VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Klienty s Alzheimerem neberou

Tachovsko – V okrese Tachov není jediné zařízení pro chodící pacienty s Alzheimerovou chorobou. Stejně tak zde chybí denní stacionář, kam by mohly rodiny umístit seniory jen po dobu, kdy jsou v práci.

19.4.2012 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Martin Divíšek

„Maminka bydlí na Sokolovsku a začíná se u ní projevovat zřejmě Alzheimerova choroba. Bydlíme v Tachově, oba musíme chodit do práce a hledáme možnosti, jak se o ni dál postarat. Bojíme se jí nechat bydlet samotnou,“ svěřila se paní Dana.

„O některé pacienty se postarat nemůžeme. Patří mezi ně například chodící pacienti s Alzheimerovou chorobou, ležící ale přijmout můžeme,“ uvedla sociální pracovnice Centra sociálních služeb Tachov Stanislava Benešová. Toto pracoviště je zřizováno krajem a provozuje tři domy pro seniory – v Tachově v ulicích Panenská a U Penzionu a v Kurojedech.

Diecézní charita zřizuje dvě lůžková zařízení, a to v Boru a Stříbře, ale ani tady pacienta s Alzheimerem nebo těžkou stařeckou demencí nelze umístit. „Bohužel,“ zněla odpověď vedoucí z Boru Marie Macoškové.

Stejně tak pro ně nelze najít umístění ani v domech s pečovatelskou službou.

Blýská se ale na lepší časy. „Jsme si vědomi potřebnosti takového zařízení,“ uvedl ředitel Centra sociálních služeb Tachov Lukáš Bardon. „Jednáme s krajským úřadem o vyčlenění řádově pětadvaceti lůžek v domově v ulici U penzionu. Ty by byly určeny právě pro lidi s Alzheimerovou chorobou,“ řekl s tím, že lůžka by měla být k dispozici do konce tohoto roku.

Ve všech uvedených sociálních zařízeních se musí obvykle na umístění nějakou dobu čekat. Lze do nich na základě žádosti umístit i ty seniory, kteří nemají trvalé bydliště na Tachovsku.

„Máme patnáct lůžek. Vloni se nám stalo poprvé, že dvě byla volná a mohli jsme klienty přijmout okamžitě. Žádosti zařazujeme do pořadníku a čeká se různě dlouhou dobu – maximálně ale půl roku až rok,“ uvedla Marie Macošková z Domova pro seniory Bor.

„Hůře se nám umisťují manželé. Pokud trvají na společném bydlení čekací doba může být až jeden rok,“ uvedla Stanislava Benešová z tachovského centra. „Jednotlivci čekají řádově měsíce.“

Jsou ochotni vyjít vstříc i v případě, že se o seniora stará celoročně rodina a potřebuje umístění například jen po dobu dovolené. Ale stejně tak, jako pro dlouhodobý pobyt je třeba podat žádost doplněnou o lékařskou zprávu. Přijetí klienta obvykle předchází takzvané šetření na místě, kdy za seniorem vyjíždí sociální pracovnice do místa jeho trvalého bydliště.

Další služba, která na Tachovsku poměrně citelně chybí, je denní stacionář pro starší lidi. Rodiny, které se doma starají o babičky a dědečky je dávají do takových zařízení pouze přes den, po dobu, kdy chodí do zaměstnání.

K této problematice se vrátíme v některém z dalších vydání Deníku.

Autor: Marie Podzimková

19.4.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Ze zákulisí veteránského motokrosového závodu ve Stříbře.

Rozhodne již Stříbro o motokrosových titulech?

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Vuřty seniorům griloval starosta

Stříbro - Nová pergola u Domova pro seniory ve Stříbře je dokončená, a tak mohla jednoho teplého odpoledne hostit obyvatele domova, kteří si zde udělali pěkné společné grilovací odpoledne. 

Na slavnosti piva pojede zvláštní pivní vlak z dolního nádraží

Karlovy Vary - Zvláštní vlak s názvem Karlovarský Chodovar Expres vypraví už podvanácté České dráhy na tradiční slavnosti piva v rodinném pivovaru Chodovar.

Starají se židovský hřbitov i o kulturní dění v obci

Stráž – Pro svou organizaci používají historické názvy, které platily v českých obcích před rokem 1850.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení