VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Klášter měl vyšší návštěvnost

Kladruby – Bezmála dvacet tisíc návštěvníků přišlo letos na prohlídku do kláštera v Kladrubech. To je o čtyři tisíce více než v předchozí sezoně.Vedení kláštera má z tohoto výsledku pochopitelně radost. „Samozřejmě jsem rádi, že máme v letošním roce vyšší návštěvnost, než v roce 2014. Je to určitě dáno tím, že klášter letos oslavil 900 let od svého založení," řekl Deníku kastelán kladrubského kláštera Milan Zoubek.

29.10.2015
SDÍLEJ:

Kladrubský klášter je stále vyhledávaným turistickým cílem.Foto: Martina Sihelská

V souvislosti s výročím uspořádal klášter několik akcí, návštěvníci toho také od letoška mohou vidět mnohem více než v předchozích sezonách. Nad oltář se například vrátila restaurovaná mariánská koruna, byla zpřístupněna jižní zahrada a jako další novinku nabízel klášter expozici vůní. „Tři akce jsme uspořádali ve spolupráci s projektem Evropské hlavní město kultury Plzeň 2015. A v neposlední řadě pomohla zvýšit návštěvnost akce, kterou jsme vyhlásili pro obyvatele obcí a měst, které v letošním roce rovněž slaví 900 let a byly založeny v souvislosti s kladrubským klášterem," dodal kastelán. Klášter totiž pro obyvatele obcí historicky spjatých s klášterem nabízel zvýhodněné vstupné. Toho využilo zhruba šest stovek návštěvníků.

Sezona v Kladrubech ještě nekončí, otevřeno bude také v sobotu a v neděli. A příští týden se v klášteře koná Hubertská mše a završena zde bude Martinská slavnost. Připravují se rovněž vánoční akce – v klášteře se uskuteční dva koncerty, tradicí se stává živý betlém, rozdávat se bude betlémské světlo a koncem prosince zde bude zahájena Tříkrálová sbírka.

Nejen návštěvnost kláštera v Kladrubech, ale celková návštěvnost památek spravovaných Národním památkovým ústavem v Plzeňském kraji se zvýšila. Zatímco loni v období od ledna do konce září navštívilo dvanáct památkových objektů necelých 227 tisíc lidí, letos to je za období od 1. ledna do 15. října více než 232 tisíc návštěvníků.

Z památek tachovského okresu je ve správě NPÚ ještě hrad Přimda. I ten měl letos vyšší návštěvnost, než v loňském roce.

Vstupenku na prohlídku hradu Přimda si letos zakoupilo 783 návštěvníků, což je o 337 lidí více než v předchozí sezoně.

Zvýšenou návštěvnost zaznamenali také na zámku v Boru. „Přesná čísla ještě nemáme, protože stále ještě provádíme turisty po zámku a přesnější počty budeme mít po sezoně. Ta u nás končí příští týden. Ale určitě na borský zámek přišlo letos více lidí než loni," sdělila Deníku kastelánka Galina Marianna Kortanová.

Zámeckou sezonu završí v Boru v sobotu 7. listopadu netradičními a oživenými večerními prohlídkami.

Z výsledků statistik návštěvnosti se radují rovněž na zámku v Tachově. Ten byl veřejnosti zpřístupněn loni před vánočními svátky a od té doby je otevřen pravidelně, přístupný je po celý rok. „Od prvního ledna letošního roku si vstupenku zakoupilo 5136 lidí. S tím jsme velice spokojeni. Největší zájem je o víkendech a velký podíl mají také zájezdy. Zatím nemáme přesně údaje o návštěvnosti jízdárny, tam je ještě několik prohlídek objednáno," řekl Deníku kastelán tachovského zámku Pavel Voltr.

Autor: Jiří Kohout

29.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zahradník a organizátor výstavy ovoce a zeleniny  Herbert Hacker.

Chystají výstavu výpěstků

Tachovští kriminalisté si opět posvítili na dealery drog. Tentokrát zatkli čtveřici, která distribuovala pervitin a marihuanu na několika místech Tachovska, především ale v jedné obci na Stříbrsku.
4

Další dealeři drog dopadeni

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Obora – Obec Obora ve spolupráci s bývalými obyvateli pohraničí a Česko-německým fondem budoucnosti obnovují Böttgerův památník.

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Tachovsko – O čtvrtečním odpoledni na Stříbrsku se rozhodně nedá mluvit jako o klidném. Záchranné složky totiž museli hned třikrát vyjíždět k různým případům.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Tachovsko – Společnému soužití člověka s přírodou se věnoval příměstský tábor s Dětským domovem Domino Plzeň.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení