VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hledají se svědci tragédie

TACHOVSKO - Kde se Karel IV. dozvěděl, že zůstal jako jediný římský král?

20.7.2007
SDÍLEJ:

Zahájení slavnosti Královský průvod z Prahy na Karlštejn aneb Cesta Karla IV. s korunovačními klenoty.Foto: DENÍK/Milan Jaroš

Žil, byl v jednom království jeden princ. Byl mladý, moudrý, studovaný, ambiciózní… Jmenoval se Kája. Jeho tatínek, král Čechů, mu pomohl k tomu, aby si ho v ještě větším království římském zvolili za krále. Mladý Kája se s tímto jménem stal již čtvrtým. Volba měla jeden háček. Vté době Kájova nová říše jednoho krále již měla. Byl jím papežem zatracený Luďa z Bavor. Oba králové se nemuseli. Vzdorovali sobě a království vadlo. Jednoho dne Kája bouchnul pěstí do stolu a zvolal: „Já Kája, toho jména čtvrtý, tomu bavorskému Luďovi nabančím.“ Svolal české zemské vojsko, ba i bratrance ze sousední země k té mele přizval. Příštího dne vsedl na kůň a vyrazil k velkému hvozdu na hranici s Bavory.

Vtéže době k němu z Bavor věrný posel pospíchá. Za královským městem Tachovem, ve vísce zvané Pernolec, se posel od vladyky Pernolta dovídá, že co chvíli Kája tam po Zlaté cestě přišedše, by výroční trh tam zřel. Taktéž aby sobě nohy omýti nechal tak, jak již v dávných dobách v tomto místě králům stalo se zvykem. Setkávají se, král i posel. Posel králi Kájovi, toho jména čtvrtému, tuto, pro Káju radostnou, pro Luďu však krvavou událost, barvitě takto líčí: „Věz můj králi…“

Rekonstrukce této historické „události“ uskuteční se přímo v místě činu o 16. hodině odpolední v sobotu 21. července.

V Pernolci čirou náhodou taktéž výroční trh s přemnohými řemeslnými zázraky k vidění bude. Hraniční hvozd, jenž Českým lesem od pradávna se zove, je domovem i současných strážců z obou stran hranice, jak z Čech, tak i z Bavor. Tito se ku slávě sobě i ku slávě říšské cesty z Prahy do Norimberka, zvané Zlatá, jež v Pernolci, bránou do hvozdu Českého lesa vstupuje, sejdou, aby zdejším chodským pivem připili na mír a na bratrství mezi nimi uzavřený. Hledáme svědky, kteří byli přítomní této dávné události, která se odehrála u pernolecké tvrze, aby se přihlásili v místě rekonstrukce děje a podali své svědectví. Uvítáme i svědectví těch, kterým o tom vypravovala bába prabáby. Ti, kteří o této události čirou náhodou nevíte z hola nic, přijďte se přesvědčit o její věrohodnosti.

Události v Pernolci začínají tuto sobotu a neděli od 9 hodin ráno. Slavnost za přispění EU z programu iniciativy INTERREG IIIA Přeshraniční spolupráce ČR – BAVORSKO Euregia Egrensis připravila občanská sdružení Terra Tachovia a Via Carolina.

20.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nejdelší vlasy
5

Kraj rekordní a kuriózní

Ilustrační foto.

O víkendu startuje okresní přebor

AKTUALIZOVÁNO

FOTO, VIDEO: Ulicemi Tachova tekla nafta, skvrna se táhla devět set metrů

Tachov – Skvrnu vyteklé nafty v délce několika stovek metrů museli ve středu dopoledne likvidovat hasiči ve spolupráci s silničáři v centru Tachova.

Zemřel Robert Gilbert, velitel jednotky, která osvobodila Domažlice

Domažlice – V pátek 11. srpna zemřel ve věku 102 let Robert Irvine Gilbert. Americký veterán, který se v roce 1945 aktivně podílel na osvobození Domažlic. Robertu Gilbertovi byl v loňském roce jmenován čestným občanem Domažlic.

FOTO: Černobílá kafírna nabídla pouťové koláčky i kávu

Kladruby – Uplynulý víkend patřil v Kladrubech pouti. Tradičně už ji město Kladruby pořádá na několika stanovištích, kde si každý návštěvník pouti najde to, co je mu nejbližší.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení