VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Konference měla poradit, jak na vesnici zachovat kostel, školu, statek a hospodu

Konstantinovy Lázně – Jak na venkově zachovat jeho čtyři základní pilíře a jak zabránit odcházení lidí z venkova – tato témata řešila národní konference Venkov, kterou v Konstantinových Lázních pořádá Ministerstvo zemědělství, Spolek pro obnovu venkova, Celostátní síť pro venkov, MAS Český západ a Plzeňský kraj.

16.10.2014
SDÍLEJ:

NÁRODNÍ konference je určena zástupcům různých veřejných , neziskových i soukromých organizací působících na celostátní, regionální i místní úrovni.Foto: DENÍK/Gabriela Jägerová

Podle Stanislava Rampase, předsedy Spolku pro obnovu venkova Plzeňského kraje, ztratila zemědělská výroba na venkově své výlučné postavení. Pro Deník předseda uvedl: „Lidé opět z venkova odchází do měst a venkov stárne. Počet lidí pracujících v zemědělství se snížil, převažují starší čtyřicátníci a lidé předdůchodového věku. Pro některé lidi se venkov stává pouze místem rekreace a nebo noclehárny. A o všech těchto problémech a bolestech našeho venkova, o jeho společenské rehabilitaci chceme na konferenci diskutovat."

Hlavními tématy konference byly kostel, škola, statek a hospoda. Jde totiž o čtyři hlavní místa, která k vesnicím neodmyslitelně patří. Souvisí se zemědělstvím, duchovnem, péčí o vzdělání a kulturní památky, společenským a komunitním životem, tradicemi, historií.

Mezi účastníky byli představitelé malých obcí, či místních akčních skupin. Jedním z nich byl Pavel Filipčík z Černošína. „Tím, jak je tato konference koncipována, jsou i workshopy na čtyři hlavní témata. Já osobně jsem si vybral školu. Ve workshopech se bude hovořit o tom, co se dá očekávat v dalších letech, jaký bude vývoj a co je možné udělat, aby tyto čtyři věci, tedy škola, statek, kostel a hospoda, zůstaly na vesnicích zachované," řekl Deníku.

Koncem června se rozhodlo, že by měla konference zasedat právě v Konstantinových Lázních. Pro obec to dosud byly měsíce dřiny. Sál kulturního domu čekala rekonstrukce.

„Pro město Konstantinovy Lázně to byl obrovský závazek a jsem rád, že je konference právě zde. Bylo to také dost náročné, protože kdo viděl sál před opravou, jistě pochopil, že je tu dost práce. Byl to pro nás tedy obrovský závazek a obrovský kus práce. Byli jsme však nadšeni nápadem, že by zde mohlo proběhnout něco podobného. I za cenu rizika, že budeme na sále pracovat soboty, neděle, po nocích. Takže to pro nás byla obrovská čest," zhodnotil starosta Konstantinových Lázní Karel Týzl.

Kdyby se sál nestihl dodělat, přišla na řadu varianta zasedání v Bezdružicích. Oficiálně se zrekonstruovaný kulturní dům veřejnosti představí 22. listopadu.

Autor: Jiří Kohout, Gabriela Jägerová

16.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

fotbal krajský přebor Vejprnice x Tachov
4

Rapid zdolal Lhotu. Tachov ve Vejprnicích potvrdil roli favorita

PROSTOR MEZI SOUČASNOU BUDOVOU gymnázia a hřištěm Základní škola Hornická připadne na výstavbu nové dvoupatrové  tělocvičny pro studenty gymnázia.

Tachovské gymnázium se dočká tělocvičny

Nález mrtvé sestřičky se natáčel v ruinách továrny

Šumava – V neděli TV Nova odvysílá už pátý díl druhé řady Policie Modrava, který nese název Sestřička. I při jeho natáčení se událo několik perliček, o něž se s Deníkem podělil režisér a autor celého projektu Jaroslav Soukup.

V Plané slavnostně otevřou kino. Nové prostory nabídnou tanec i přednášky

Planá - V Plané byla dokončena přestavba kina v multifunkční kulturní sál. Ten město Planá dosud postrádalo.

FOTOGALERIE: Nová hala nabídla desítky míst

Černošín – Nová pracovní místa pro několik desítek lidí vznikla přístavbou nové haly v areálu firmy Emz v Černošíně. Tento týden firma novou halu slavnostně otevřela a oslavila tak zároveň své dvacetileté působení ve městě.

Tachov chce ve Vejprnicích vyhrát

Tachovsko – Na hřiště svých soupeřů zajíždějí v sobotu všechny tři týmy, které zastupují tachovský okres v krajském fotbalovém přeboru. Víkend bude patřit soutěžím v dalších krajských a okresních třídách.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení