VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Je to vynikající věc, žáci nemusí cvičit v zimě v kostele

Tachov – Nové elektronické varhany, které nahrazují klasické píšťalové varhany a jsou určeny k výuce hry na tento nástroj, představila ve čtvrtek Základní umělecké škola Tachov.

9.11.2013
SDÍLEJ:

JANA VOKATÁ předvedla publiku v koncertním sále Základní umělecké školy v Tachově nový nástroj, digitální varhany, které slouží k výuce nového oboru. Foto: DENÍK/Jiří Kohout

Jana Vokatá, která tento nový obor na škole vyučuje, předvedla v koncertním sále školy možnosti digitálních varhan, které byly vyrobeny a dovezeny z Itálie. Posluchači mohli slyšet, jak různé zvukové barvy nástroj nabízí, Vokatá improvizovala a předvedla několik skladeb z různých období, aby ukázala škálu zvuků, které nástroj umožňuje. V následujícím rozhovoru popsala své zkušenosti s digitálními varhany.

V čem je pro vás jako vyučující a pro výuku tento nový nástroj přínosem?

Tento nástroj je zde na škole novinkou, zatím jsem absolvovala tak pět vyučovacích hodin, takže ještě nemohu plně popsat zkušenosti. Ale je to vynikající věc, protože nám v podstatě supluje pravé píšťalové varhany.

Tedy nemusíte cvičit na varhanách v kostele…

Ano, nemusíme cvičit a zkoušet v zimě v kostele. Samozřejmě co se týče koncertů, tak si osobně myslím, že by bylo lepší je pořádat v kostele. Přece jen zvuk píšťalových varhan je ještě trošku někde jinde, stejně jako akustika a prostředí. Jako cvičný nástroj, nebo koncertní v rámci koncertu umělecké školy, je určitě přínosem.

Znamená to tedy, že tento nástroj má vše, co mají normální, klasické varhany, které známe z kostelů – i rozmístěním prvků, kláves, pedálů…

Přesně tak. Je to středně velký nástroj, kopie hracího stolu píšťalových varhan. Takže to, co máme tady k dispozici, to máme také u píšťalových varhan.

Ale s tím rozdílem, že zvuk je v tomto případě elektronický…

… zvuk je tady veden do reproduktorů, tam jde do píšťal.

Dá se nový nástroj připojit třeba na externí reproduktory?

Dá, zkoušeli jsme to, ale ten zvuk nebyl příliš hezký, byl poněkud zkreslený. To by pak chtělo mistra zvukaře, který by si s tím dokázal pohrát.

Nástroj je takhle, jak jej představujete poprvé veřejnosti, kompletní, nebo má ještě nějaké příslušenství?

Má, studuji návod, je v něm velké množství různých možností. Je možné si vybrat typ pedálů, typ lavice, tu máme doobjednanou, speciální nastavitelnou. Zatím jsem se dobrala toho, že kromě těchto rejstříků, které vidíme, jde jich navolit ještě mnohem více pomocí dálkového ovladače, ale s tím se stále ještě seznamuji.

A kolik mají varhany rejstříků?

Vidíme jich čtyřicet, ale nabízí se mnoho dalších.

Vy pravidelně každý rok koncem srpna pořádáte v Tachově varhanní kurzy pro varhaníky z celé republiky. Myslíte, že tento nástroj by šel při těchto kurzech využít?

To by muselo být samozřejmě na základě povolení od paní ředitelky. Ale pokud by jej bylo možné využít, bylo by to vynikající. Určitě bychom je využili, protože dva cvičné nástroje v Tachově pro dvacítku varhaníků je málo.

Děti už měli možnost si hru na nové varhany vyzkoušet?

Zatím mám prvního žáka, už má za sebou seznámení s nástrojem. Chodil na klavír, má základy klavírní techniky a teď přešel na varhany. Uvidíme, jak se budou hlásit další zájemci. Určitě je předností, pokud mají základy hry na klavír.

Vy také komponujete a tento nástroj by měl mít možnost uchovávat v elektronické paměti melodie. Využijete tuto vlastnost pro skládání hudby?

Já komponuji spíše skladby pro sbory, pro varhany mám zatím jednu, dvě. Ale spíše raději improvizuji. Já osobně si myslím, že je lepší, když člověk tvoří sám, ne s pomocí elektronických nástrojů, tam pak chybí ten lidský element. Musí to jít z duše.

Závěrem celkový dojem z prvních hodin seznámení s nástrojem?

Dobrý, jsem ráda, že tady nástroj máme. Je to výborné, ideální pro výuku. Umístění na pódiu koncertního sálu umělecké školy je pěkné, lidé uvidí varhaníka při hře, což někomu může při koncertech v kostele vadit, že interpreta vlastně nevidí.

Autor: Jiří Kohout

9.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Představení nového loga a tabule v rámci projektu záchrany Böttgerova sloupu ve spolupráci s německou firmou v rámci projektu Böttger.

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Jedním z cílů záchranných složek byl také požár valníku mezi Stříbrem a Těchlovicemi.

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Tachovsko – Společnému soužití člověka s přírodou se věnoval příměstský tábor s Dětským domovem Domino Plzeň.

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Tachovsko – Ve čtvrtém kole nejvyšších fotbalových soutěží nebudou chybět ani jména všech tří Tachováků, kteří v nich působí. Dva z nich se vydají na Moravu.

Rozhodne již Stříbro o motokrosových titulech?

Stříbro - Neděle 20. srpna bude na motocyklovém závodišti ve Stříbře patřit atraktivnímu programu BUKSA/ADOS Mezinárodního mistrovství České republiky v motokrosu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení