VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kolowratova železárna byla nejlepší v monarchii

Planá – V závěru minulého týdne se v Plané uskutečnil slavnostní křest knihy nazvané Historie železářství a uhlířství v Českém lese. Jejími autory jsou Jiří Kadera a Jiří Hlávka, který pochází z Plané. Oba autoři jsou zaměstnanci správy Chráněné krajinné oblasti Český les.

25.1.2011
SDÍLEJ:

JIŘÍ HLÁVKA. Jeden z autorů knihy Historie železářství a uhlířství v Českém lese. Foto: DENÍK/Václav Šimek

Jak název napovídá, kniha se věnuje historii uhlířství a železářství v Českém lese. Jak velkou oblast a jaké časové období tato publikace popisuje?

Kniha se věnuje těmto oborům nejen na území Českého lesa. Hutě byly rozmístěny zejména v jeho podhůří. Můžeme například zmínit Josefovu Huť u Pavlovic, která neleží na tomto území, přesto se o ní v knize píše. Co se týče doby, kterou kniha popisuje, jedná se zde především o druhou polovinu osmnáctého století až do sedmdesátých let století devatenáctého.

Bylo v té době území Českého lesa významnějším producentem železa?

Tehdy zde vyrábělo asi jedenáct větších hutí deset procent celkové produkce železa v českých zemích. Někdy jsem se setkal i s jistým primátem. Napříkald Kolowratova huť pod Přimdou byla na konci osmnáctého století hodnocena jako nejlepší železárna v monarchii.

Co bylo impulzem k napsání této knihy?

Inspirací ke vzniku knihy byla akce Den Českého lesa, kde byl s úspěchem postaven a vyzkoušen jeden milíř. Zde jsme experimentálně zkoušeli pálit uhlí i tavit železo.

Jak dlouho jste na této publikaci pracoval?

Práce na ní zabrala dva roky.

Odkud jste čerpal podklady pro vaše dílo?

Bylo to především z původních německých pramenů. Mnoho z nich bylo ještě z devatenáctého století. Bylo to například hlášení pracovníků hutí jejich majitelům, různé účetní podklady a tak podobně. Z nich se daly vyčíst autentické informace i o životě a provozu v hutích. Dalším velice důležitým zdrojem informací byla práce dnes již zesnulého Gustava Hofmanna. Ten se tomuto tématu věnoval ve druhé polovině minulého století. Jeho práce ale neměla knižní podobu, spíše to byly podklady ve formě různých přednáškových materiálů. To se stalo kostrou základu knihy. Na základě těchto příspěvků jsme začali doplňovat materiály.

Vzděláním i povoláním jste geolog. Jak dalece jste využil vaše vzdělání při práci na knize?

Samozřejmě, že jsem své znalosti využil. Pokud je nemáte, tak překlad pramenných fondů by nebyl správný. Bylo v nich mnoho termínů, bez jejichž znalostí by byl překlad pofidérní.

Dnes již po výrobě dřevěného uhlí a železárnách zůstaly jen památky. Dají se nějak shrnout příčiny jejich zániku v našem regionu?

Těch příčin bylo několik. Byla to špatná dovozní politika Rakousko – Uherska, která dovolila dovoz bezkonkurenčně levného železa z Anglie. Dalším faktorem byla vzrůstající cena dřeva, nezbytná pro zdejší železárny. Nejdůležitějším důvodem však byla špatná komunikační dostupnost zdejších hutních dovozů.

Vraťme se k vám, osobě autora. Tato kniha je vaší první publikací?

Ano. Ještě nikdy předtím jsem žádnou knihu nenapsal.

A napíšete ještě?

Abych byl upřímný, touto knihou jsem si odskočil od hlavního tématu, který zpracovávám již deset let. Tím je ucelené zmapování historie dolování v západočeském regionu. Mám tím na mysli především Tachovsko a Domažlicko.

Kdy se tedy dočkají čtenáři vaší další knihy?

To zatím nevím, odhaduji možná za pět let.

Autor: Václav Šimek

25.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zahradník a organizátor výstavy ovoce a zeleniny  Herbert Hacker.

Chystají výstavu výpěstků

Tachovští kriminalisté si opět posvítili na dealery drog. Tentokrát zatkli čtveřici, která distribuovala pervitin a marihuanu na několika místech Tachovska, především ale v jedné obci na Stříbrsku.
4

Další dealeři drog dopadeni

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Obora – Obec Obora ve spolupráci s bývalými obyvateli pohraničí a Česko-německým fondem budoucnosti obnovují Böttgerův památník.

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Tachovsko – O čtvrtečním odpoledni na Stříbrsku se rozhodně nedá mluvit jako o klidném. Záchranné složky totiž museli hned třikrát vyjíždět k různým případům.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Tachovsko – Společnému soužití člověka s přírodou se věnoval příměstský tábor s Dětským domovem Domino Plzeň.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení