VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krajina s rybníky a opraveným kostelem

Tachovsko – Jakmile silnice z Plané na Stříbro opustí lesní dolík, zjeví se vlevo rybníček.

6.9.2011
SDÍLEJ:

Vodními a bahenními rostlinami zarostlý rybníček pod Týncem. Foto: Miroslav Trégler

Za ním se louky a pastviny zvedají až k prvním stodolám vísky Týnec. Na druhé straně je Vysoké Sedlište a pod ním krajina rybníků, luk, lesíků a opraveného kostela sv. Václava.

Začnu tím kostelem. Díky nové báni na zvonici vyrostl do výšky a díky nové fasádě se doslova rozsvítil. Jak se pohybuji krajinou Tachovska, objevuji stále nové a nové dálkové pohledy na tento svatostánek. Určitě tam byly i dříve, ale snadněji se přehlédly.

Vraťme se k onomu rybníčku, ač malý, přesto zajímavý. Každé léto se téměř celý zazelená a tak se podívejme proč. Hladinu neprodyšně pokryje koberec malých lístečků okřehku menšího, mezi nimi se lesknou listy rdestu vzplývavého a dokvétají bělokvěté žabník vodní či halucha vodní. Jde o rostlinné společenstvo vodních makrofyt, tedy zjednodušeně řečeno rostlin pouhým okem dobře rozeznatelných. Nápadné porosty orobince širolistého či kamyšníku patří do rákosin. Na ně na březích navazují porosty vysokých ostřic, tady tvořené zejména ostřicí štíhlou a chrasticí rákosovitou. Aby strohý nástin vegetace rybníčku byl bohatší, vzpomenu ještě habituálně atraktivní stromové vrby křehké a keřové vrby lýkovcové a košíkářské. To vše podél břehů a na hrázi.

K rybníkům mezi silnicí a Vysokým Sedlištěm jsem vyrazil zejména za vodním ptactvem a tedy s dalekohledem v ruce. Na Týneckém rybníce jsem „odlovil“ pouhé dvě lysky černé. Větší hejnko lysek se kolébalo na hladině rybníka Písečného (Pozdrav). Sekundovalo mu pár poláků malých a jedna jediná labuť velká. Na Hraničním rybníce nic. Byl jsem trochu zklamán, nejspíše jsem si ornitologické zážitky vybral již ráno, kdy jsem na louce u Regentu viděl nějakých dvacet až třicet volavek popelavých i bílých. Nutno ještě dodat, že všechny jmenované rybníky mají solidně vyvinuté příbřežní rákosiny tvořené orobinci širolistým i úzkolistým, skřípincem jezerním, zevarem vzpřímeným či zblochanem vodním.

Mezi rybníky Písečným a Hraničním, podél strouhy která byla dříve nejspíše potokem, byly nedávno vysázeny olše, javory, jasany a duby. Zmiňuji se tom záměrně, protože chci touto cestou poděkovat všem, kteří dokáží najít čas, sílu a peníze, aby vrátili naší krajině přívětivější tvář. Totéž platí i o lidech, jež zachraňují sedlišťský kostel.

Miroslav Trégler

6.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jedním z cílů záchranných složek byl také požár valníku mezi Stříbrem a Těchlovicemi.

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Hasiči SDH Horšovský Týn likvidují v sobotu ráno padlý strom u Kocourova
3

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Tachovsko – Společnému soužití člověka s přírodou se věnoval příměstský tábor s Dětským domovem Domino Plzeň.

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Tachovsko – Ve čtvrtém kole nejvyšších fotbalových soutěží nebudou chybět ani jména všech tří Tachováků, kteří v nich působí. Dva z nich se vydají na Moravu.

Rozhodne již Stříbro o motokrosových titulech?

Stříbro - Neděle 20. srpna bude na motocyklovém závodišti ve Stříbře patřit atraktivnímu programu BUKSA/ADOS Mezinárodního mistrovství České republiky v motokrosu.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení