VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Když už teče, tak je kalná

Třebel – Eva Pudilová jezdí na svou chalupu již od čtrnácti let a proto také pamatuje z historie obce mnoho. Hlavním problémem je zde ale voda, která trápí jak místní, tak právě chalupáře, kteří sem jezdí za odpočinkem

20.9.2012
SDÍLEJ:

Eva Pudilová má naštěstí vody dostatek, protože vlastní studnu. Někteří obyvatelé, ale bohužel takové štěstí nemají.Foto: DENÍK/Lukáš Hilpert

„S vodou jsou zde problémy už od té doby, co sem na Třebel jezdím. Tedy vlastně s jakou vodou, protože tady žádná není a neexistuje," říká Pudilová. Třebel leží v lokalitě, kde málo prší a tím pádem je zde spodní vody také velice málo.

„Podle dokumentace tady žádná voda skutečně neexistuje. Samozřejmě, že nám tady ale teče. Já osobně mám svou studánku ve které je vody tak akorát na kýbl. Pak mám také svou studnu, ve které je voda jakž takž v pořádku," řekla chalupářka.

S vodovodem je to ale v obci horší. Ten byl stavěn státními statky někdy před čtyřiceti lety a není nikde zapsáno kudy a jak bylo potrubí vedeno. „Já mám tady v potůčku ještě staré dřevěné potrubí, které bylo vedeno k místnímu pivovaru, který stojí na návsi. Pak to tady převzaly státní statky a vedly si vodu jak chtěly. Bohužel ji nevedly dobře, ale to je asi zřejmé. Svedly do řádu veškeré meliorace, které vodu znehodnocují," uvedla Pudilová.

Místním se tak často stává, že jim teče v kohoutku voda zabarvená nečistotami, které se splavují z horních luk. „Obrovský problém je, že potrubí, rezervoár a vlastně všechno, co se týká místní vody, je v osobním vlastnictví. Pak je jednoduché, že je voda špinavá, když nahoře u rezervoáru se pasou krávy, které potřebují vyměšovat to, co snědly a je jim jedno, že to dělají do naší vody," uvedla chalupářka.

Vesnice leží v nesouvislém terénu, kde některé stavby stojí v údolí a jiné zase v kopci. „Radní přislíbili, že zde budou něco dělat. Momentálně teče voda samospádem, což je další problém. Protože kvůli suchu nemá takovou sílu a někdy se stane, že vůbec neteče. Zamýšlené stavební úpravy mají být řešeny stejným způsobem, tak nevím, jestli se problém vyřeší," podotkla Pudilová.

Voda v obci není pitná, tudíž si musejí místní kupovat vodu balenou, nebo řešit tento problém jiným způsobem. „Jsem naštvaná, že v době kdy jsou takové vymoženosti, nemají lidé základní potřeby k životu. Ale je to také tím, že se lidi těch nahoře bojí, což vůbec nechápu," dodala chalupářka.

Také Janě Nolčové nezbývá, než brát vodu z vlastní studny. „Vody je tento rok kvůli velkým suchům hrozně málo, ale jsem ráda, že aspoň nějaká teče, někteří jsou tady na tom hůř," řekla Nolčová.

Obec spadá pod správu města Černošín. „Samozřejmě se snažíme v této situaci nějakým způsobem postupovat a není nám volání lidí lhostejné," řekl Deníku starosta Jan Grigar. „Je to ale velice složité. Projekt máme vypracovaný. Nyní záleží na pozemkovém fondu, jak rychle vyřeší pozemkové poměry. V Třebeli je obrovským problémem, že teče voda po povrchu a pozemky ještě k tomu nejsou naše. Tím se nedá docílit, aby byla voda pitná a vlastně nyní oficiálně v obci žádná voda není," dodal starosta.

„Problém hodláme řešit podpovrchovými zářezy u lesa, kde by mělo být mnohem více vody a měla by být i čistší. Bohužel není v našich silách dovést do domů obyvatel pitnou vodu, protože by to byla nehorázná částka. Po takových úpravách by stál lidi kubík vody třeba 150 korun, což je nehorázná částka, kterou bychom nemohli ani chtít," řekl Grigar.

Ani v okolních obcích to není s vodou lepší. V nedalekém Víchově voda také není pitná, ale alespoň teče. „I u nás v Černošíně, když více zaprší, tak je voda nahnědlá, ale s tím se nedá nic dělat. Prostě to tak je," podotkl starosta.

„Úpravy vody do pitné podoby by stály jen v Třebeli několik milionů, které bychom pak museli nějak dostat od lidí. Nyní se musíme soustředit na to, aby voda aspoň tekla, zde se vejdeme s investicí do jednoho milionu korun," doplnil.

Obyvatelům Třebele tedy nezbývá nic jiného než čekat, zda plánované stavební úpravy vyřeší jejich problém a oni budou moci kdykoliv otočit kohoutkem a napustit si čistou vodu. „Všechny dosavadní úpravy mi připadají, jako když se splachují peníze do záchodu. Doufám, že nyní to tak nebude," zakončila Eva Pudilová.

Lukáš Hilpert

Autor: Redakce

20.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Dvorek nabídne hudbu i divadlo

V prostorách Jízdárny ve Světcích se uskutečnil čtvrtý koncert cyklu Dveře Jízdárny dokořán.
10

Jízdárnu rozezněly lovecké rohy

Stropní ventilátory zvýší komfort při čekání na úřadě

Tachov – Vydýchaný stojící vzduch na chodbách Městského úřadu v Tachově, který návštěvníky ničil při návštěvě budovy především v letních měsících, je minulostí.

Kracíkovi role učitele nevadí. Mladým pomůžu rád, říká útočník

Plzeň – Vytáhnout nahoru další mladíky. Úkol pro hokejového útočníka Jaroslava Kracíka, který se po návratu ze zahraničí chystá v mateřské Škodě Plzeň už na třetí sezonu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Pusťte si televizi. Rodí tam Plzeňanky

Unikátní pohled do nejintimnějších okamžiků každé ženy, který se natáčel v plzeňské fakultní nemocnici, právě startuje. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení