Partnerská sdružení, české Terra Tachovia a bavorské Via Carolina ve spolupráci se Soukromou střední Umělecko – průmyslovou školou Zámeček z Plzně, Vás zvou na pokračování tvorby opětovného vytyčování Zlaté cesty, jedné z nejvýznačnějších obchodních tepen středověké Evropy.

Cesta vycházela z bohatého Porýní, prošla Norimberkem, vedla do Prahy a pokračovala dále na Krakov a Kyjev. Za Bärnau cesta vstoupila do hraničního hvozdu a prvním českým městem, do kterého vstoupila, bylo město Tachov.

„ZLATÁ CESTA“ svůj název získala pro velkou prosperitu, kterou přinesla místům, kudy procházela. Města Tachov i Bärnau v době panování Lucemburků dosáhla díky Zlaté cestě vrcholů své slávy.

Přijďte se, kdykoli během dne od 1. do 9. srpna, podívat mimo jiné i na tvorbu milníku času rytíře Kamrovce, hrdiny Tachova, který padl r. 1427 při obraně města před Husity. Pro malé i velké děti je připravena experimentální dílna ve které si mohou zkusit základy kamenického řemesla.

Jak se dělá milník

Sobota 1. srpna

Usazení bloku pískovce na místo, kde bude vysochán milník.

Úterý 4. srpna

Vojtěch Soukup při přeměřování budoucího milníku.

Pískovec těžký jednu tunu zakoupili kameníci v lomu u Hořic na Pardubicku. Kámen postupně rozdělili na části a z jedné bude nový milník. Vzniká pod rukama kamenosochaře Vojtěcha Soukupa v Klášterní zahradě Muzea Českého lesa. Jde o nový milník času, tentokrát nesoucí jméno rytíře Kamrovce, hrdiny Tachova, který padl r. 1427 při obraně města před Husity. Kamenosochař Soukup začal otesávat dvěstěkilový kámen minulou neděli. „Nejprve je nutné udělat model z hlíny, který je právě ve formě. Pak se převede do trvanlivějšího materiálu, jako je sádra. Podle toho vytesám milník,“ popsal pracovní postup Soukup.

Kámen nahrubo opracuje a ve středu dojde na první umělecké záseky do pískovce. Milníky času byly tesané i v roce 2008 a postupně osazené v Trnové, Tachově, Oboře a Bärnau. Autorem výtvarných návrhů je ak.mal. Jaroslav Šindelář.

Středa 5. srpna

Tvorba milníku času pro Zlatou cestu pokračuje. Vojtěch Soukup, který je autorem výtvarného návrhu i vlastního díla, formátoval pískovcový blok do základních tvarů. „Nejprve je nutné vše pečlivě naměřit. Potom se rozbruskou odřízne potřebná část a příslušným nástrojem odseká do požadovaného základního tvaru,“ řekl kamenosochař Soukup.

Čtvrtek 6. srpna

Přesto, že se práce na vytváření nového milníku Zlaté cesty zpozdily, bude do neděle dokončen. „Obavy nemám. Na vernisáži bude milník představen veřejnosti,“ řekl jeho tvůrce Vojtěch Soukup. Kamenosochař pracoval na odsekání základního vykrojení a na klenbě. Milník nesoucí jméno rytíře Kamrovce, hrdiny Tachova, bude pátým milníkem na Zlaté cestě.

Pátek 7. srpna

Milník času tvořený na kamenosochařském sympoziu v klášterní zahradě Muzea Českého lesa pomalu dostává umělecké obrysy. „Nyní se už přistupuje k vlastní modelaci motivu. K vytvoření stylizovaného portálu a tachovského hradu,“ řekl kamenosochař Vojtěch Soukup.
Vernisáž uměleckých děl vytvořených na kamenosochařském sympoziu se koná zítra ve 14 hodin v klášterní zahradě Muzea Českého lesa.

Sobota 8. srpna

Vojtěch Soukup v sobotu opracovával klenbu a cimbuří na milníku času, který bude zcela hotov zítra v neděli.

Neděle 9. srpna

Zlatá cesta bude mít další milník. V pořadí už pátý. Týden vznikal na kamenosochařském sympoziu v Tachově. Tvůrcem návrhu i vlastního opracování pískovcového kvádru je Vojtěch Soukup (na snímku). V neděli byl tento milník představen veřejnosti na vernisáži, kde kamenosochaři předvedli i další svá díla. Kde bude milník umístěn, zatím jeho autor neví. „Zcela jistě na Zlaté cestě, nejspíše někde tady v Tachově,“ řekl Soukup v neděli těsně před dokončením díla.


Zlaté cestě se budeme ještě věnovat.