VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kde zkrotit adrenalin

Tachovsko – Richardu Benešovi ze Stříbra učaroval pouliční parkur, neboli freerunning. Za těmito slovy se skrývají dvě velmi podobné adrenalinové disciplíny. Trénovat tento mladý sport ale není ve Stříbře možné, a tak musí Richard dojíždět do Plzně. Na Tachovsku je však možné provozovat různé další adrenalinové sporty.

4.6.2012
SDÍLEJ:

Free Runneri si zaskákali ve StříbřeFoto: DENÍK/Antonín Hříbal

Při zmíněném freerunningu jde podle Beneše o umění pohybu, umění se přemístit z jednoho místa na druhé bezpečně, plynule a účinně za použití vlastního těla. „Je to hodně o adrenalinu a také o cílech. Každý máme svůj cíl a ten se snažíme překonat – překonat sám sebe," řekl Deníku Beneš s tím, že ve Stříbře jsou jen tři zájemci o tento sport a proto jezdí trénovat do Plzně.

Cvičení se zpravidla odbývá v tělocvičně a vlastí parkur ve městě. V podstatě jde také o překonávání betonových zdí, ocelových zábradlí, skoky z výšky a umění zvládnout i pády. O tom, že v rámci Evropy jde o rozšířenou aktivitu, svědčí nedávný workshop. „Mezinárodní sraz se konal koncem května v Mnichově. Na setkání přijelo 25 učitelů, z nichž jeden byl z Čech. Bylo to moc fajn, nabral jsem tam mnoho nových poznatků a nápadů k realizaci," dodal Beneš. Kdo by měl zájem o tento druh adrenalinového vyžití, může se obrátit na redakci Tachovského deníku.

K dalším adrenalinovým zálibám patří například parašutismus. Na Tachovsku je letiště, kde je možné si s padákem skočit. Plzeňský Paraclub tuto možnost nabízí už dva roky na letišti v Erpužicích. „Tandemové seskoky i základní výcvik si u nás může objednat i veřejnost. Umožňujeme také vyhlídkové lety," sdělila Deníku Vladimíra Blahoutová z Paraclubu Plzeň.

Tandemový seskok na letišti v Erpužicích stojí necelé čtyři tisíce korun. Skáče se z výšky čtyř kilometrů, padesát vteřin letíte volným pádem, kdy rychlost dosahuje 200 km/h. Samotný let padákem pak trvá pět až osm minut, přičemž tandemový seskok mohou absolvovat i děti od osmi let.

Další adrenalinové zážitky je možné absolvovat na lezeckých stěnách a v lanových centrech. Veřejných lezeckých stěn je na Tachovsku několik. Například v Komunitním centru v Tachově, v domech dětí a mládeže v Tachově i ve Stříbře, stěnu mají rovněž ve škole v Plané na náměstí.

Dům dětí a mládeže ve Stříbře disponuje veřejnou venkovní lezeckou stěnou, která je 12 metrů vysoká a je na ní nutné jištění. „Výbavu potřebuje lezec vlastní, ale po domluvě je možné ji zapůjčit. Také je možné poskytnout instruktora," řekl Deníku ředitel domu dětí a mládeže Miroslav Cvrk.

Venkovní lezecká stěna ve Stříbře je přístupná denně, včetně víkendů, od 6 do 19 hodin. V objektu DDM Stříbro je také boulder club, tedy zařízení s několika vnitřními lezeckými stěnami různých obtížností. „Boulder club je přístupný v úterý a ve čtvrtek odpoledne, kdy jsou k dispozici také instruktoři. Případně je možné se na termínu domluvit," doplnil Cvrk.

V Dolních Polžicích najdou adrenalinoví příznivci Lanové centrum Proud. To je otevřeno od dubna do října vždy od 10 do 20 hodin a je zde možné absolvovat výstupy po lanových konstrukcích různých druhů obtížnosti. Využití lanového centra je věkově, výškově i hmotnostně omezeno. Nesmějí sem děti mladší deseti let, osoby menší než 140 centimetrů a maximální přípustná hmotnost je 130 kilogramů.

Různě náročné překážky pro jízdu na skateboardu nebo inline bruslích najdou příznivci těchto sportů ve dvou skateparcích na Tachovsku. Jeden se nachází v areálu sportovišť v Tachově, druhý je v areálu bývalých kasáren ve Stříbře.

Mezi adrenalinové zážitky se počítají také extrémně náročné cyklistické trasy. V seznamu značených cyklotras na Tachovsku je možné najít pět úseků, které jsou zařazeny do kategorie náročné.

Je to například téměř devatenáctiki­lometrová trasa mezi Hanovem a Spáleništěm, kde je 44 procent stoupání a také tři brody na potoku Hadovka. Jako obtížná je označena také Magistrála Český les, která začíná na Mariánskolázeňsku a přes Tachovsko pokračuje do Rybníku na Domažlicku. Cyklisté na této trase překonávají převýšení 305 metrů.

Mezi obtížné trasy je také zařazen například úsek po naučných stezkách na Krasíkov, kde je převýšení 249 metrů a cyklisté v jednom místě překonávají sklon stoupání necelých čtrnáct procent.

Autor: Jiří Kohout

4.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Ze zákulisí veteránského motokrosového závodu ve Stříbře.

Rozhodne již Stříbro o motokrosových titulech?

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Vuřty seniorům griloval starosta

Stříbro - Nová pergola u Domova pro seniory ve Stříbře je dokončená, a tak mohla jednoho teplého odpoledne hostit obyvatele domova, kteří si zde udělali pěkné společné grilovací odpoledne. 

Na slavnosti piva pojede zvláštní pivní vlak z dolního nádraží

Karlovy Vary - Zvláštní vlak s názvem Karlovarský Chodovar Expres vypraví už podvanácté České dráhy na tradiční slavnosti piva v rodinném pivovaru Chodovar.

Starají se židovský hřbitov i o kulturní dění v obci

Stráž – Pro svou organizaci používají historické názvy, které platily v českých obcích před rokem 1850.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení