VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak jsme na Tachovsku točili film. Díl sedmnáctý

Tachovsko - Sedmnáctou částí dnes uzavíráme seriál Jiřího Kalaše o tom, jak se před třiceti lety na Tachovsku natáčel film Drsná Planina, ve kterém si tehdy role komparzistů zahrálo mnoho lidí z Plánska a Tachovska.

17.12.2009
SDÍLEJ:

Z natáčení na Tachovsku. Foto: Archiv Jiřího Kalaše

Film je zároveň nejnavštěvovanějším filmem v historii plánského kina, které letos slaví 50 let od svého otevření. Drsnou Planinu vidělo jen v Plané přes tři tisíce diváků.

Hospůdka malá v pohraničí u Prahy

Již jsme psali o tom, že režisér filmu si trval na jedné věci. Chtěl, aby celý film byl natočen na autentických místech, o kterých se v románové předloze psalo. Štáb, který nerad cestuje, často dával najevo, že ten kousek lesa a silnice, by se našel za Barrandovem. Ovšem Jaroslav Soukup byl neoblomný. A tak se hodně cestovalo mezi Prahou a naším okresem, ale i mezi Brnem, Bratislavou a Plzní. Ze všech těchto míst se v noci i ve dne sváželi herci, kteří po dlouhých chvílích čekání krátce hráli před kamerou a už zase seděli v autech, která je odvážela do Prahy, Brna, Bratislavy nebo Plzně.

Natáčení bylo v plném proudu, všechna místa, která film předepisoval, byla nalezena. Jen jeden problém dělal vrásky celému štábu. Chyběla typicky venkovská hospoda, kde se měla natáčet scéna taneční zábavy. Byla to náročná scéna, s ohledem na množství herců, komparsu, ale především prostoru, ve kterém se mělo natáčet. A to nikde, od Chodové Plané, přes Planou, Bor, Rozvadov, Stříbro, Kladruby a Michalovy Hory, prostě nebylo. A den natáčení se blížil. Proto musel na jedné pracovní poradě Jaroslav Soukup ustoupit a nechal se přemluvit, že se musí hledat jinde. Tehdy se všichni domnívali, že to bude někde na Šumavě, nebo v okolí Plzně. Po dnech hledání se nakonec ideální hospůdka našla v malé vesničce necelých pět kilometrů od Barrandova. Pro herce a štáb příjemná zpráva. Ovšem došlo k zajímavé situaci. V minulých dílech našeho povídání jsme se zmiňovali, že ve filmu hrálo velké množství lidí z okolí Tachova. A tak se museli právě oni zúčastnit natáčení v hospůdce u Prahy.

Kouzelníci z Barrandova připravili interiér přímo geniálně. Staré stoly, výčepní pult a nezbytné rekvizity, to vše dokonale vykreslovalo atmosféru čtyřicátých let minulého století. Vesnická kapela hrála, naši herci obsadili stoly i parket a taneční veselí mohlo začít. Vzpomínám si, jak František Přibáň i Vladimír Novotný, občané z našeho okresu, si pochvalovali tento den. Poprvé od doby, kdy se pohybovali před kamerou, si mohli zatančit, napít se piva a zdánlivě nic nedělat. Asi se jim už nikdy později nestalo, že by šli na zábavu, byli tam do rána, tančili, pili a ráno po ukončení, jim pořadatelé ještě zaplatili. Konečně došlo i na sváteční šaty pana Novotného, občana z Tachova. Štáb i herci tohoto svérázného „človíčka“ milovali a všichni si právě s ním chtěli připít. Proto se tolikrát objevuje v konečném sestřihu filmu – jednou u stolu s „partou starousedlíků“, podruhé u výčepního pultu a nakonec i v „jednom kole“, za zvuků venkovské kapely. Jen na jedno si trochu stěžoval. Režisér mu přidělil tanečnici, která se domnívala, že tančí s opravdovým hercem. My jsme ho trochu podezřívali, že možná tajně podepisoval památníčky místním zvědavcům. Ovšem i tento pracovní čas měl svůj konec, a tak se ráno vracel, s našimi hereckými hvězdami, autobus zase na Tachovsko, aby všichni unaveni, ale plni nových zážitků, mohli nastoupit do práce. Ta jejich dočasná herecká profese je zatím nestačila uživit.

O tom, že filmování je jedno velké dobrodružství a nikdy nevíte, jak vše, co se zrovna natáčí, bude nakonec ve filmu vypadat, se přesvědčila děvčata z učňovské školy. Ta si zahrála v jedné scéně, kdy ze dveří hospody vybíhají ven a mávají právě odjíždějícímu vojenskému autu. Byla docela překvapena, když film viděla, protože to vypadalo, že vybíhají z taneční zábavy, která se točila úplně jinde a jindy. Na té zábavě ale dívky nebyly. A to se říká, že se má věřit tomu, co člověk vidí na vlastní oči. U filmu toto pravidlo docela určitě neplatí. Proto nikdy nehledejte hospodu v Michalových Horách, kterou jste viděli ve filmu. Není tam.

I to je film a jeho kouzlo.

Jiří Kalaš

17.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nejdelší vlasy
5

Kraj rekordní a kuriózní

Ilustrační foto.

O víkendu startuje okresní přebor

AKTUALIZOVÁNO

FOTO, VIDEO: Ulicemi Tachova tekla nafta, skvrna se táhla devět set metrů

Tachov – Skvrnu vyteklé nafty v délce několika stovek metrů museli ve středu dopoledne likvidovat hasiči ve spolupráci s silničáři v centru Tachova.

Zemřel Robert Gilbert, velitel jednotky, která osvobodila Domažlice

Domažlice – V pátek 11. srpna zemřel ve věku 102 let Robert Irvine Gilbert. Americký veterán, který se v roce 1945 aktivně podílel na osvobození Domažlic. Robertu Gilbertovi byl v loňském roce jmenován čestným občanem Domažlic.

FOTO: Černobílá kafírna nabídla pouťové koláčky i kávu

Kladruby – Uplynulý víkend patřil v Kladrubech pouti. Tradičně už ji město Kladruby pořádá na několika stanovištích, kde si každý návštěvník pouti najde to, co je mu nejbližší.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení