VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Komisaři dostávali vynadáno

Tachov – Sčítání lidí se týká každého člověka žijícího v České republice. Pracovníků pošty však o to víc, že jsou do této akce Českého statistického úřadu pracovně zainteresováni.

1.4.2011
SDÍLEJ:

Poštovní doručovatelka Zdeňka Kuchařová se na několik týdnů stala sčítačí komisařkou. Ne ve všech domácnostech se ale setkala s vlídným přijetím.Foto: DENÍK/Marie Podzimková

„Devatenáct doručovatelek a jeden doručovatel se po své každodenní směně stali sčítacími komisaři,“ uvedla vedoucí tachovské pošty Eliška Straková. Celkem je tu do sčítání nějakým způsobem zapojeno 37 lidí. Dostali na starosti obvod Tachovska a Borska. Každou domácnost tu navštívili několikrát. „Před sčítáním jeden víkend věnovali informačním pochůzkám, pak druhý a třetí týden distribuovali formuláře. Celkem jich rozdali na 45 tisíc. Někteří z občanů nepotřebovali poradit, jinde trpělivě zejména starším lidem vysvětlovali, jak je třeba kolonky vyplňovat. Teď každý den po své pochůzce s poštou vyráží sbírat vyplněné formuláře,“ popsala práci Straková.

V této poslední fázi už ale nemusí obcházet všechny domácnosti. Někteří lidé si vzali speciální obálky s tím, že vyplněný formulář odevzdají na poštu, jiní ho pošlou elektronicky.

„Na naše lidi je spolehnutí. Vycházeli ze znalosti svého revíru i obyvatel. Podařilo se jim rozdat všechny formuláře dokonce den před termínem. Odvedli velmi kvalitní práce,“ pochválila Straková.

Ovšem bez problémů se to neobešlo. „Ten první se objevil hned na začátku, jakmile lidé dostali informaci, že bude sčítání. Nedočkavci si nepočkali na sčítací komisaře, vyrazili na poštu. Protože jsme na bianko formuláře museli pro každého tisknout identifikační údaje, tvořily se nám tu fronty,“ řekla Straková.

Své si užili i sčítací komisaři. „V jedné z rodin jsem od pána dostala hodně peprně vynadáno, proč k nim lezu v neděli, když zrovna staví skleník. Ať prý přijdu později,“ vyprávěla například Zdeňka Kuchařová. „Tak jsem tam šla znovu a raději před půl osmou večer, abych pána náhodou nevyrušila u zpráv. Jenže boží mlýny melou pomalu. Ten skleník mu za pár dní spadl,“ smála se.

Další historky přidaly i ostatní doručovatelky – sčítací komisařky. Někde prý si užily i velice sprostých a nepublikovatelných nadávek, jinde postesknutí, že sčítání je stejně nanic. Byly však případy, že dostaly řízek, čokoládu a jednou dokonce nabídku na provedení transfuze. „V Lesné zase sčítací komisařku porazil pes a kabela jí spadla do bláta. Jiná zase vešla do dvora, odkud měla přímý pohled na otevřenou venkovní kadibudku a v ní usazeného pána,“ vyprávěla s úsměvem vedoucí Straková.

Závažnějším problémům se možná předešlo i proto, že pro práci v některých problematických rodinách a místech byl přidělen asistent. „Chodil se sčítacími komisařkami například na ubytovny, do míst, kde žijí cizinci, do romských rodin. K žádným konfliktům nedošlo,“ uvedla Straková.

Všem, kteří se zapojili po své pracovní době do sčítání, lidu, domů a bytů náleží odměna. Šedesát procent z ní dostanou hned, zbývajících čtyřicet dodatečně po vyhodnocení. „Naši lidé si odměnu v plné výši rozhodně zaslouží,“ míní vedoucí pošty.

Autor: Marie Podzimková

1.4.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Ze zákulisí veteránského motokrosového závodu ve Stříbře.

Rozhodne již Stříbro o motokrosových titulech?

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Vuřty seniorům griloval starosta

Stříbro - Nová pergola u Domova pro seniory ve Stříbře je dokončená, a tak mohla jednoho teplého odpoledne hostit obyvatele domova, kteří si zde udělali pěkné společné grilovací odpoledne. 

Na slavnosti piva pojede zvláštní pivní vlak z dolního nádraží

Karlovy Vary - Zvláštní vlak s názvem Karlovarský Chodovar Expres vypraví už podvanácté České dráhy na tradiční slavnosti piva v rodinném pivovaru Chodovar.

Starají se židovský hřbitov i o kulturní dění v obci

Stráž – Pro svou organizaci používají historické názvy, které platily v českých obcích před rokem 1850.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení