VYBRAT REGION
Zavřít mapu

K létu patří rozkvetlé hvozdíky

Tachovsko – Na konci jara a prakticky po celé léto – až po léto zvané „babí“ – zdobí přírodu Tachovska květy tří druhů hvozdíků.

2.8.2011
SDÍLEJ:

Hvozdík křovištní.Foto: Miroslav Trégler

Jde o hvozdík kropenatý, hvozdík kartouzek a hvozdík křovištní. Další druhy aktuálně z našeho regionu neznám, i když bych si je tu přál nalézt. Například ozdobný hvozdík pyšný …

Začnu tím nejběžnějším a to je hvozdík kropenatý (Dianthus deltoides), lidově též zvaný „slzičky“. Jak již název napovídá, jsou karmínové či nachové květy drobně bíle tečkované. Květonosné lodyhy jsou vidličnatě větvené a dosahují výšky několika decimetrů. Hvozdík kropenatý roste na živinami chudých loukách, na lesních lemech, podél cest a podobně. Kvete od června do října a roste po celém území okresu.

Vzácnější hvozdík kartouzek (Dianthus carthusianorum) je vázán na teplejší místa a tak ho lze na Tachovsku objevit zejména na skalách v údolí Mže a některých přítoků, případně na jiných dostatečně vyhřátých místech. Můžete ho vidět například na skalním defilé u Svojšína, o němž jsem již psal. Hvozdík kartouzek je vyšší než předešlý druh, červené květy má nahlučeny ve vrcholových svazečcích. Kvete nejčastěji od června do září.

Hvozdík křovištní (Dianthus seguieri) je druhem světlých lesů (u nás zejména borových) a křovin a roste i v některých lučních společenstvech. Ze všech tří popisovaných hvozdíků má největší květy, barva je růžová až červená. V tachovském okrese ho najdete například na Sedmihoří a na Stříbrsku. Hvozdík křovištní je zvláště chráněným druhem v kategorii ohrožený.

Hvozdík sivý (Dianthus gratianopolitanus) je též chráněným druhem a to dokonce v kategorii silně ohrožený. Z území Tachovska jej neznám, taktéž Petr Mudra, s nímž jsem věc konzultoval. Nicméně historické i současné výskyty tohoto hvozdíku jsou vázány na údolí Mže a to do míst zatopených přehradní nádrží Hracholusky, již za „okresními humny“. Těžko lze se stoprocentní jistotou vyvrátit jeho nález o něco výše proti proudu, proto se o něm zmiňuji.

A již v úvodu zmíněný hvozdík pyšný (Dianthus superbus)? Ten je znám z Chebska i Domažlicka, z našeho regionu bohužel nikoli. Pěkná populace je nedaleko Mariánských Lázní ve Slavkovském lese v přírodní rezervaci Mokřady pod Vlčkem. Tam roste společně s hvozdíkem křovištním i hvozdíkem kropenatým.

Miroslav Trégler

2.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Ze zákulisí veteránského motokrosového závodu ve Stříbře.

Rozhodne již Stříbro o motokrosových titulech?

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Vuřty seniorům griloval starosta

Stříbro - Nová pergola u Domova pro seniory ve Stříbře je dokončená, a tak mohla jednoho teplého odpoledne hostit obyvatele domova, kteří si zde udělali pěkné společné grilovací odpoledne. 

Na slavnosti piva pojede zvláštní pivní vlak z dolního nádraží

Karlovy Vary - Zvláštní vlak s názvem Karlovarský Chodovar Expres vypraví už podvanácté České dráhy na tradiční slavnosti piva v rodinném pivovaru Chodovar.

Starají se židovský hřbitov i o kulturní dění v obci

Stráž – Pro svou organizaci používají historické názvy, které platily v českých obcích před rokem 1850.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení