VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jarní putování za dálnici k říčce Úhlavce

Tachovsko – Pravidelní čtenáři mých článků si jistě vzpomenou, jak jsem v zimě popisoval setkání s rozvodněnou Úhlavkou mezi Kladruby a Stříbrem.

26.4.2011
SDÍLEJ:

Lom pod Milevem zvaný Žulák. Foto: Miroslav Trégler

Voda tehdy tekla celou šíří údolní nivy a budila hrůzu. O tři měsíce později, v půli dubna, je říčka mělká a krotká a z koryta vykukují i nevelké balvany. Zimní povodeň vystřídalo jarní sucho.

V místech, kde silnička z Kladrub do Mileva přetíná dálnici, je velký a dosud aktivní lom na těžbu rohovce, metamorfované horniny. „Kladrubský žulový masív“, na jehož okraji se právě nacházíme, je naopak tvořen hlubinnými vyvřelinami, tedy granity (žuly) až granodiority (žulám podobné horniny). Vstupme tedy proti proudu Úhlavky do „masívu“, do kraje borových lesů s oblými mechem obrůstajícími balvany a shluky jalovců. Prochází tudy zelená turistická značka, ale není nutné se jí striktně držet.

Nad pravým břehem, severně od Mileva, ustupuje náhle svah a niva či teráska zde tvoří přibližně půlkruhový záliv. Nezdá se, že to byl jeden z dřívějších lomů, spíše pozůstatek starého meandru. Říčka se přece po staletí stěhuje nivou tam a zpět. Ať je to jakkoli, dnes tu pod osikami kvetou tisíce sasanek hajních, tedy těch bílých. Úmyslně zmiňuji barvu květů, protože o kus dál u bývalého Benišova mlýna a současných dětských táborů kvetou sasanky pryskyřníkovité, tedy ty žlutokvěté. Při břehu nacházím i vrbu lýkovcovou, v našich končinách nepůvodní, leč na Tachovsku druh roztroušeně se vyskytující. Její lístečky se opravdu velmi podobají listům lýkovce jedovatého.

Naproti mlýnu je krytá studánka, dobrá to informace pro žížnivé následovníky. Nad rozpadlým jezem přitéká zleva do Úhlavky potok Výrovský, společně s potokem Čankovským jeden z nejvodnatějších v povodí. Stezka se dále vine lesem, tu blíže, tu dále od říčky. Některé z jalovců, ohnuté zimní sněhovou nadílkou, jako by se klaněly všem poutníkům. Nutno dodat, že navzdory slunci a neděli jsem tu nikoho nepotkal. I zarůstající lom „Žulák“ byl tentokráte bez lidí. Zatímco jezírko pod východní stěnou se utápělo v šeru stínu, plácek s ohništěm a stěnu severní skrápěly sluneční paprsky. Jedním slovem romantika.

Jak jsem psal o korytu říčky, nivou po věky pochodujícím, kousek za „Žulákem“ je možné vidět slepé rameno. Tedy místo, kudy před časem říčka protékala, a kudy již dnes neteče. Ovšem voda tu zůstala. Vycházím z lesa na louku a jdu při břehu. Natěšené střemchy již vyhnaly lístečky a jistě brzy vykvetou i hrozny bělavých aromatických kvítků. Torza stromů dokreslují zajímavé obrázky z údolí.

Ještě před Tuněchodským mlýnem jsem objevil lávku, jíž o pár centimetrů minuly padající borovice i zlomená olše. Přejdu opatrně na druhou stranu a opouštím údolí Úhlavky. Mizím ve svahu, v borovém lese s oblými mechem obrůstajícími balvany a shluky jalovců. Ale to se již opakuji …

Miroslav Trégler

26.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Dvorek nabídne hudbu i divadlo

V prostorách Jízdárny ve Světcích se uskutečnil čtvrtý koncert cyklu Dveře Jízdárny dokořán.
10

Jízdárnu rozezněly lovecké rohy

Stropní ventilátory zvýší komfort při čekání na úřadě

Tachov – Vydýchaný stojící vzduch na chodbách Městského úřadu v Tachově, který návštěvníky ničil při návštěvě budovy především v letních měsících, je minulostí.

Kracíkovi role učitele nevadí. Mladým pomůžu rád, říká útočník

Plzeň – Vytáhnout nahoru další mladíky. Úkol pro hokejového útočníka Jaroslava Kracíka, který se po návratu ze zahraničí chystá v mateřské Škodě Plzeň už na třetí sezonu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Pusťte si televizi. Rodí tam Plzeňanky

Unikátní pohled do nejintimnějších okamžiků každé ženy, který se natáčel v plzeňské fakultní nemocnici, právě startuje. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení