VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kotec neznamená jen pomoc drogově závislým

Tachov – Občanské sdružení Kotec je na Tachovsku symbolem pomoci drogově závislým. To také bylo jeho původním záměrem, když před několika lety začínalo sdružení v Tachově pracovat.

8.9.2011 2
SDÍLEJ:

Michal Kandler (vlevo) a Tomáš ŠebestaFoto: DENÍK/Václav Šimek

Postupem času se však jeho aktivity rozšířily. Dnešní činnost přiblížili čtenářům Tachovského deníku pracovníci Kotce, Tomáš Šebesta a Michal Kandler.

Kotec už neznamená jen pomoc drogově závislým. Můžete uvést další aktivity tohoto občanského sdružení?

T. Šebesta: Ano. S touto službou jsme kdysi začínali. V dnešní době pomáháme i lidem bez přístřeší, rodinám s dětmi a dětem a mládeži jako takovým. V září se také rozběhla pomoc pro lidi, kteří mají problém s gamblerstvím.

Jak se tedy tyto služby konkrétně nazývají?

T. Šebesta: Kromě již zmiňované pomoci drogově závislým v Tachově pracují Centrum podpory rodiny, Nízkoprahový klub pro děti a mládež a Nízkoprahové denní centrum Kotec.

Tyto aktivity jsou poměrně mladé. Jak dlouho již mohou lidé využívat těchto služeb?

T. Šebesta: Co se týče Centra podpory rodiny, to zahájilo samostatnou činnost už v říjnu loňského roku. Nízkoprahový klub pro děti a mládež začal pracovat loni v prosinci.

M. Kandler: Klub sice začal pracovat už loni v prosinci, ale oficiálně byl otevřen až letos v březnu. Museli jsme totiž nejdříve připravit prostory a vyškolit personál.

Tyto služby Kotce působí necelý rok. Jaký je ohlas veřejnosti?

M. Kandler: Co se týče klubu pro děti a mládež, návštěvnost od března roste. Ke konci minulého školního roku jsme pořádali prezentace pro základní školy. Dětem jsme při nich ukázali naše prostory a vysvětlili naši činnost. Některé z nich k nám již začali docházet pravidelně. V současné době toto chystáme i pro střední školy. Stále k nám chodí i noví lidé, kteří se o našich službách postupně dozvídají. Z velké části už k nám dochází stabilní klientela.

Platí lidé za vaše služby?

M. Kandler: Principem naší činnosti je právě nízkoprahovost. To znamená, že klademe co nejmenší nároky na to, aby k nám děti mohly chodit a našich služeb využívat. Všechny tyto služby jsou zdarma a anonymní.

Jaká je náplň činnosti Centra podpory rodiny?

T. Šebesta: Centrum je zaměřeno na pomoc rodinám s dětmi do 18 let. Snažíme se především pomoci lidem žijícím v sociálně vyloučených lokalitách. Podílíme se na řešení problémů například neúplných rodin nebo nastávajících matek v těžkých životních situacích. Práce s těmito rodinami je kontinuální. Naší snahou je předcházet ústavní péči, aby fungovala jako celek a mohla se zařadit zpět do normálního života. Náš personál je schopen nabídnout dluhové poradenství, právní pomoc i psychologickou podporu. Záleží na individuálních případech.

Setkává se tato konkrétní služba na Tachovsku s odezvou?

T. Šebesta: Práce v této oblasti je dlouhodobá. Získat si důvěru rodiny není práce na jedno odpoledne. Klientelu v této oblasti máme a můžu říci, že se nám práci daří rozvíjet. Služba pomáhá lidem se starat o děti. Spolupracujeme se sociálním odborem i kurátory. Snažíme se tak předejít tomu, aby dítě bylo například rodičům odebráno do ústavní péče.

M. Kandler: Práce v této oblasti spočívá především v práci v terénu. Naše zaměstnankyně tak navštíví několik rodin denně. Je to usnadnění pro ty rodiny, které si z finančních důvodů nemohou dovolit cestovat. Chtěl bych ještě doplnit, že podobná služba existuje i na Stříbrsku, tu ale neprovozuje naše organizace.

Poměrně novou službou je Nízkoprahový klub Kotec. Jaký je jeho cíl?

T. Šebesta: Nízkoprahové denní centrum je jiná služba zaměřená na jinou cílovou skupinu než je Nízkoprahový klub pro děti. To si nesmíme plést. Toto denní centrum pomáhá lidem bez přístřeší. Jeho cílem je pro ně zajistit nejzákladnější hygienické potřeby. To znamená, že se zde mohou umýt nebo vyprat ošacení.

Autor: Václav Šimek

8.9.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Starají se o židovský hřbitov i o kulturní dění v obci.
2

Starají se židovský hřbitov i o kulturní dění v obci

Ilustrační foto.

Nechceme hrát na jedna nula, říká tachovský trenér Martin Knakal

Ženu týral tak, že chtěla skočit pod vlak

Klatovsko – Cítila se jako kus hadru. Přála si, aby se druhý den ráno už neprobudila a vážně přemýšlela o sebevraždě skokem pod vlak. Až do takového stavu dohnal svoji o 18 let mladší partnerku 63letý invalidní důchodce z Klatovska.

Modelka Diana Kobzanová podpořila tachovský útulek

Tachov – Psí Útulek U Šmudliny v Tachově si vybrala modelka Diana Kobzanová pro svoji charitativní akci.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

FOTO: Chovatelka plemene Aljaška získala pohár starostky

Kladruby – Výstava drobného zvířectva, kterou uspořádala Základní organizace Českého svazu chovatelů v Kladrubech ve spolupráci s tamními chovateli, byla součástí programu pouťových oslav v Kladrubech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení