VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Klášterský les u Křivců, od zlatokopů k houbařům

Křivce – Mezi místy, jejichž výjimečnost je odvozena především od geologické stavby, patří i takzvaný Klášterský les.

7.9.2010
SDÍLEJ:

Zarostlé zlatokopecké sejpy v Klášterském lese nedaleko Křivců dokladují středověkou těžbu zlata. Foto: Miroslav Trégler

Nejdete jej snadno, rozkládá se po obou stranách silnice ze Starého Sedla do Křivců. Už na první pohled jde o les zvláštní, plný kopečků a prohlubní. Tyhle „mikrohory“ mají na svědomí zlatokopové. Nejde totiž o nic jiného, než o rozsáhlé sejpové pole (udává se plocha 1,5×0,5 km), které je dokladem středověké těžby zlata na Bezdružicku. Z hlediska geologického jde o karbonské sedimenty, výplň starého říčního koryta. Zvětralé povrchové vrstvy se zpracovávaly rýžováním, zlatonosné polohy byly sledovány i do hloubky. Při archeologickém výzkumu se dokonce našly pozůstatky středověké chýše zlatokopa. Toliko a ještě více najdete na internetových stránkách České geologické služby, v sekci významné geologické lokality. Podrobný průzkum zde byl proveden v letech 1976 – 1978.

Moje „průzkumy“ Klášterského lesa měly dosud podobu krátkých zastávek na pár fotek, kdykoli jsem jel kolem. Teprve letos na jaře jsem objevil na okraji lesa, při cestě do údolí Nezdického potoka k Tomšově mlýnu, zemník. Jakýsi „řez“ do geologické historie Země. V louži na dně se to hemžilo čolky, nahoře jsem málem šlápl na vyhřívajícího se slepýše. To víte, šedý na šedém, trochu nenápadné. Z lesa kolem vykukovaly klobouky prvních hub. Tak takový „řez“ do současnosti Země si nechám líbit.

Do Klášterského lesa jsem se vrátil v půli srpna letošního roku, kdy zachvátila Tachovsko houbařská horečka. Přijel můj dlouholetý kamarád z Nejdku a společně jsme podnikli výpravu napříč Bezdružickou vrchovinou. Zastavili jsme se i v Klášterském lese. Vyprávění o zlatokopecké minulosti místa bylo zcela přehlušeno přítomností snad nevyčerpatelného množství hřibů smrkových, suchohřibů, hřibů strakošů, muchomůrek růžovek, kozáků a křemenáčů. To vše proložené různě barevnými holubinkami, pavučinci, slizáky, klouzky, liškami… No prosím, a to někteří tvrdili, že rostou jen hřiby. Člověk zkrátka vidí jen to, co chce.

Proč o tom píši? Inu proto, že bohatství může mít plno podob. Překopávat les kvůli pár zlatinkám by mne asi nebavilo, ale brouzdat se hodiny a hodiny mezi tou houbovou nádherou je pro mne opravdovým zážitkem. Ještě něco – do vlhkých a voňavých lesů plných hub jsem se vrátil přímo z dovolené v jižní Francii. Provence je krásný, ale v létě suchý a vyprahlý kus Evropy. Važme si bublajících potůčků, chladivé náruče mechu, stínu a každé pěkné houby v našich hvozdech, to je to naše letní tachovské „zlato“.

Miroslav Trégler

7.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Nejdelší vlasy
5

Kraj rekordní a kuriózní

O víkendu startuje okresní přebor

Tachovsko – Předehrávaným třináctým kolem soutěže odstartuje tento víkend okresní přebor druhé třídy. O první podzimní body bude bojovat čtrnáct týmů, včetně čtyř nováčků.

AKTUALIZOVÁNO

FOTO, VIDEO: Ulicemi Tachova tekla nafta, skvrna se táhla devět set metrů

Tachov – Skvrnu vyteklé nafty v délce několika stovek metrů museli ve středu dopoledne likvidovat hasiči ve spolupráci s silničáři v centru Tachova.

Zemřel Robert Gilbert, velitel jednotky, která osvobodila Domažlice

Domažlice – V pátek 11. srpna zemřel ve věku 102 let Robert Irvine Gilbert. Americký veterán, který se v roce 1945 aktivně podílel na osvobození Domažlic. Robertu Gilbertovi byl v loňském roce jmenován čestným občanem Domažlic.

FOTO: Černobílá kafírna nabídla pouťové koláčky i kávu

Kladruby – Uplynulý víkend patřil v Kladrubech pouti. Tradičně už ji město Kladruby pořádá na několika stanovištích, kde si každý návštěvník pouti najde to, co je mu nejbližší.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení