VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Konference měla poradit, jak na vesnici zachovat kostel, školu, statek a hospodu

Konstantinovy Lázně – Jak na venkově zachovat jeho čtyři základní pilíře a jak zabránit odcházení lidí z venkova – tato témata řešila národní konference Venkov, kterou v Konstantinových Lázních pořádá Ministerstvo zemědělství, Spolek pro obnovu venkova, Celostátní síť pro venkov, MAS Český západ a Plzeňský kraj.

16.10.2014
SDÍLEJ:

NÁRODNÍ konference je určena zástupcům různých veřejných , neziskových i soukromých organizací působících na celostátní, regionální i místní úrovni.Foto: DENÍK/Gabriela Jägerová

Podle Stanislava Rampase, předsedy Spolku pro obnovu venkova Plzeňského kraje, ztratila zemědělská výroba na venkově své výlučné postavení. Pro Deník předseda uvedl: „Lidé opět z venkova odchází do měst a venkov stárne. Počet lidí pracujících v zemědělství se snížil, převažují starší čtyřicátníci a lidé předdůchodového věku. Pro některé lidi se venkov stává pouze místem rekreace a nebo noclehárny. A o všech těchto problémech a bolestech našeho venkova, o jeho společenské rehabilitaci chceme na konferenci diskutovat."

Hlavními tématy konference byly kostel, škola, statek a hospoda. Jde totiž o čtyři hlavní místa, která k vesnicím neodmyslitelně patří. Souvisí se zemědělstvím, duchovnem, péčí o vzdělání a kulturní památky, společenským a komunitním životem, tradicemi, historií.

Mezi účastníky byli představitelé malých obcí, či místních akčních skupin. Jedním z nich byl Pavel Filipčík z Černošína. „Tím, jak je tato konference koncipována, jsou i workshopy na čtyři hlavní témata. Já osobně jsem si vybral školu. Ve workshopech se bude hovořit o tom, co se dá očekávat v dalších letech, jaký bude vývoj a co je možné udělat, aby tyto čtyři věci, tedy škola, statek, kostel a hospoda, zůstaly na vesnicích zachované," řekl Deníku.

Koncem června se rozhodlo, že by měla konference zasedat právě v Konstantinových Lázních. Pro obec to dosud byly měsíce dřiny. Sál kulturního domu čekala rekonstrukce.

„Pro město Konstantinovy Lázně to byl obrovský závazek a jsem rád, že je konference právě zde. Bylo to také dost náročné, protože kdo viděl sál před opravou, jistě pochopil, že je tu dost práce. Byl to pro nás tedy obrovský závazek a obrovský kus práce. Byli jsme však nadšeni nápadem, že by zde mohlo proběhnout něco podobného. I za cenu rizika, že budeme na sále pracovat soboty, neděle, po nocích. Takže to pro nás byla obrovská čest," zhodnotil starosta Konstantinových Lázní Karel Týzl.

Kdyby se sál nestihl dodělat, přišla na řadu varianta zasedání v Bezdružicích. Oficiálně se zrekonstruovaný kulturní dům veřejnosti představí 22. listopadu.

Autor: Jiří Kohout, Gabriela Jägerová

16.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Milovníci koní měli v Kladrubech svátek. Slavili zde Den koní, průvodem i ukázkami výcviku.
15

FOTO: Svátek koní oslavili v Kladrubech průvodem

Eva Urbanová se s tleskajícím publikem rozloučila písní Čury mury fuk, z Rusalky od Antonína Dvořáka.
22

FOTOGALERIE: Publikum ocenilo Evu Urbanovou velkým potleskem vestoje

Střet dvou vozidel skončil smrtí

Tachovsko – Uplynulý víkend měl bohužel smutný závěr. Na jinak klidných silnicích Tachovska totiž došlo k vážné dopravní nehodě, která skončila nejhorším možným scénářem.

Kopolovič vychytal další jarní nulu

Tachovsko – Dalším, v pořadí již 23. kolem, pokračovala I.B třída skupiny A. Diváci opět viděli nelítostné boje a spoustu pěkných branek. Kopolovič vychytal další nulu, Chodský Újezd opět vysoko prohrál.

Muzejní večer zpřístupnil památky

Stříbro - Muzejní večer připravilo pro návštěvníky Městské muzeum ve Stříbře o uplynulém víkendu.

Tady strávil mládí Donald Trump

Donald Trump, nový prezident USA, nebyl vždy miliardářem. Neměl v New Yorku mrakodrap a nejezdil těmi nejdražšími vozy. V New Yorku se narodil a mládí strávil v tomto malém cihlovém domě.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies