VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak jsme na Tachovsku točili film. Díl devátý

Tachovsko - 50 let plánského kina aneb O mistru Olinovi

8.12.2009
SDÍLEJ:

Nádraží v Boru změnili filmaři na plánské. Foto: Archiv Jiřího Kalaše

Ve filmových materiálech se o něm dočtete jako o Oldřichovi, ale také jako o Olinovi Bosákovi. Za jeho jménem se objeví skromně napsáno – architekt.

Ovšem my jsme poznali skutečného mistra filmového řemesla. Již tehdy při natáčení filmu, před pětadvaceti lety, jsem si začal uvědomovat, že skuteční mistři jsou neskonale skromní. Za ně ovšem uměla promluvit práce. S přibývajícím věkem jsem poznával, že se svět převrací naruby. Dnes si nejvíce všimnete křiklouna, který má často hlavu prázdnou. Znám i takové, kteří jsou označováni za nejdokonalejší z dokonalých. V jejich podnicích nepřijmou nikoho, kdo by neměl doklad o počítačové gramotnosti. Oni sami ovšem veřejně prohlašují, z paluby svého soukromého letadla, že počítač to není jejich parketa, tužka prý stačí???!

To sem ovšem nepatří a už vůbec se to nehodí k povídání o Olinu Bosákovi. Ten přišel k filmu ve svých dvaceti pěti letech. Za celý svůj filmařský život se podepsal takřka pod stovkou filmů. Zemřel v 74 letech a docela určitě by stálo za námahu o tomto mistru svého řemesla napsat knihu.

My jsme tehdy viděli prošedivělého štíhlého muže, který působil jako profesor gymnázia. Jeho prořídlé šedivé vlasy ukrývala čepice s kšiltem a podivnou bambulkou.

Musel mít dokonalou obrazovou paměť a smysl pro filmové vidění. Byl schopen provádět v místnostech takové úpravy, že jsme po pár hodinách žasli, jak se jedna velká místnost stala ložnicí mužstva, druhá malá kanceláří velitele a vedlejší místnost nám poskytla pohled do vojenské jídelny s kuchyní. Tento zázrak se stal ve vesnici Domaslav v roce 1979.

Jiná dokonalá iluze vznikla v lesní hájovně, kterou filmaři vybavili nábytkem, kde se za několik málo hodin vraždilo. Starý stylový nábytek se navozil na pár hodin z Barrandova. Postavil se do pokojů a ložnice, natočily se nezbytné scény a druhý den již vše opět putovalo do Prahy.

Uměl přemalovat štíty budov, zajistit v Michalových Horách změnu asfaltové ulice na prašnou vozovku a domy na okraji tak dokonale zošklivit, že filmová Planina působila opravdu jako opuštěná obec krátce po válce. Zažili jsme dokonalé přípravy, kdy u silnice uměl postavit pomníčky, dodat označení autobusových zastávek, vytvořit z čekárny ve Starém Sedlišti půvabnou hospůdku. Ale protože věděl, že v některých místech bylo nutné k atmosféře filmu „dodat“ i mlhu, tak jsme ho často viděli, jak určuje, kde a kolik dýmovnic zapálit, aby byl režisér spokojen.

Tenkrát jsem si neuvědomoval, že tento opravdový mistr spolupracoval s takovými filmaři, jako byl František Vláčil, Miloš Makovec, Jindřich Polák, Bořivoj Zeman, Ladislav Rychman a mnoho dalších. Byl podepsán prakticky jako „dvorní architekt“ pod filmy nové vlny ze šedesátých let. Jen namátkou připomeňme filmy Ostře sledované vlaky, Démanty noci, Nikdo se nebude smát, Mučedníci lásky.

Diváci si mohou často všimnout jeho jména při televizních reprízách takových filmů jako Smrt v sedle, Starci na chmelu, Dáma na kolejích, Dívka na koštěti, Pane, vy jste vdova!, Tři oříšky pro Popelku, Bota jménem Melichar, Slunce, seno, jahody. Dalo by se ještě dlouze jmenovat filmy a spolu s režiséry vzpomínat na člověka OLINA BOSÁKA.

Ten ovšem nedával vůbec najevo, kolik toho má za sebou a nezasvěcenému se zdálo, že patří k těm „mnohým“, kteří tvoří dlouhou řadu bezejmenných „dělníků“ filmu.

Večer většinou seděl se svou ženou, kterou musel neskonale milovat. Uměl se na ni nejen krásně dívat, ale nám se zdálo, že zvládá svou práci architekta jen díky její lásce. Když opouštěli hotelovou kavárnu, nezapomněl připomenout svým asistentům, co vše je druhý den čeká. Pak společně se svou „múzou“ pomalu stoupal po schodech ke svému dočasnému domovu. I dnes vidím, jak ti dva lidé, kteří patřili k sobě, mi pomalu mizí na hotelovém schodišti…

Jiří Kalaš

8.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Úspěšná chovatelka Věra Mandáková s  Františkem Janouškem
22

FOTO: Chovatelka plemene Aljaška získala pohár starostky

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Kraj rekordní a kuriózní

Plzeňský kraj - O nejčerstvější zápis se postaral Martin Kopřiva, ušel 666 km.

O víkendu startuje okresní přebor

Tachovsko – Předehrávaným třináctým kolem soutěže odstartuje tento víkend okresní přebor druhé třídy. O první podzimní body bude bojovat čtrnáct týmů, včetně čtyř nováčků.

AKTUALIZOVÁNO

FOTO, VIDEO: Ulicemi Tachova tekla nafta, skvrna se táhla devět set metrů

Tachov – Skvrnu vyteklé nafty v délce několika stovek metrů museli ve středu dopoledne likvidovat hasiči ve spolupráci s silničáři v centru Tachova.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení