VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jánský zámek v Broumově desetiletí čekal na záchranu

BROUMOV - Seriál o méně známých, zapomenutých a kuriózních památkách Tachovska

25.2.2008
SDÍLEJ:

Takto vypadá Jánský zámek v Broumově dnes. Je z něj neudržovaná ruina.Foto: DENÍK/Václav Šimek

Dlouhá a neobyčejně malebná ves Broumov leží nedaleko Chodové Plané na Tachovsku. Silnice přivede turistu neobyčejně působivou krajinou plnou scenérií, hladících romanticky založenou duši. Chvílemi by až člověk zapomněl, že se píše 21. století.

A to na zvědavého poutníka čeká celá kopa milých překvapení. Pomineme krásu chalup i velmi zajímavý a svým způsobem netradiční kostelík, zasvěcený svaté Anně, před jehož průčelím, mezi špalírem stromů spatříme kamenné památníčky, připomínající německé vojáky, padlé za II. světové války. Jsme v Sudetech, a zdejší historie nikdy nebyla černobílá a vždy se vzpírala černobílému vnímání světa. Nezastavíme se ani u staré chaloupky, na jejíž zahradě nalezneme zajímavé minilapidárium kamenných článků a artefaktů, které zde snad nacházejí ochranu před vandaly a nenechavci.

Naopak, ještě na počátku obce odbočíme doprava, přes louku, ke zchátralé budově, kde se mezi stromy ukrývá první ze tří broumovských tzv. zámečků, Johanneshof, neboli Jánský zámek. Upřímně řečeno, i odborníky tak vysoká koncentrace sídel, navíc označovaných jako zámečky, překvapuje a nemají dostatečně jasno, jaké důvody k této situaci vedly.

Snad se jednalo o sezónní objekty, které využívali bohatí chodovoplánští měšťané jako letní odpočinková bydliště či k loveckým účelům. Malebná krajina, stále ještě nesoucí punc jakési nedotčenosti by tomu napovídala. Jméno zámku bývá dáváno do souvislosti se sochou sv. Jana Nepomuckého, která stávala poblíž budovy. Bohužel, dnes je socha nenávratně ztracena. Badatelé, odvolávající se na katastrální plán z roku 1838 uvádějí, že zámek je tam zobrazen jako stavba čtvercového půdorysu.

Z toho usuzují, že lze uvažovat o několika stavebních etapách a postupném rozšíření zámku. Vznik budovy datují do druhé poloviny 18. století. Svůj původní pozdně barokní až klasicistní vzhled si zchátralý zámek zachoval vlastně podnes. Založil jej s největší pravděpodobností statkářský rod Haimhausenů. Bohužel, v posledních desetiletích jej literatura uvádí jako zchátralý. Prázdná okna umožňovala nahlédnout do někdejších místností, ale vstup by se mohl díky propadlým stropům hrubě nevyplatit.

Přístavek, vystupující z jižního průčelí, ukrýval záchody. Smutně vyhlížející budovu, jejíž historie je zahalena jen průsvitnou, byť silnou rouškou tajemství, obklopují neméně zpustlé stromy někdejšího parčíku. Snad by ještě mohl případnému majiteli poskytovat stín i radost. Milovníci památek však i v loňském roce na internetových diskusních serverech hovořili o hodině dvanácté, která zámku pomalu odbíjí hranu.

David Růžička

25.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Ze zákulisí veteránského motokrosového závodu ve Stříbře.

Rozhodne již Stříbro o motokrosových titulech?

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Vuřty seniorům griloval starosta

Stříbro - Nová pergola u Domova pro seniory ve Stříbře je dokončená, a tak mohla jednoho teplého odpoledne hostit obyvatele domova, kteří si zde udělali pěkné společné grilovací odpoledne. 

Na slavnosti piva pojede zvláštní pivní vlak z dolního nádraží

Karlovy Vary - Zvláštní vlak s názvem Karlovarský Chodovar Expres vypraví už podvanácté České dráhy na tradiční slavnosti piva v rodinném pivovaru Chodovar.

Starají se židovský hřbitov i o kulturní dění v obci

Stráž – Pro svou organizaci používají historické názvy, které platily v českých obcích před rokem 1850.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení