VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kraj nabídl měření radonu

Tachovsko - Brod nad Tichou, Lom a Tachov jsou místa, kde je nejvyšší koncentrace plynu

16.3.2009
SDÍLEJ:

Mapa radonového indexu v okolí Plané. Foto: www.geology.cz

Krajský úřad oslovil starosty Brodu nad Tichou, Lomu u Tachova a Tachova a dal jim možnost intenzivně měřit množství radonu v půdním podloží. Obce teď hledají zájemce, kteří by možnost měření využili.

Krajský odbor životního prostředí může žádat každá právnická nebo fyzická osoba s tím, že dům, kde bude měření provedeno, je zkolaudován do roku 1991. Kraj totiž nabízí všem místům zasaženým radonem jeho bezplatné roční měření a zároveň je prostředníkem mezi případnými zájemci a Státním úřadem pro jadernou bezpečnost.

„Kraj nám oznámil, že se v obci provádí průzkum výskytu radonu. My jsme s tímto seznámili občany, kteří se mohou dobrovolně přihlásit. Lidé se zapíší na soupis, který musíme do konce dubna zaslat zpět do Plzně,“ vysvětlil Stanislav Karásek, starosta Brodu nad Tichou.
Občané pak od krajského úřadu dostanou stopové dozimetry velikosti kelímku, které budou mít jeden rok ve svých domech. „Měření se může týkat i objektů, které byly postaveny po roce 1992. Od toho roku je sice měření povinné v rámci stavebního řízení, ale i dnes si jej mohou majitelé znova zdarma objednat,“ podotknul Karásek.

V Lomu u Tachova ale lidé nemají o měření zájem. „Nikdo se nám zatím nenahlásil a nevěřím, že se někdo vůbec nahlásí. Upřímně řečeno, celý Lom leží na uranu. Tady jsme na záření zvyklí,“ uvedl starosta Aurel Ardeleanu.

Stejnou zkušenost mají i v Tachově. „Lidé o tom asi neví. Zatím nikdo nepřišel,“ řekl Josef Havel z tachovského městského úřadu.
Státní úřad pro jadernou bezpečnost výsledky ročního měření vyhodnotí a každý, kdo si zažádal, dostane do tří měsíců výsledky měření s návrhem opatření.

Radon je bezbarvý plyn, bez chuti a zápachu. Jeho nadměrný výskyt zvyšuje nebezpečí výskytu rakoviny, především plic. Mezi oblasti s nejvyšším indexem patří na území kraje severovýchod Domažlicka a zmíněná část Tachovska.

Autor: Josef Holek

16.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zahradník a organizátor výstavy ovoce a zeleniny  Herbert Hacker.

Chystají výstavu výpěstků

Tachovští kriminalisté si opět posvítili na dealery drog. Tentokrát zatkli čtveřici, která distribuovala pervitin a marihuanu na několika místech Tachovska, především ale v jedné obci na Stříbrsku.
4

Další dealeři drog dopadeni

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Obora – Obec Obora ve spolupráci s bývalými obyvateli pohraničí a Česko-německým fondem budoucnosti obnovují Böttgerův památník.

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Tachovsko – O čtvrtečním odpoledni na Stříbrsku se rozhodně nedá mluvit jako o klidném. Záchranné složky totiž museli hned třikrát vyjíždět k různým případům.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Tachovsko – Společnému soužití člověka s přírodou se věnoval příměstský tábor s Dětským domovem Domino Plzeň.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení