoř. A když jsem hned napoprvé u zkoušek obstála a byla přijata, rodiče dokonce vyměnili bydlení v přírodě za městem za panelák, jen abych to měla blízko do školy. Obětavost a podpora, snaha urovnat mi cestičku do života, i když to byla zpočátku nejistá cesta k holčičím snům, to je myslím ta nejúžasnější věc, které se mi od rodičů dostalo. Jednou se musím zachovat stejně tak ke svým dětem!

Zatím to vypadá tak, že cesta od dívčího snu k dnešku byla hladká…

Ano, to byla. Život mi zatím vůbec přihrává samé šťastné náhody. Tou z nejdůležitějších bylo, že si režisér Jireš všimnul v barrandovském rejstříku mé fotky a pozval mě do konkurzu a ke kamerovým zkouškám na postavu Nadi Frýbortové. A že si nakonec vybral mě! Tím prvním hybatelem je náhoda – zatím. Přistrčí mi příležitost a já pak dělám, co můžu, abych obstála.

Jaké to bylo, když se jela vaše první klapka?

Hrozné a krásné zároveň. Já měla moc velký strach a ostych. Být partnerem Janě Brejchové, to je zabíračka i pro zkušeného herce. A tak jsem seděla v koutku a říkala si: bude to krásnej film, ale ty holka nevystačíš s dechem… Pak se obrátil objektiv na mě, já musela na svůj strach zapomenout a dopadlo to tak, jak to dopadlo. Říkají, že dobře…

Po půlnoci, kdy se natáčelo v budově se ze silnice pomalu vytrácela vozidla. Zastavili jsme procházejícího pomocného režiséra a prosili, jestli už nastala ta pravá chvíle na rozhovor se ZLATOU.

„Jó, hoši, tak to máte smůlu. Jak ji zavraždili, tak se s taxíkem vracela zpět do Prahy.“

Nechápavě jsme se na sebe s Vladimírem podívali a nechápali, jak mohla právě ona vynechat příležitost poskytnout rozhovor nám pro Tachovskou jiskru.

Později jsme zjistili, že na naše otázky už odpověděla jiným novinářům. My jsme vám je opožděně zajistili alespoň v dnešním povídání.

Jiří Kalaš

14.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vuřty pro seniory griloval starosta
3

Vuřty seniorům griloval starosta

Ilustrační foto.

Na slavnosti piva pojede zvláštní pivní vlak z dolního nádraží

Starají se židovský hřbitov i o kulturní dění v obci

Stráž – Pro svou organizaci používají historické názvy, které platily v českých obcích před rokem 1850.

Nechceme hrát na jedna nula, říká tachovský trenér Martin Knakal

Tachov – Na domácí půdě se v sobotu představí všichni tři zástupci tachovského okresu ve fotbalovém krajském přeboru. Stříbro a Rozvadov hrají od tří hodin odpoledne, Tachov nastoupí ke svému zápasu o dvě hodiny později.

Ženu týral tak, že chtěla skočit pod vlak

Klatovsko – Cítila se jako kus hadru. Přála si, aby se druhý den ráno už neprobudila a vážně přemýšlela o sebevraždě skokem pod vlak. Až do takového stavu dohnal svoji o 18 let mladší partnerku 63letý invalidní důchodce z Klatovska.

Modelka Diana Kobzanová podpořila tachovský útulek

Tachov – Psí Útulek U Šmudliny v Tachově si vybrala modelka Diana Kobzanová pro svoji charitativní akci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení