VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kaňky se z kresby zachránit nedají, zůstanou už navždy součástí díla

Tachov – Být přesně na svém místě – tak si musí připadat malířka Svatava Horáčková. Nejenže je obdařena výtvarným talentem, výstavy a umělecká díla ukazuje veřejnosti v Městské galerii v Tachově. O svém umění a jak to všechno vlastně vzniklo, nám řekla v rozhovoru.

6.11.2014
SDÍLEJ:

PŘES ABSTRAKCI přešla Svatava Horáčková k automatické kresbě, kterou znázorní svojí fantazii. Foto: DENÍK/Gabriela Jägerová

Jste vystudovaná malířka nebo jste výtvarnice samouk?
Vystudovala jsem pedagogickou fakultu – český jazyk a výtvarnou výchovu. Před studiem jsem čtrnáct let chodila do lidové školy umění, takže jsem si prošla všemi fázemi. A můžu říct, že jsem měla obrovské štěstí na učitele, kteří viděli, co v nás studentech je a snažili se to rozvíjet.

Měla vám vysoká škola k praxi a profesi co nabídnout?
Vysoká škola byla pro mne spíše zklamáním. Čekala jsem rozhodně vyšší úroveň. Možná proto jsem to po dvou letech vzdala a dále nepokračovala. Ze zklamání pak bylo povolání a já věřím, že jsem k této práci byla povolána.

Jste malířka odjakživa?
Pocházím z rodiny, kde se dělalo léčitelství, spiritismus, bylinkářství a další. Ke všemu tomuhle mám dosti blízko. Vždycky jsem ale chtěla být výtvarnicí a cestovat po světě. Původně jsem skutečně vystudovala výtvarnictví, ale narodily se mi děti a všechno bylo jinak, než jsem si představovala.

K jakému umění a stylu máte úplně nejblíže?
Úplně nejblíže mám ke klasické kresbě. To znamená pero, tuž a papír. Je jasné, že si člověk prochází různými fázemi, kdy si chce zkusit všechno možné. To potkalo i mě. Vždycky mě to ale vrátilo ke klasické kresbě.

A s tuží malujete jen perem, nebo jste zkoušela i nějaké experimenty?
Ano, také jsem zkoušela brko. Od mladšího bratra jsem dostala darem japonskou tuž na kaligrafii, na tu se ale teprve chystám.
Jak umělec, malující perem a tuží zachraňuje kaňky?
To už se nedá zachránit. To už v kresbě zkrátka zůstane. Proto není tolik oblíbená. Jde ale o vtip člověka, aby byl schopen kaňku do kresby zakomponovat.

Co nejraději malujete?
V poslední době jde o automatickou kresbu. To znamená, že člověk úplně vypne a nechává ruku, aby si kreslila co chce. Člověk se tak dostane do podvědomí a pak se na papíře ukáží například tančící želvy a podobně. Jeden čas mě hodně bavilo malování Jabkónie, o které jsem chtěla napsat i knihu. Knihu píšu ještě dnes a zřejmě ji nikdy nedopíšu. Jde spíše o osobní výpověď. Měla jsem ale také období, kdy jsem malovala jenom stromy – ty mě však fascinují dodnes.

Na jak velké formáty malujete?
Většinou jde o kresby, které jsou ve formátu A3. Aby perokresba zůstala výrazná a neztrácela se, musíte dosáhnout i správného rozměru.

Jste jediná umělkyně v rodině?
Určitě ne. Prastrýc se věnoval fotografování a byl jedním z prvních fotografů u nás v Čechách. V současnosti mladší bratr zpívá v Národním divadle a je operním pěvcem.

Vystavovala jste někdy svá díla v Tachově?
Ano. Od roku 2002 vystavuji každé dva roky v muzeu. Pokud chcete vidět mé obrazy na nejbližší akci, tak se můžete těšit na květen příštího roku. Díla budou také k vidění v muzeu.

Pořádáte výstavu vždy sama nebo s nějakým autorem?
Je mi to jedno. Když mě někdo pozve, ráda se na tom spolupodílím. Je mi jedno, jestli je to profesionál nebo amatér. Musíme si sednout jako lidé. Vystavovala jsem i zahraničí. Například v Novém Zélandě. Tam jsem poslala svá díla. Byla to taková perlička, kterou jsem celou prodala.

Připravujete se nějakým způsobem na květnovou výstavu? Střádáte už svá díla?
Nechávám tomu volný průběh. Něco připravené mám, ale většinou díla dodělávám před výstavou. Ale moc se na ni těším.

Autor: Gabriela Jägerová

6.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Představení nového loga a tabule v rámci projektu záchrany Böttgerova sloupu ve spolupráci s německou firmou v rámci projektu Böttger.

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Jedním z cílů záchranných složek byl také požár valníku mezi Stříbrem a Těchlovicemi.

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Tachovsko – Společnému soužití člověka s přírodou se věnoval příměstský tábor s Dětským domovem Domino Plzeň.

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Tachovsko – Ve čtvrtém kole nejvyšších fotbalových soutěží nebudou chybět ani jména všech tří Tachováků, kteří v nich působí. Dva z nich se vydají na Moravu.

Rozhodne již Stříbro o motokrosových titulech?

Stříbro - Neděle 20. srpna bude na motocyklovém závodišti ve Stříbře patřit atraktivnímu programu BUKSA/ADOS Mezinárodního mistrovství České republiky v motokrosu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení