VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak jsme na Tachovsku točili film. Díl čtvrtý

Tachovsko - 50 let plánského kina aneb Sedliště má na nádraží hospodu – jedno odpoledne

2.12.2009
SDÍLEJ:

Režisér Jaroslav Soukup vysvětluje v čekárně ve Starém Sedlišti Ladislavu Potměšilo a Jiřímu Bartoškovi chystanou scénu. Přihlíží pomocný režisér Josef Loučím. Foto: Archiv Jiřího Kalaše

Cestující, kteří ten den spěchali na vlak ve Starém Sedlišti, se podivovali koloně vozidel u nádražní budovy. Několik osobních a nákladních aut. Na jednom byl na korbě naložen starý nábytek. Ze skříňových nákladních aut vynášeli lidé reflektory a mohutné krabice. Na dveřích se lidé dočetli, že na jejich nádraží zavítalo Filmové studio Barrandov.

Ovšem vlak nečekal. Když se lidé vraceli za pár hodin opět domů, tak se nestačili divit. Z jejich čekárny vytvořili barrandovští stavěči malou nádražní restauraci. V rohu byl starý výčepní pult, několik stolů. Na stěnách obrázky a v regálu za výčepním pultem sklenice, láhve s pitím všeho druhu. Na zemi pár dřevěných přepravek s prázdnými lahvemi, které měly podivné porcelánové uzávěry.

Opravdu dokonalá přeměna v hospůdku, do které chyběli jen hostinský a hosté. Ty už líčily maskérky v opravdové hospodě, která se přeměnila na maskérnu.

Ale to už přicházeli herci Jiří Bartoška a Ladislav Potměšil. Spolu s nimi pan Glat z Plané, který byl prvním šéfem hotelu U medvěda v Plané v době, kdy se pohraničí osidlovalo. Dnes, po více než třiceti letech, si zahrál drobnou roli hostinského a je zachován na filmovém plátně i pro další generace.

Bylo nádherné dobrodružství sledovat kameramana a osvětlovače, jak uměli vytvořit atmosféru malé nádražní restaurace, kde se odehrávala epizoda Soukupova filmu. Celé to hemžení se konalo pro tuto část filmu, která je ve scénáři popsána takto:

…Seděli v rohu nevlídné nádražní restaurace, která byla po odjezdu vlaku prázdná. Ani si nesvlékli kabáty, bylo tu chladno. Ve velkých kamnech skomíral oheň a v místnosti nad výčepem chraplalo rádio.

Vejvoda do sebe obrátil sklenku rumu. Hřbetem ruky si otřel rty a nepřítomně hleděl kamsi na propálený ubrus. Vršecký před něho položil roztrženou obálku s jeho adresou.
To všechno kvůli tomuhle?
Vejvoda zamračeně přikývl. Mlčel.
Psal mi brácha…!- řekl po chvilce zamračeně
Věra si někoho našla.
Vršecký na něho zaraženě hleděl. Nevěděl, co na to říct.
Třeba to nebude tak horký…?
Vejvoda se posmutněle usmál, v ruce žmolil prázdnou sklenku.
Neviděli jsme se skoro půl roku…!
Měl jsi jí napsat, aby sem přijela. Volnejch baráků je v Planině dost…
Vejvoda se hořce ušklíbl

Jaroslav Soukup mluvil s herci a ukazoval, jak si představuje scénu s dopisem. Ten i s adresou a známkou ze čtyřicátých let připravili rekvizitáři. Pomocný režisér Josef Loučím se věnoval panu Glatovi, kterému ukazoval, jak se pohybovat za pultem. Dokonce mohl pod skleněný zvon umístit tvarůžky, které nezapáchaly, byly totiž gumové.

Vlastní natáčení šlo poměrně rychle, protože se pracovalo s profesionály. Když zaznělo režisérovo kategorické: „Pro dnešek končíme, děkuji, bylo to výborné…“ Když zhasla světla, tak jsme si uvědomili, že venku se již stmívá. Jen kouzelníci od filmu dovedou udělat i z podvečera odpoledne, kdy umělé sluníčko za okny, nakukuje do hospůdky. Panečku, filmařina, to je kus kouzelnictví, ale také dřiny.

Jiří Kalaš

2.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
V Plané se uskutečnil multižánrový festival Vyletnění
17

FOTO: Vyletnění se neslo v duchu svateb

Ve Stříbře se uskutečnil druhý koncert kapel z partnerských měst
15

FOTO: Druhý koncert kapel z partnerských měst měl úspěch

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Plzeň – Viktoria Plzeň vyhrála 2:1 v Jihlavě gólem z 92. minuty.

Obrazem: Dobrovolní hasiči soutěžili ve Ctiboři

Ctiboř - Na fotbalovém hřišti obce Ctiboř se opět konal již tradiční Memoriál Františka Žejdla a Memoriál Ing. Josefa Dvořáka.

Chystají výstavu výpěstků

Sulislav – Malý sálek sulislavského pohostinství bude hostit nevšední výstavu. Jde o výstavu ovoce a zeleniny a k vidění bude 26. a 27. srpna. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení