VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kostelní hodiny v Plané dotloukly, opravují se

Planá - Před Vánoci obyvatelé Plané opět uslyší bití hodin z věže kostela, stroj opraví firma, která ho vyrobila v roce 1892.

12.11.2015
SDÍLEJ:

Věž kostela Nanebevzetí Panny Marie v PlanéFoto: DENÍK/Antonín Hříbal

Proč už zase stojí hodiny? Ptávali se obyvatelé Plané při pohledu na věž kostela Nanebevzetí Panny Marie. A měli pravdu, hodinový stroj občas dotloukl, ozubená kola se dotočila. Právě to byl pro město důvod, proč je nechat zcela opravit, vyčistit. Jak by ne, stroji je úctyhodných 123 let. „Zastavovaly se hlavně v letošním roce," potvrzuje plánský místostarosta Pavel Nutil. O hodiny dlouhé roky pravidelně pečoval Václav Palíšek starší.

Starostlivost o správný chod stroje převzal v posledních letech jeho syn, také Václav. „Vždy po zastavení je uvedl opět do chodu a ony se po čase opět zastavily. Nevěděli jsme si už s tím rady. Hledala se tedy příčina. Ale nic jsme nezjistili. Začali jsme tedy uvažovat o tom, že bychom hodiny nechali komplexně opravit," dále pokračuje Nutil s tím, že pravděpodobně nikdy za těch 123 let neprodělaly věžní hodiny generální opravu.

Město začalo hledat firmu, která by byla schopná takový stroj opravit. Jde totiž o poměrně unikátní práci. „Pan Palíšek zjistil, že by měla prý ještě existovat firma, která kdysi ty hodiny vyrobila. Pátrali jsme a zjistili, že opravdu existuje," uvádí místostarosta.

Hodiny musí být celkově rozebrány, vyčištěny a opraveny. To nelze provádět na místě ve věži. Proto je firma rozmontovala a odvezla na své pracoviště. „Provedou vyčištění, nové nátěry, lapování čepů, leštění kol, dodají nový elektrický motorek, vyčistí ručičkové strojky a vlastní rozvody," popisuje Nutil, co věžní hodiny čeká.
Demontáž hodin trvala zhruba tři hodiny, montáž bude ale náročnější, hodináři by ji měli zvládnout za dva dny. Tou dobou přijde na řadu vyčištění zmíněných rozvodů na jednotlivé ciferníky a také servis takzvaných cimbálů, které dělají vlastní bití.

Věžní hodiny kostela Nanebevzetí Panny Marie jsou z roku 1892. Bijí každou čtvrt hodinu a přečkaly i přestavbu věže v roce 1904, kdy věž získala současnou podobu. Podle záznamů prodělaly v roce 1977 rekonstrukci ciferníků.

Čas začnou opět odměřovat a pravidelně bít ještě před Vánoci. Celková oprava přijde město na téměř šedesát pět a půl tisíce korun.

Kronika uvádí:„Tento hodinový stroj je jednoduchý a má osvědčený systém. Je spolehlivý a vyrobený z nejtrvalejších materiálů," těmito slovy začíná tištěný zápis vložený do městské kroniky. Pokračuje popisem materiálů, ze kterých je stroj vyroben. Kola jsou z mosazi, zuby přesně nakrájené, čistě osoustružené a vypilované. Hnací ústrojí je nakrájené z nejlepší oceli. „Na stroji je kontrolní číselník, který hned ukazuje čas stejně jako na velikém ciferníku." Zápis také uvádí velikosti. „Hnací kola mají v průměru 32 cm, délka stroje je 105 cm, šířka 62 cm a celková výška 200 cm. Tažná síla tohoto stroje je dostatečná pro 4 ciferníky v průměru do 300 cm, a pro rychlost do 200 kg nebo pro zvony o hmotnosti od 800 kg." Tehdy firma poskytovala na věžní hodiny záruku od jednoho do tří let.

Autor: Antonín Hříbal

12.11.2015
SDÍLEJ:
Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Rybník Regent u Chodové Plané na Tachovsku se připravuje na výlov.
8

FOTO: Rybník Regent u Chodové Plané na Tachovsku se připravuje na výlov

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Draci se vznášeli nad Borem

LOUČKA ZA VĚŽÁKEM V BORU PŘILÁKALA DESÍTKY DĚTÍ, kteří přišly ukázat své umění udržet létajícího draka co nejdelší dobu ve vzduchu.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Stavitelé chrámů vystavovali v Paříži

Tachov – Už během loňského školního roku se žáci Základní školy Kostelní Tachov zapojili do projektu Hraví architekt – hraví stavitelé chrámů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení