VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak jsme na Tachovsku točili film. Díl desátý

Tachovsko - 50 let plánského kina aneb Hudba pro knedlíkové těsto

9.12.2009
SDÍLEJ:

Zdeněk Barták při rozhovoru s Jiřím Kalašem.Foto: Archiv Jiřího Kalaše

Kdysi se někde psalo, že řeka zpívá. Nevěřil jsem až do doby, kdy jsem se vypravil za autorem hudby k filmu Drsná Planina, Zdeňkem Bartákem. Tehdy žil ještě jeho otec, který byl známým hudebníkem a protože byli oba Zdeňkové, tak se za jméno mladého Bartáka psala dvě písmena, která sdělovala světu, že tento Zdeněk Barták je mladší.

Nemuseli jsme cestovat do Prahy, abychom poznali tvůrce a abychom viděli, jak filmová hudba vzniká. Zdeněk Barták ml. byl na chalupě u primáře plánské nemocnice nedaleko od Holostřev.

S očekáváním něčeho nového jsme vstupovali do velké místnosti v bývalé selské chalupě. Zařízení odpovídalo našim představám o místech, kde se může rodit hudba, literární díla, ale i nádherné večery vznešených diskusí o světě i smyslu života.

Klavír, magnetofon, gramofon a desky, které doplňovaly interiér, to vše nás fascinovalo. Za klavírem seděl štíhlý mladík s černými rovnými vlasy, které zakrývaly čelo a krk. Tak nějak jsem si představoval, že vypadali slavní hudební skladatelé.

Ten před námi nebyl ovšem oblečen v historickém kostýmu, ale měl na sobě džíny a triko. Prvním slovem nás odzbrojil. Tichým hlasem se nám omlouval, že nám asi nebude umět vyprávět o hudbě a navíc o filmové. Přijal nás vlastně pouze na přímluvu režiséra, který za ním nyní pravidelně jezdí.

Počáteční ostych se vytratil a my jsme dokonce zapomněli, že si máme dělat poznámky a také nezbytné fotografie pro noviny.

Když jsme opouštěli stavení, byli z nás jiní lidé. Nechtěli jsme si přiznat, že jsme při pohledu na stromy, pole, i volnou krajinu slyšeli HUDBU. Hudbu, kterou jsme v jiné formě a pouze s klavírním doprovodem slyšeli při vyprávění mladého tvůrce, který nás doslova fascinoval. Znovu jsme si uvědomili, že režisér Soukup má obdivuhodný talent při výběru spolupracovníků. Skladatel Zdeněk Barták se do budoucna stal trvalým autorem hudby k jeho filmům.

V automobilu jsme vzpomínali, jak nám pár tóny předvedl Zdeněk Barták hudební motiv pro přípravu těsta na knedlíky. Byli jsme první. Tehdy ani Jiří Lábus nemohl tušit, jak bude tato krátká sekvence podmalována hudbou. Dozvěděli jsme se, jaké zadání dal režisér hudebnímu skladateli pro hudbu v úvodu filmu. Režisér vyslovil podivné přání. Měla to být hudba, která by chytla mladého diváka, ale také dostatečně dramatická. Měl to být trochu „šlágr“, trochu western, trochu drama, ale i optimismus a trochu humor. Jednoduché, že?

Bohatší o další zkušenost jsme se vraceli do Tachova. Nikdy předtím nás nenapadlo, kolik práce, diskuse a vyhozeného notového papíru představuje několik vteřin filmové hudby. Také jsme pochopili, že ve správném filmu divák nesmí hudbu vnímat. To znamená, že ona pro určitou scénu sice zní, ale bylo by špatné, kdyby zajímala diváka více, než děj. Přesto by bez hudby byla právě ta konkrétní scéna úplně hluchá.

Zdá se vám to složité? Zajděte se podívat na filmy Jaroslava Soukupa a pochopíte. On dává svému hudebnímu skladateli přesná zadání, která po úmorné práci vytvoří přesný model toho, jak musí hudba ve filmu působit.

A český film má opravdové mistry. Připomeňme jen pár jmen z filmových titulků – Zdeněk Liška, Karel Svoboda, Jiří Svoboda, Luboš Fišer, Petr Hapka, Svatopluk Havelka, Angelo Michajlov, Jiří Malásek a jeho syn Petr, Jan Rychlík, Jan Seidl, Ondřej Soukup, Jiří Srnka…

Poznámka redakce: Zdeněk Barták Deníku řekl, že Drsná Planina je pro něj obzvláště významná, neboť při premiéře filmu v Plané se přímo v kinosále dozvěděl, že se mu narodil syn Daniel.

Jiří Kalaš

9.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Zahradník a organizátor výstavy ovoce a zeleniny  Herbert Hacker.

Chystají výstavu výpěstků

Tachovští kriminalisté si opět posvítili na dealery drog. Tentokrát zatkli čtveřici, která distribuovala pervitin a marihuanu na několika místech Tachovska, především ale v jedné obci na Stříbrsku.
4

Další dealeři drog dopadeni

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Obora – Obec Obora ve spolupráci s bývalými obyvateli pohraničí a Česko-německým fondem budoucnosti obnovují Böttgerův památník.

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Tachovsko – O čtvrtečním odpoledni na Stříbrsku se rozhodně nedá mluvit jako o klidném. Záchranné složky totiž museli hned třikrát vyjíždět k různým případům.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Tachovsko – Společnému soužití člověka s přírodou se věnoval příměstský tábor s Dětským domovem Domino Plzeň.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení