Nápad obstarat dětem vzdělání pro první stupeň základních škol formou domácí školy dostala Iva Csanálosi z Vítkova u Tachova před několika lety. „Hodně jsem o domácím vzdělávání četla, to byla první inspirace. Hodně jsem také získala od paní Evy Vaďurová z Tachova, která takovým způsobem učila čtyři děti. Ta mi předala hodně zkušeností,“ řekla Deníku Iva Csanálosi, která doma ve Vítkově vzdělává své děti Ivu a Juraje a syna kamarádky Matěje.

„Přišlo mi totiž divné, že by děti v šesti letech měly jít najednou do světa a chtěla jsem je ušetřit veškerého stresu, vstávání, balení věcí, dojíždění. Chtěla jsem na ně působit sama,“ uvedla.

Paní Iva učí prakticky všechny předměty, angličtinu ve školičce vyučuje matka Matěje Dana Mrázková. „Synovi je deset let a s domácím vyučováním jsem měla zkušenosti z první třídy, kdy jsme žili v Anglii a já jsem jej učila doma. Druhou a třetí třídu Matěj absolvoval v Základní škole Kostelní v Tachově, ale od čtvrté třídy už chodí sem,“ řekla Deníku.

Jak to ve škole chodí

Mezi výhody domácího vzdělávání patří podle obou maminek a zároveň učitelek to, že se vyučování dá přizpůsobit a ušít dětem na míru. „A protože jsou jen tři, můžeme se jim plně věnovat. Učí se od devíti hodin, asi tak do jedné hodiny odpolední. O přestávce, když je hezky, mohou vyběhnout ven. Předměty vyučujeme v blocích. Někdy se podle potřeby můžeme věnovat více jednomu předmětu, jindy zase jinému,“ popsala Csanálosi s tím, že děti se učí podle vzdělávacího plánu ZŠ Kostelní.

Tam také chodí koncem každého pololetí na přezkoušení. V pondělí dostanou ve škole normální vysvědčení. A budou na nich skoro samé jedničky, jak se děti pochlubily.

Rodiče, kteří své děti vyučují doma, nepotřebují prokázat speciální pedagogické vzdělání. „Podmínkou je ukončené středoškolské vzdělání s maturitou,“ vysvětlila Csanálosi.

Co potřebujete

Ten, kdo by si chtěl zařídit domácí vzdělávání, se podle paní Ivy ani nemusí potýkat se složitou byrokracií. „Na internetu lze najít žádost o domácí vzdělávání. Tu je třeba vyplnit a když s dítětem jdete k zápisu do první třídy, tak ji předložit. Pak žádost posuzuje pedagogicko psychologická poradna,“ uvedla.

Největší úskalí je podle obou maminek financování. „Je třeba počítat s tím, že když jste s dítětem doma a vyučujete jej, chybí vám plat, který byste mohli mít ze zaměstnání. A dělat to při práci a vyučovat děti až odpoledne, to není ono. Navíc získat dotaci na tuto formu vzdělávání nelze,“ vysvětlila domácí učitelka s tím, že učebnice sice děti dostávají ze ZŠ Kostelní, ale pracovní sešity a ostatní pomůcky kupují. „Ale až to za pár let skončí a děti půjdou na druhý stupeň, bude mi to trochu líto. Je to pro mě takový dar, že mohu být s dětmi celý den,“ řekla nám.

Váš názor. Jste zastánci klasického vzdělávání ve škole nebo se přikláníte k alternativním metodám? Je výuka v domácnosti podle vás přínosem pro dítě nebo je ochuzeno například o život ve školním kolektivu? Vaše názory pište na: redakce.tachovsky@denik.cz nebo se připojte k diskuzi dole u článku.

„Legislativa možnost domácího vzdělávání umožňuje a pokud se na to rodiče cítí, můžeme je v tom jedině podpořit. Ale osobně bych dal spíše přednost klasickému vyučování. Domácí vyučování, byť může poskytnout plnohodnotné vzdělání, nenahradí dětem zážitky z běžného školního života,“ vyjádřil se vedoucí odboru školství Městského úřadu v Tachově Josef Kožnar.

A co na to děti?

Dětem, jak nám samy řekly, se učení doma líbí. „Mě to doma baví a je to lepší, když mám za učitelku maminku,“ vyjádřil se Juraj Csanálosi, kterého nejvíce v domácí škole baví vlastivěda a přírodověda. Čím by chtěl být, to zatím neví.

Konkrétnější představu má jeho spolužák Matěj Mrázek. „Já bych chtěl být paleontologem nebo zpěvákem. Baví mě matematika.“ Matěj si vyzkoušel učení i v běžné základní škole. „Ale tady je to lepší, líbí se mi tu,“ řekl nám. Podobně to cítí i jeho maminka. „Jsem ráda, že se taková možnost naskytla, Matěj je spokojený a všechno jde bez stresu, což je vidět i na jeho osobnosti,“ vyjádřila se Dana Mrázková.

Nejmladší žákyně, šestiletá Iva, se také ráda učí doma v jídelně. „Mě se to takto líbí. A nejvíce mě baví čtení a psaní.“