VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Je to krásný pocit, když můžete někomu nabídnout pomocnou ruku

Bezdružice – S Kubou se znám již mnoho let. Chodili jsme spolu dokonce na základní školu, ale nikdy mě nenapadlo, že jeho koníčkem bude být dobrým hasičem a pomáhat tím lidem.

4.5.2013
SDÍLEJ:

DOBROVOLNÝ HASIČ z Bezdružic Jakub Korynta.Foto: Iveta Luňáková

Myslím, že ale nejsem jediná, kdo si ho váží a zejména toho, že s ostatními lidmi z Bezdružic pomáhají při tak vážných událostech, jako je pomoc při požáru. Rozhovor s ním byl příjemný. Kuba vyprávěl o svém koníčku, který je někdy docela nebezpečný.

Kdy ses stal dobrovolným hasičem?

Dobrovolným hasičem v Bezdružicích jsem od roku 2002. Vlastně jsem nastoupil do tohoto sboru v mých patnácti letech. A rád vzpomínám na začátky.

Co tě přimělo stát se hasičem?

Myslím, že to byla zejména chuť zapojit se do dění a hlavně umět pomoct lidem, kteří to potřebují. Je to krásný pocit, když můžete někomu nabídnout pomocnou ruku. Lidé jsou pak rádi a já mám z toho velmi dobrý pocit.

Co ti tento tvůj koníček přináší? Co pro tebe znamená?

Přináší mi hlavně ten dobrý pocit. Znamená pro mě hodně, zabývám se jím již jedenáct let a jsem rád, když můžeme pomoct.

Kde máte svou základnu?

Na náměstí je vybudovaná hasičárna, kde máme všechny věci a kde stojí také zaparkované hasičské auto. Máme zde uskladněno oblečení, hadice a vlastně všechny potřebné věci.

Kde berete vodu na pomoc při hašení požárů? Jste vy ti, kteří přímo hasí požár?

Bereme ji z požární nádrže umístěné hned vedle hasičárny, případně z hydrantů. Nedisponujeme hasičským autem s nádrží, proto jsme nuceni využít tuto možnost. Náš sbor spíše zajišťuje pomocné práce při hašení požáru. Ale i tato naše práce je velmi důležitá.

Byl jsi někdy přítomen požáru ve tvém rodném městě, v Bezdružicích?

Ano, byl. Jeden větší byl před několika lety, když hořela v Bezdružicích bývalá truhlárna. Zde jsme naštěstí zasáhli včas tím, že jsme centrálu napojili na studnu v místní firmě a včas jsme zasáhli. Škoda tedy nebyla tak vysoká. Jinak se jednalo o několik menších požárů, které jsme zjistili už v jejich zárodku a zásah nebyl tak komplikovaný. Jinak náš sbor byl přítomen i u několika větších požárů, kde jsem bohužel přítomen nebyl.

Jak probíhá tvůj den nebo chvíle, když musíte zasahovat při požáru?

Když dostanu výzvu nebo slyším sirénu, tak běžím do hasičárny, kde se převlékneme do hasičského oblečení a jedeme k zásahu. Tady se podílíme také na hašení, popřípadě jsme k dispozici u naší hasičské nádrže, kde připravujeme vodu pro hasičská vozidla, která jsou vybavena nádrží.

Kdo vás kontaktuje, když někde v okolí hoří?

Spolu s dalšími kolegy jsem veden jako člen zásahové jednotky, takže nás kontaktují pověřené osoby z centrální kanceláře. Ti nám zavolají na soukromé mobilní telefony, kde nám sdělí veškeré potřebné informace o požáru.

Do kolika kilometrů jezdíte zasahovat?

Naše zásahy se většinou pohybují v nejbližším okolí Bezdružic, nemáme výbavu na to, abychom jezdili pomáhat k velkým požárům.

Ublížil sis někdy při nějakém zásahu?

Naštěstí si nevybavuji, že bych si někdy nějak vážně ublížil.

Co všechno v rámci tohoto sboru hasičů pořádáte?

Tak samozřejmě pořádáme různé brigády, při kterých čistíme například koupaliště v Bezdružicích, dále pořádáme stavění máje, také uskutečňujeme tradiční hasičskou zábavu a různé společenské akce pro děti i dospělé. V rámci našeho sboru dobrovolných hasičů se účastníme také tréninků a občas i soutěží v hasičských dovednostech.

Jak je vaše činnost financována? Přispíváte sami na činnost tohoto sboru?

Naším hlavním zdrojem příjmů jsou prostředky z rozpočtu města Bezdružice. Dalšími příjmy jsou výdělky ze zábav a májky. V neposlední řadě jsou naším příjmem samotné členské poplatky.

Iveta Luňáková

Autor: Redakce

4.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Plané se uskutečnil multižánrový festival Vyletnění
17

FOTO: Vyletnění se neslo v duchu svateb

Ve Stříbře se uskutečnil druhý koncert kapel z partnerských měst
15

FOTO: Druhý koncert kapel z partnerských měst měl úspěch

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Plzeň – Viktoria Plzeň vyhrála 2:1 v Jihlavě gólem z 92. minuty.

Obrazem: Dobrovolní hasiči soutěžili ve Ctiboři

Ctiboř - Na fotbalovém hřišti obce Ctiboř se opět konal již tradiční Memoriál Františka Žejdla a Memoriál Ing. Josefa Dvořáka.

Chystají výstavu výpěstků

Sulislav – Malý sálek sulislavského pohostinství bude hostit nevšední výstavu. Jde o výstavu ovoce a zeleniny a k vidění bude 26. a 27. srpna. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení